Fotel prezesa śląskiego NFZ pusty: Dzisiaj poznamy nazwiska

  Fotel prezesa śląskiego NFZ pusty: Dzisiaj poznamy nazwiska

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śląska ochrona zdrowia ma na 2013 rok 7,6 mld zł

  Śląska ochrona zdrowia ma na 2013 rok 7,6 mld zł ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Dziś na biurko prezes NFZ Agnieszki Pachciarz trafią nazwiska kandydatów na dyrektora śląskiego oddziału funduszu. Na stołku tym jest wakat, bo dotychczasowy dyrektor Zygmunt Klosa podał się do dymisji, gdy wyszło na jaw, że jego podwładny mógł ustawiać kontrakty dla szpitali (sprawę bada CBA).
  Śląska ochrona zdrowia ma na 2013 rok 7,6 mld zł

  Śląska ochrona zdrowia ma na 2013 rok 7,6 mld zł ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Obowiązki dyrektora pełni Marcin Pakulski, wicedyrektor oddziału ds. medycznych, który uchodzi za faworyta kolejnego rozdania, jeśli nie zostanie wybrany wiceprezesem ds. medycznych w centrali. Niestety centrala zwleka z podaniem rozstrzygnięcia tego konkursu. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w rozgrywce o śląski NFZ "czarnym koniem" będzie Ireneusz Ryszkiel, dyrektor wydziału nadzoru nad systemem opieki zdrowotnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Popiera go wielu wpływowych profesorów.

  Niewątpliwie Pachciarz, którą czeka trudny rok, wybierze osobę bezwzględnie lojalną. Kuluary są pełne różnych wieści. Powtarzane są też raczej nierealne kandydatury np. Iwony Łobejko, obecnie dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 św. Barbary w Sosnowcu.

  - Mnie ta posada kompletnie nie interesuje. Sama jestem ciekawa kto się zgłosi , bo tyle krąży wieści - mówi nam Łobejko. W blokach startowych ma też czekać Michał Ekkert, dziś nieformalny doradca ministra zdrowia, w przeszłości dyrektor kilku placówek ochrony zdrowia w województwie śląskim, ale z naszych informacji wynika, że tej kandydaturze sprzeciwia się kilku wpływowych polityków PO z regionu.

  - Dyrektor Klosa mógł wyrzucić osoby odpowiedzialne za niejasne kontrakty dla szpitali. Szkoda, że tego nie zrobił, choć odchodząc postąpił honorowo - mówi jeden z posłów Platformy.

  Dyrektor oddziału NFZ to jeden z najważniejszych stołków w województwie. - Nawet przy obecnym centralistycznym systemie dyrektor jest nie całkowicie ubezwłasnowolniony przez Warszawę. Ba, może wprowadzić w regionie wiele ciekawych, interesujących rozwiązań, które ukrócą nieprawidłowości i usprawnią system opieki - ocenia Andrzej Sośnierz, pierwszy dyrektor Śląskiej Kasy Chorych, a potem prezes NFZ.

  Dyrektor śląskiego oddziału w 2013 roku będzie dysponował kwotą 7,6 mld złotych na leczenie. To ogromna suma, ale wciąż niewystarczająca,by zabezpieczyć wszystkie oczekiwania, w tym zapłacić szpitalom za tzw. nadwykonania.
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo