Ważne
  Śląski będzie językiem regionalnym? PiS przeciwko...

  Śląski będzie językiem regionalnym? PiS przeciwko nowelizacji ustawy! [RELACJA Z SEJMU]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląski będzie językiem regionalnym? PiS przeciwko nowelizacji ustawy! [RELACJA Z SEJMU]
  1/6
  przejdź do galerii

  ©DZ

  Trwają obrady sejmowej komisji do spraw mniejszości narodowych i regionalnych. Omawiany jest projekt nowelizacji, która ma doprowadzić do uznania śląskiego za język regionalny. Śledź z nami relację.
  AKTUALIZACJA GODZ. 16:15

  Danuta Pietraszewska: Mieliśmy dyskutować o języku śląskim, o tożsamości. Ją pielęgnuje wiele organizacji na Śląsku. Ja nie jestem członkiem RAŚ. Dlaczego mówi się tylko o tej organizacji i to w kontekście tylko separatyzmu? RAŚ nie zmierza do zmiany granic państwowych. Tak jest napisane w statusie tej organizacji. Proszę trzymać się faktów.

  Piotr Szczepaniok, członek Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej: Zwracamy się do Sejmu o poparcie inicjatywy posła Marka Plury.
  Marian Makula, artysta regionalny: Argumenty pani poseł z PiS do mnie nie przemawiają. Chcę wygłosić tekst po śląsku jaki napisałem. Bo przecież o śląskiej godce godomy. Śląsko godko przetrwała stulecia.


  AKTUALIZACJA GODZ. 16:00

  Dorota Arciszewska-Mielewczyk, PiS: Mam list otwarty radnych Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego z PiS na temat co się dzieje z Muzeum Śląskim. Chodzi o proniemiecki scenariusz wystawy, zaakceptowany przez proniemieckiego Jerzego Gorzelika. Koalicja z RAŚ jest legitymizacją ruchów separatystycznych. To skandal co się u państwa na Śląsku dzieje w sferze kultury. Opowiadam się za odrzuceniem projektu nowelizacji.

  Zbyszek Zaborowski, SLD: Sytuacja kulturowa i języka na Górnym Śląsku jest bardzo złożona. Apelowałbym o rozdzielenie kultury od problemów politycznych. Renesans śląskości następuje. Tego ukryć nie można. Ona kwitnie na nowo. To nie tak, że władze samorządowe nie wspierają śląskości, gwary czy języka. Proponuję poparcie projektu Marka Plury.


  AKTUALIZACJA GODZ. 15:40

  Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania: Jestem za tym by śląski uznać za język regionalny. Argumentacja wnioskodawcy jest wystarczająca by projekt mógł trafić do podkomisji. Rekomenduję go.

  Dorota Arciszewska-Mielewczyk, PiS: Dialekty i gwary są bogactwem języka polskiego. Godna podziwu jest konsekwencja Ślązaków i włączenie ich regionu do Polski. Gwarom należy się szacunek i ochrona. Na Śląsku - urzędu marszałkowskiego, gdzie zajmuje się tym z ramienia zarządu szef RAŚ Jerzy Gorzelik. Jak w praktyce samorząd śląski z tej opieki się wywiązuje? Jakie konkretnie przyjęto projekty? Godkę śląską trzeba chronić, ale nie trzeba zmieniać w tym celu prawa. Trzeba zmienić złą praktykę i bezczynność resortu kultury i śląskiego samorządu. Dane statystyczne nie potwierdzają, że gwara śląska zanika.


  AKTUALIZACJA GODZ. 15:10

  Marek Ast z PiS wniósł w imieniu posłów PiS o odrzucenie wniosku nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych w pierwszym czytaniu! Wszystko w rękach komisji. Po dyskusji będzie głosowanie w tej sprawie. Jeśli wniosek zostanie jednak odrzucony trafi na najbliższym posiedzeniu pod obrady Sejmu. Posłowie zdecydują jaki będzie dalszy jego los.


  AKTUALIZACJA GODZ. 15:00

  Danuta Pietraszewska, posłanka PO: - Uzasadnienie posła Plury było wyczerpujące. Mam nadzieję, że nasza dyskusja będzie merytoryczna, a nie polityczna. Przypominam, że od pewnego czasu gminy śląskie podejmują uchwały popierają uznanie godki językiem regionalnym. Dzisiaj zrobiła to Ruda Śląska, niedawno Pilchowice.

  Marek Ast, poseł PiS: Ustawa o językach regionalnych rodziła się w bólach przez 15 lat. Była trudna, wymagała konsensusu. Mam wrażenie, że 7-letni okres jej obowiązywania jest zbyt krótki, by wprowadzać tak fundamentalne zmiany. Wprowadzenie języka śląskiego ten kompromis burzy.Nie stało się nic, co by to uzasadniało. Ja i mój klub jesteśmy za śląszczyzną tak jak i za polszczyzną. Ochrony śląskiego trzeba szukać na gruncie ustawy o języku polskim.


  AKTUALIZACJA GODZ. 14:50

  Na sali, mimo, że nie są członkami komisji, pojawili się także śląscy posłowie Maria Nowak z PiS i Zbyszek Zaborowski z SLD.

  - Śląska mowa przetrwała u nas stulecia mimo łobuzów, którzy starali się nam ją wybić z głowy - podkreślał Marian Makula, artysta regionalny.

  Marek Plura zakończył przedstawianie projektu. Czas na dyskusję.


  Marek Plura prezentując projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych przytoczył opinie specjalistów, językoznawców. Uzasadnił, że wpisanie śląszczyzny na listę języków regionalnych (obok kaszubskiego) przyniosłoby wiele pożytku. Dodał też: - Język regionalny to nie tylko zjawisko lingwistyczne, ale też polityczne, społeczne, psychologiczne używanie gwary ukształtowała świadomość etniczną w regionie.

  PRZECZYTAJ CO PRZED OBRADAMI POWIEDZIAŁ POSEŁ PLURA

  Dyskusji przysłuchiwują się przedstawiciele śląskich organizacji, m.in. dr Józef Kulisz ze stowarzyszenia Danga, Rafał Adamus z Pro Loquela i Piotr Szczepaniok ze Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

  - Śląska mowa przetrwała u nas stulecia mimo łobuzów, którzy starali się nam ją wybić z głowy - podkreślał Marian Makula, artysta regionalny, który ma wystąpić przed członkami komisji.
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (26)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślonzok pamiynto!

   rzeczowy Jan 1978 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 18

   Hanysy zapamietaja kto stawał okoniem w sprawie uznania naszej godki za językregionalny. Szanujący sie Ślonzok na takie "coś" nie zagłosuje, bo wie, ze działałby na niekorzyść swojego heimatu. A to...rozwiń całość

   Hanysy zapamietaja kto stawał okoniem w sprawie uznania naszej godki za językregionalny. Szanujący sie Ślonzok na takie "coś" nie zagłosuje, bo wie, ze działałby na niekorzyść swojego heimatu. A to już nie błąd, to zaprzaństwo.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Twierdzą, że od Polski niczego nie chcą i nic z nią wspólnego nie mają

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 17

   A zarazem skamlą, żeby polski Sejm w drodze ustawy stworzył im ich "język narodowy" (!)
   To jest właśnie oberszlezjerska duma i oberszlezjerska logika.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a jeszcze...

   rzeczowy Jan 1978 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

   A jeszcze jedno gorolu, Ślązacy chcą żeby polski Sejm "STWORZYŁ" im język narodowy? Czy ty człowieczku o umyśle nieskalanym myślą, startujesz w konkursie "najgłupsza wypowiedź na stronie Dziennika...rozwiń całość

   A jeszcze jedno gorolu, Ślązacy chcą żeby polski Sejm "STWORZYŁ" im język narodowy? Czy ty człowieczku o umyśle nieskalanym myślą, startujesz w konkursie "najgłupsza wypowiedź na stronie Dziennika Zachodniego"?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   heroiczna walka z bezdenną głupotą

   rzeczowy Jan 1978 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   Ty ciemna gorolska łajzo, nie rozumiesz w jakiej sytuacji politycznej jest Śląsk? To tak jakbyś łoszkliwcu napisał, że Polska podkreśla swoja niezależność jednocześnie skamląc o dotacje z UE i...rozwiń całość

   Ty ciemna gorolska łajzo, nie rozumiesz w jakiej sytuacji politycznej jest Śląsk? To tak jakbyś łoszkliwcu napisał, że Polska podkreśla swoja niezależność jednocześnie skamląc o dotacje z UE i błagając na kolanach USA o tarczę antyrakietową. Czy ty udając hanysa naprawdę zatraciłeś resztki godności człowieku? Jesteś gorolem. My Ślązacy współczujemy ci, jednak nic na to nie poradzimy. I choćbyś tysiąc razy podpisalł się "Gliwiczanin" gorolem pozostaniesz, bo gorol to nawet nie tyle pochodzenie, co mentalność.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szlezjery wygrajcie jakieś powstane stwórzcie własne państwo Obercośtam

   robi prafcify fan szlyzjerów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 36

   I wtedy możecie tworzyć i wystawiać co się wam żywnie podoba, Choćby włos z wąsów samego ujka adolfa. A póki co jesteście nielubianą i nikomu nie potrzebną sektą z tendencjami do nazizmu i...rozwiń całość

   I wtedy możecie tworzyć i wystawiać co się wam żywnie podoba, Choćby włos z wąsów samego ujka adolfa. A póki co jesteście nielubianą i nikomu nie potrzebną sektą z tendencjami do nazizmu i postpruskim szowinistycznym sposobem widzenia innych. W gruncie rzeczy my się wami brzydzimy. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   robi kim są "my"?

   rzeczowy Jan 1978 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   "W gruncie rzeczy sie wami brzydzimy" Hmm robi jacy "my"? Piszesz w imieniu pacjentów szpitali psychiatrycznych?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hmmmm

   Profi (dla Was Toffi). (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

   Szczekanie Arciszewskiej nie dziwi.

   Ale manewr Zaborowskiego/SLD ciekawy, godny uwagi,
   tak: i wdziecznosci. - Oraz...... podejrzen, zbadania/analizy i obserwacji.........


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zbynio ?

   JO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   już powoli zyści se chodnik przed następnymi wyborami. SLD = FAŁSZ

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy to jest OK ?

   RRRR! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   "Na sali, mimo, że nie są członkami komisji, pojawili się także śląscy posłowie
   Maria Nowak z PiS i Zbyszek Zaborowski z SLD"

   Jak to jest ? - Moze tam kazdy (posel) wejsc,
   podczas obrad i bez...rozwiń całość

   "Na sali, mimo, że nie są członkami komisji, pojawili się także śląscy posłowie
   Maria Nowak z PiS i Zbyszek Zaborowski z SLD"

   Jak to jest ? - Moze tam kazdy (posel) wejsc,
   podczas obrad i bez wczesniejszego zameldowania ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WON! z pislamem

   erich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 12

   z naszej Śląskiej ziemi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiadomo wto. Pisiory

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 32

   Ast i ta kwoka porombano Arciszewsko.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Pani Redaktor

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 11

   Prośba o publikację tekstu Pana Makuli

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PIS-owskie

   RYBNICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 13

   Dziady antyslaskie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruchy separatystyczne.

   Roberto. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 28

   A polscy powstańcy na Górnym Śląsku nie byli przypadkiem ruchem separatystycznym w państwie niemieckim? Moralność Kalego wychodzi wam z hadziajskich butów zaraz po słomie, Polaczki.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ruchy żołądka

   Lutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 32

   Nie obrażaj nas prymitywie!

   Sytuacja podobna jak w Sudetenlandzie tam tez się "krzywda" działa Niymcom, ale w 1945 ich wyleczyli z głupoty i już krzywdy nie mają...
   Ślązacy walczyli o...rozwiń całość

   Nie obrażaj nas prymitywie!

   Sytuacja podobna jak w Sudetenlandzie tam tez się "krzywda" działa Niymcom, ale w 1945 ich wyleczyli z głupoty i już krzywdy nie mają...
   Ślązacy walczyli o przyłączenie Śląska do Macierzy. Niemiecki punkt widzenia nas nie obchodzi.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chłopino z zaborów!

   krepel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 16

   O jakiej macierzy mówisz? O tej co dziecko sprzedała, a kiedy zaczęło mu się dobrze wieść to zażądała jego oddania? Pewnie znasz właściwe określenie na taką "macierz" ...
   Macierzą Śląska są Czechy...rozwiń całość

   O jakiej macierzy mówisz? O tej co dziecko sprzedała, a kiedy zaczęło mu się dobrze wieść to zażądała jego oddania? Pewnie znasz właściwe określenie na taką "macierz" ...
   Macierzą Śląska są Czechy i Niemcy. Powstania inspirowało polactwo zza Przemszy, czyli gorole. Podburzali, judzili i czynią to nadal. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Sudetendeutsche Landsmannschaft (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 19

   My nadal domagamy sie odwołania dekretów Benesza, nieśląski Polaku z Macicy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z sukcesami?

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

   .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Sudetendeutsche Landsmannschaft (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 8

   na razie z takim skutkiem jak zwrot polskiej ziemi na Wilenszczyznie.
   Tak to jest we wschodnich dzikich krajach gdzie panuje bezprawie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama