Nowe objęcie Zaolzia

  Nowe objęcie Zaolzia

  Stanisław Bubin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zmiany na Zaolziu. Na wniosek Kongresu Polaków w Republice Czeskiej nowym redaktorem naczelnym "Głosu Ludu" w Czeskim Cieszynie został Wojciech Trzcionka, mieszkaniec polskiego Cieszyna.
  To dość istotna informacja, z kilku powodów. Jako starszy kolega po fachu mogę o nowym szefie gazety Polaków w Republice Czeskiej mówić po prostu Wojtek, bo ma on 33 lata i wcześniej przez 9 lat pracował w "Dzienniku Zachodnim". Ze swojego domu na ulicę Komenského 4 w Cz. Cieszynie, gdzie mieści się redakcja "Głosu", nowy szef nie będzie miał daleko. Skok przez Olzę. Rzecz w tym, że jako młody człowiek będzie też musiał wykonać skok o wiele dłuższy - w historię Zaolzia, w tradycje i przyzwyczajenia, w lęki i nadzieje tamtejszej społeczności.

  Żyjemy w nowej rzeczywistości unijnej, europejskiej, nie ma granic, ale stare nawyki zostały, czasami odżywają urazy. Wojtek jest trzynastym naczelnym w 63-letniej historii gazety, dotowanej częściowo przez rząd czeski. Ale nowemu redaktorowi "Głosu Ludu" (ach ten tytuł, relikt przeszłości) postawiono zadania na przyszłość, bez oglądania się na dawne dzieje. Kongres Polaków oczekuje, że dla 45-tysięcznej mniejszość polskiej w Republice Czeskiej redakcja będzie robiła serwis dobry, szybki, użyteczny. A przede wszystkim, bo dziś bez wyników nie da się egzystować, poprawi kondycję pisma. "Głos" ukazuje się trzy razy w tygodniu, we wtorki, czwartki i soboty, w nakładzie ok. 5 tys. egzemplarzy. Na ośmiu stronach przynosi informacje z regionu, w którym żyje autochtoniczna ludność polska. Wierzę, że Wojtek zdecyduje się wyjść poza opłotki Zaolzia i rozszerzy informacje o cały Śląsk Cieszyński, także z polskiej strony. Może w ten sposób pozyska nowych, młodych czytelników. Nie tylko wśród Polaków, ale i Czechów, którzy na tę nominację patrzą uważnie. I niekoniecznie z pozycji europejskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama