Menu Region

Dziś w Londynie zapłonie znicz XIV paraolimpiady

Dziś w Londynie zapłonie znicz XIV paraolimpiady

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Leszek Jaźwiecki/PAP

Prześlij Drukuj
Dziś w Londynie zapłonie znicz XIV igrzysk paraolimpijskich. Od czwartku w 20 dyscyplinach rywalizować będzie ponad 4000 sportowców z 166 krajów. Licząca 101 polska ekipa wystartuje w 11 dyscyplinach. Biało-czerwoni liczą na wywalczenie w Londynie co najmniej 30 medali. Chorążym polskiej reprezentacji będzie Renata Chilewska, zdobywczyni sześciu medali paraolimpijskich w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i dyskiem.

Polscy sportowcy na liczą w londyńskiej paraolimpiadzie na pokaźny dorobek medalowy

(© Matt Dunham/ap)

Tydzień przed inauguracją na terenie Wielkiej Brytanii zapalono cztery pochodnie na najwyższych szczytach gór: Slieve Donard w Irlandii Północnej, Snowdon w Walii, Ben Nevis w Szkocji i na Scafell Pike w Anglii. Sztafety niosące ogień po odwiedzeniu trzech stolic Zjednoczonego Królestwa Edynburga, Belfastu oraz Cardiff zameldowały się następnie w Londynie.

Wiadomo już, że gwiazdą ceremonii otwarcia będzie autor bestsellera "Krótka historia czasu", światowej sławy brytyjski fizyk teoretyczny, astrofizyk i kosmolog, 70-letni Stephen Hawking.
Jeśli stan zdrowia uniemożliwi mu przybycie na Stadion Olimpijski, wówczas pojawi się na gigantycznym ekranie.

Od 21. roku życia Hawking cierpi na stwardnienie rozsiane boczne. Od 1985 roku po zapaleniu płuc i tracheotomii mówi tylko za pomocą syntezatora. Jego głos generowany jest komputerowo. Ceremonię otworzy pokaz "Aerobility" (aero - lotniczy, ability - umiejętność) - charytatywnego stowarzyszenia szkolącego upośledzonych fizycznie w lataniu.

Transmisje telewizyjne i radiowe z Londynu przeprowadzi 100 światowych stacji. W tym gronie zabraknie naszego kraju. Zmagania niepełnosprawnych sportowców będzie można za to śledzić m. in. w Iranie, Mongolii czy Pakistanie.
*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się