Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski będzie językiem regionalnym? PiS przeciwko nowelizacji ustawy! [RELACJA Z SEJMU]

Aldona Minorczyk-Cichy
Trwają obrady sejmowej komisji do spraw mniejszości narodowych i regionalnych. Omawiany jest projekt nowelizacji, która ma doprowadzić do uznania śląskiego za język regionalny. Śledź z nami relację.

AKTUALIZACJA GODZ. 16:15

Danuta Pietraszewska: Mieliśmy dyskutować o języku śląskim, o tożsamości. Ją pielęgnuje wiele organizacji na Śląsku. Ja nie jestem członkiem RAŚ. Dlaczego mówi się tylko o tej organizacji i to w kontekście tylko separatyzmu? RAŚ nie zmierza do zmiany granic państwowych. Tak jest napisane w statusie tej organizacji. Proszę trzymać się faktów.

Piotr Szczepaniok, członek Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej: Zwracamy się do Sejmu o poparcie inicjatywy posła Marka Plury. Marian Makula, artysta regionalny: Argumenty pani poseł z PiS do mnie nie przemawiają. Chcę wygłosić tekst po śląsku jaki napisałem. Bo przecież o śląskiej godce godomy. Śląsko godko przetrwała stulecia.


AKTUALIZACJA GODZ. 16:00

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, PiS: Mam list otwarty radnych Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego z PiS na temat co się dzieje z Muzeum Śląskim. Chodzi o proniemiecki scenariusz wystawy, zaakceptowany przez proniemieckiego Jerzego Gorzelika. Koalicja z RAŚ jest legitymizacją ruchów separatystycznych. To skandal co się u państwa na Śląsku dzieje w sferze kultury. Opowiadam się za odrzuceniem projektu nowelizacji.

Zbyszek Zaborowski, SLD: Sytuacja kulturowa i języka na Górnym Śląsku jest bardzo złożona. Apelowałbym o rozdzielenie kultury od problemów politycznych. Renesans śląskości następuje. Tego ukryć nie można. Ona kwitnie na nowo. To nie tak, że władze samorządowe nie wspierają śląskości, gwary czy języka. Proponuję poparcie projektu Marka Plury.


AKTUALIZACJA GODZ. 15:40

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania: Jestem za tym by śląski uznać za język regionalny. Argumentacja wnioskodawcy jest wystarczająca by projekt mógł trafić do podkomisji. Rekomenduję go.

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, PiS: Dialekty i gwary są bogactwem języka polskiego. Godna podziwu jest konsekwencja Ślązaków i włączenie ich regionu do Polski. Gwarom należy się szacunek i ochrona. Na Śląsku - urzędu marszałkowskiego, gdzie zajmuje się tym z ramienia zarządu szef RAŚ Jerzy Gorzelik. Jak w praktyce samorząd śląski z tej opieki się wywiązuje? Jakie konkretnie przyjęto projekty? Godkę śląską trzeba chronić, ale nie trzeba zmieniać w tym celu prawa. Trzeba zmienić złą praktykę i bezczynność resortu kultury i śląskiego samorządu. Dane statystyczne nie potwierdzają, że gwara śląska zanika.


AKTUALIZACJA GODZ. 15:10

Marek Ast z PiS wniósł w imieniu posłów PiS o odrzucenie wniosku nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych w pierwszym czytaniu! Wszystko w rękach komisji. Po dyskusji będzie głosowanie w tej sprawie. Jeśli wniosek zostanie jednak odrzucony trafi na najbliższym posiedzeniu pod obrady Sejmu. Posłowie zdecydują jaki będzie dalszy jego los.


AKTUALIZACJA GODZ. 15:00

Danuta Pietraszewska, posłanka PO: - Uzasadnienie posła Plury było wyczerpujące. Mam nadzieję, że nasza dyskusja będzie merytoryczna, a nie polityczna. Przypominam, że od pewnego czasu gminy śląskie podejmują uchwały popierają uznanie godki językiem regionalnym. Dzisiaj zrobiła to Ruda Śląska, niedawno Pilchowice.

Marek Ast, poseł PiS: Ustawa o językach regionalnych rodziła się w bólach przez 15 lat. Była trudna, wymagała konsensusu. Mam wrażenie, że 7-letni okres jej obowiązywania jest zbyt krótki, by wprowadzać tak fundamentalne zmiany. Wprowadzenie języka śląskiego ten kompromis burzy.Nie stało się nic, co by to uzasadniało. Ja i mój klub jesteśmy za śląszczyzną tak jak i za polszczyzną. Ochrony śląskiego trzeba szukać na gruncie ustawy o języku polskim.


AKTUALIZACJA GODZ. 14:50

Na sali, mimo, że nie są członkami komisji, pojawili się także śląscy posłowie Maria Nowak z PiS i Zbyszek Zaborowski z SLD.

- Śląska mowa przetrwała u nas stulecia mimo łobuzów, którzy starali się nam ją wybić z głowy - podkreślał Marian Makula, artysta regionalny.

Marek Plura zakończył przedstawianie projektu. Czas na dyskusję.


Marek Plura prezentując projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych przytoczył opinie specjalistów, językoznawców. Uzasadnił, że wpisanie śląszczyzny na listę języków regionalnych (obok kaszubskiego) przyniosłoby wiele pożytku. Dodał też: - Język regionalny to nie tylko zjawisko lingwistyczne, ale też polityczne, społeczne, psychologiczne używanie gwary ukształtowała świadomość etniczną w regionie.

PRZECZYTAJ CO PRZED OBRADAMI POWIEDZIAŁ POSEŁ PLURA

Dyskusji przysłuchiwują się przedstawiciele śląskich organizacji, m.in. dr Józef Kulisz ze stowarzyszenia Danga, Rafał Adamus z Pro Loquela i Piotr Szczepaniok ze Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

- Śląska mowa przetrwała u nas stulecia mimo łobuzów, którzy starali się nam ją wybić z głowy - podkreślał Marian Makula, artysta regionalny, który ma wystąpić przed członkami komisji.


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śląski będzie językiem regionalnym? PiS przeciwko nowelizacji ustawy! [RELACJA Z SEJMU] - Dziennik Zachodni