Ważne
  3 września otwarcie szkoły górniczej w Rudzie Śląskiej

  3 września otwarcie szkoły górniczej w Rudzie Śląskiej

  DM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  3 września 2012 roku o godzinie 11:00 w siedzibie Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Alojzego Jankowskiego 2 odbędzie się oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013. Uroczystość zainauguruje działalność Zespołu Szkół nr 5, przy którym będzie działała szkoła kształcąca w specjalnościach górniczych.
  - Powracamy do idei kształcenia młodzieży w zawodach górniczych, przez co pragniemy wyjść zarówno naprzeciw potrzebom uczniów, jak i górnictwa - komentuje Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - Chcemy kształtować w młodych ludziach nie tylko kulturę zawodową, ale również dobrą praktykę górniczą - zauważa.

  Do tej pory chęć kształcenia w zasadniczej szkole zawodowej zadeklarowało 81 osób. 41 z nich rozpocznie nauczanie w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej.
  Oprócz tego szkoła wykształci 24 elektryków i 16 ślusarzy. Dodatkowo 45 uczniów odbierze wykształcenie w specjalności technik górnictwa podziemnego. Wszystkim absolwentom tych kierunków gwarancję zatrudnienia zapewnia Kompania Węglowa S.A. Honorowy patronat nad nową zasadniczą szkołą zawodową objęła prezes Spółki - Joanna Strzelec-Łobodzińska.

  W rudzkich placówkach oświatowych rok szkolny rozpocznie ponad 15 tys. uczniów i słuchaczy. Pierwszy raz w szkolnych ławach zasiądzie 1203 pierwszoklasistów, a wśród nich 89 sześciolatków. Najwięcej uczniów najbliższy rok szkolny spędzi w ławach 25 szkół podstawowych. Zasiądzie w nich ponad 7,5 tys. dzieci. Ponad 4 tys. młodych rudzian przekroczy progi 20 gimnazjów. Dla prawie 1,3 tys. z nich będzie to pierwszy rok nauki w gimnazjum. Nieco ponad 1,2 tys. uczniów rozpocznie naukę w liceach, a 688 w szkołach zawodowych. W porównaniu do ubiegłego roku szkolnego w placówkach oświatowych w Rudzie Śląskiej naukę rozpocznie około 700 uczniów mniej, a w stosunku do 2010 r. liczba uczniów zmniejszyła się o około 1200 osób.
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama