Chwalą się "śląskim" jedzeniem trochę na wyrost [AKCJA DZ:...

  Chwalą się "śląskim" jedzeniem trochę na wyrost [AKCJA DZ: KUCHNIA ŚLĄSKA]

  Joanna Pałka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Chwalą się "śląskim" jedzeniem trochę na wyrost [AKCJA DZ: KUCHNIA ŚLĄSKA]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Suchan

  Poszukując prawdziwie śląskich smaków w Śląskiem, testy wypadły całkiem pomyślnie. Jednak ruszyliśmy dalej, bo jak się okazuje, kluski śląskie czy żur możemy zjeść niemal w każdym polskim mieście. Sprawdziliśmy co z tradycyjnych śląskich potraw oferują krajowe restauracje.
  Zaczynamy od krakowskiej "Restauracji Śląskiej". Co ze śląskich specjałów oferuje lokal? Odpowiedź jest krótka - nic. Restauracja śląską jest nią tylko z nazwy. - Nie serwujemy żadnych śląskich potraw - słyszymy od pracowników. Szkoda.
  Postanowiliśmy więc zmienić taktykę poszukiwań. Niech śląskie będzie jedzenie, nie nazwa. W ten sposób znaleźliśmy wiele lokali oferujących kuchnię śląską. Czy ta jednak jest w pełni tradycyjna? Z tym bywa różnie.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Najlepsza kuchnia śląska tylko w Dzienniku Zachodnim


  Po śląsku możemy zjeść np. w Olsztynie na Warmii. Tamtejsza restauracja "Krys-Stan" proponuje klientom kluski śląskie z modrą kapustą, przygotowane według tradycyjnych przepisów. Jak zapewnia Anna Tomaszewska, szefowa kuchni, przepisy nie są modyfikowane a serwowane potrawy są smaczne i cieszą się powodzeniem u klientów.

  Kluski zjemy również w Gdańsku czy we Wrocławiu. Zarówno w "Gospodzie Gdańskiej" jak i wrocławskim "Art Hotel" tradycyjnie - po śląsku i z dziurką.

  Gorzej z żurem. Oferowany jest w wielu lokalach: w toruńskiej "Karczmie Spichrz", warszawskiej "Folkgospodzie" czy szczecińskim "Wspomnieniu". Żur śląski w składzie serwowany z... jajkiem na twardo, czyli nie po naszemu, ale równie smacznie. - Obok grzybowej, żur jest u nas popularną zupą - mówi Teresa Mućka z toruńskiej Karczmy.

  Zapomnieć możemy o roladzie, nie serwują jej wspomniane restauracje. Od wielkiego dzwonu jest podawana jedynie w lokalu "Wspomnienie", tylko podczas okolicznościowych bankietów i na specjalne zamówienie. Przynajmniej jest tradycyjna, bo wołowa.
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama