Nie liczyli się z publiczną kasą?

  Nie liczyli się z publiczną kasą?

  Aldona Minorczyk-Cichy Mysłowice

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Inspektorzy Regionalnej Izby Obrachunkowej skontrolowali pięć lat gospodarki finansowej Mysłowic. Wyniki są porażające. Z raportu wynika, że w księgowości i finansach panuje, delikatnie mówiąc, bałagan. Urzędnicy nie rozliczali zaliczek na podróże służbowe. Niezgodnie z prawem przyznano w 2006 roku prezydentowi Grzegorzowi O. ponad 9 tys. zł nagrody jubileuszowej.
  Zaniżono o kilkadziesiąt tysięcy złotych odpisy na fundusz socjalny dla urzędników.

  Wypłacano także radnym diety z opóźnieniem. Efekt? Konieczność doliczenia odsetek i odszkodowania. Mysłowicki urząd ma dwa tygodnie na ustosunkowanie się do wyników kontroli. Jak się dowiedzieliśmy, podpisania raportu odmówił wiceprezydent miasta i skarbnik. Za te nieprawidłowości, zdaniem RIO odpowiada m.in. prezydent Grzegorz O., skarbnik miasta Lidia Łazarczyk, była wiceprezydent Gabriela Kondziałka oraz główna księgowa urzędu. Niewykluczone, że te osoby usłyszą prokuratorskie zarzuty. 

  Wcześniej jednak mają szansę na wyjaśnienia. Jeśli je złożą i podważą ustalenia kontrolerów - sprawa trafi do Kolegium RIO. To ono sprawę ostatecznie rozpozna. Zdecyduje również, czy mysłowiccy urzędnicy naruszyli prawo i czy są powody do złożenia zawiadomienia o przestępstwie w prokuraturze.

  - W naszej ocenie nieprawidłowości w gospodarce finansowej w Mysłowicach są poważne. Szczególnie dotyczy to księgowości i rachunkowości oraz stanu mienia komunalnego - podkreśla Marek Woźniak, radca prawny z katowickiego RIO. 

  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w Mysłowicach łamano zapisy ustawy o rachunkowości, co jest przestępstwem.

  Przypominamy, że prezydent miasta Grzegorz O. jest już oskarżony w innej sprawie. W Sosnowcu toczy się proces. Prezydent O. może trafić za kratki na trzy lata. Zarzuca mu się składanie fałszywych zeznań i zawiadomienie prokuratury o niepopełnionym przestępstwie. Zdaniem śledczych Centralnego Biura Antykorupcyjnego 22 stycznia 2003 roku Grzegorz O. (pełniący wówczas obowiązki prezydenta po niewyjaśnionej śmierci Stanisława Padlewskiego) sam wbił sobie nóż w okolice obojczyka. Następnie powiadomił policję o zamachu i pozował do zdjęć ze zbolałą miną w szpitalnym łóżku. To zapewniło mu wygraną w wyborach. Czy prezydenta Grzegorza O. czekają kolejne problemy z prawem?

  Z ustaleń RIO wynika, że przez ostatnie cztery lata nie rozliczano zaliczek na zagraniczne podróże. Chodzi o prawie 40 tys. złotych. Nie sprawdzano też, czy takie wyjazdy były dla miasta potrzebne. W sierpniu 2006 roku była wiceprezydent Mysłowic, Gabriela Kondziałka, podpisała prezydentowi wypłatę 9266 zł nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. Nie miała do tego prawa. Weszła w kompetencje przewodniczącego Rady Miasta.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama