100 złotych to za mało!

  100 złotych to za mało!

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prawie 80 procent załogi szpitala rejonowego w Raciborzu toczy spór zbiorowy z dyrekcją. Nad lecznicą wisi widmo strajku. Wszystkie związki zawodowe, prócz lekarskich, domagają się podwyżki wynagrodzeń.
  - Chcemy zarabiać o 30 procent więcej. Możemy jednak negocjować. Nie musimy otrzymać tych pieniędzy od razu - mówi pielęgniarka Ewa Klimaszka, zastępca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu. - Nie mamy takich pieniędzy - mówi Ryszard Rudnik, dyrektor szpitala.

  Związkowa reprezentacja wystosowała niedawno pismo do rady powiatu prosząc o pomoc w rozwiązaniu konfliktu, który może wpływać na pogorszenie jakości świadczonych usług medycznych.
  - "Dotychczasowe rozmowy z dyrektorem nie przyniosły żadnych nowych, lepszych rozwiązań dotychczasowych spornych kwestii. Regularne spotkania od stycznia 2008 roku okazały się bezowocne, a podjęte działania doprowadziły tylko do skonfliktowania załogi szpitala - czytamy w piśmie podpisanym m.in. przez pielęgniarki, pracowników laboratoryjnych, kierowców karetek, sanitariuszy, ratowników medycznych i techników radiologii.

  Pracownicy szpitala nie zgodzili się wcześniej na 100 złotych premii, która nie wchodziłaby do pensji zasadniczej i jednorazowy dodatek w okresie świątecznym, jakie dyrektor zaproponował im w październiku. - Na ostatnim spotkaniu ponowił swoją propozycję, ale ona nas nie satysfakcjonuje - mówi Wioletta Płaszewska, przewodnicząca OZZPiP.

  Związkowcy domagają się nie tylko podwyższenia wynagrodzenia o około 500 zł, ale także utrzymania układu zbiorowego pracy, który Rudnik im wypowiedział.- Dzięki zapisom w układzie pracy mamy zagwarantowaną wysługę lat i jubileusze. Mowa tu też o premiach i godzinach pracy. Nowy układ ma być bardzo okrojony - mówi Ewa Klimaszka.

  Ryszard Rudnik tłumaczy, że dotychczasowy układ jest "przerośnięty i archaiczny". - Zawiera on zapisy dotyczące nie tylko wynagrodzenia, ale również regulaminu organizacyjnego lecznicy. W tej sytuacji każda, nawet mała zmiana musi być konsultowana ze wszystkimi związkami. Na przykład wprowadzenie elektronicznego systemu rejestracji czasu pracy - mówi Ryszard Rudnik. W tym tygodniu zostanie powołany mediator. Zadania podejmie się Mirosław Lenk, prezydent Raciborza: - Podejmę się tej roli, bo widzę szansę na porozumienie. Sukces muszą odnieść obie strony - mówi prezydent Mirosław Lenk. Podczas ostatniej sesji powiatu Ryszard Rudnik przedstawił najnowsze dane na temat wynagrodzeń w szpitalu. Średnio wynosi 3523 zł brutto. Zgodnie z wyliczeniami, lekarze z dyżurami otrzymują 8582 zł, personel administracyjny - 3734 zł, pielęgniarki i położne - 2713 zł, średni personel medyczny - 2413 zł. Ze statystyki wynika też, że od 2006 roku średnia pensja pielęgniarek wzrosła z 1974 zł, (w 2007 roku - 2315 zł) do 2852 zł w tym roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama