Koniec laby! Czas do szkoły, a w niej od września zmiany

  Koniec laby! Czas do szkoły, a w niej od września zmiany

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Koniec laby! Czas do szkoły, a w niej od września zmiany

  ©arc.

  To będzie jeden z najsmutniejszych weekendów dla młodych mieszkańców naszego regionu. Przed nimi dwa ostatnie dni wakacyjnej laby. W poniedziałek około 530 tysięcy odświętnie ubranych uczniów po raz pierwszy w nowym roku szkolnym usiądzie w szkolnych ławkach.
  Koniec laby! Czas do szkoły, a w niej od września zmiany

  ©arc.

  - Dodatkowo ponad 223 tysiące maluchów pójdzie w ten dzień do przedszkola - uzupełnia Anna Wietrzyk, rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty w Katowicach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany czekają na uczniów, nauczycieli i rodziców w nowym roku szkolnym. Jest ich sporo, przedstawiamy najważniejsze:

  1 Uczniowie liceów i techników rozpoczną naukę według nowej podstawy programowej. Zmiana jest kontynuacją reformy nauczania w gimnazjach.
  Tegoroczni absolwenci tych szkół po raz pierwszy zdawali egzamin w zmienionej formule. To, co odczują, idąc do szkoły, to fakt, że nie będzie czasu na powtórki materiałów, więc jeśli w gimnazjum coś przegapili, nie mają szans, by nadrobić te braki.

  2 Rewolucja w nauczaniu zawodowym. Zmieni się m.in. podział zawodów na kwalifikacje, których liczba będzie uzależniona od złożoności zawodu. Zdobycie każdej z nich będzie uwarunkowane zdaniem egzaminu. W tych szkołach także będzie obowiązywać nowa podstawa programowa. Resort edukacji podkreśla, że ma to przynieść same korzyści. Innego zdania są nauczyciele pracujący w szkołach zawodowych.

  3 Rusza pilotaż programu "Cyfrowa szkoła". W Śląskiem weźmie w nim udział 41 szkół, które łącznie otrzymają ponad 4 mln zł na zakup komputerów, skanerów, drukarek, tablic interaktywnych czy projektów multimedialnych. To ma unowocześnić i ułatwić naukę uczniom.

  4 Liceum po nowemu, czyli to już koniec "ogólniaków". Poza tym, że w liceach obowiązywać będzie nowa podstawa programowa, to na uczniów czeka kolejna niespodzianka. W pierwszej klasie liceum wszyscy będą kontynuowali naukę przedmiotów w zakresie podstawowym, którą rozpoczęli w gimnazjum. W praktyce oznacza to, że od drugiej klasy liceum wybiorą jeden z dwóch bloków edukacyjnych: nauki ścisłe (matematykę, biologię czy fizykę) albo przedmioty humanistyczne (historię, wiedzę o społeczeństwie). Taki blok będą przerabiać przez dwa lata w zakresie rozszerzonym.

  5 Koniec z corocznym kupowaniem nowych podręczników. Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, wydawcy mogą modyfikować podręczniki szkolne dopiero po trzech latach od dopuszczenia ich do użytku przez resort edukacji.

  6 Rodzic, który nie chce, by jego dziecko chodziło na lekcje wychowania do życia w rodzinie, swoją decyzję musi podać na piśmie dyrektorowi szkoły, podobnie jak pełnoletni uczeń. Jeśli jej nie złoży, szkoła automatycznie uzna, że dziecko ma brać w tych lekcjach udział. Do tej pory lekcje realizowane były z tzw. godzin do dyspozycji dyrektora. Jeżeli nie było chętnych na "wychowanie", dyrektor mógł przeznaczyć je na inne przedmioty. Teraz są to godziny dodatkowe, których na co innego przeznaczyć nie można.

  7 Nauczyciele są jedyną grupą z "budżetówki", która w tym roku otrzyma podwyżkę. Ich wynagrodzenie od września wzrośnie o 3,8 procent. W związku z tym ich pensje będą wyglądać następująco: nauczyciel stażysta: 2 718 zł brutto, nauczyciel kontraktowy: 3 017 zł brutto, nauczyciel mianowany: 3 913 zł brutto, nauczyciel dyplomowany: 5 000 zł brutto.
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fałszywe informacje

   aleksander (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 21

   Ciekawe skąd pani redaktor wzięła takie zarobki dla nauczycieli. Chętnie pokażę swój pasek z księgowości, na którym kwota jest o ponad 1000zł niższa niż podana w gazecie. Jak można tak wprowadzać...rozwiń całość

   Ciekawe skąd pani redaktor wzięła takie zarobki dla nauczycieli. Chętnie pokażę swój pasek z księgowości, na którym kwota jest o ponad 1000zł niższa niż podana w gazecie. Jak można tak wprowadzać ludzi w błąd, gdzie jest rzetelność dziennikarska?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podwyżki

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 24

   Ja też jestem nauczycielem dyplomowanym. Pasek sierpniowy z wszystkimi dodatkami wynosił brutto 3900 zł. Sama stawka 2995 zł. Ile więc procent musiałaby być podwyżka, bym miała brutto 5000 zł nawet...rozwiń całość

   Ja też jestem nauczycielem dyplomowanym. Pasek sierpniowy z wszystkimi dodatkami wynosił brutto 3900 zł. Sama stawka 2995 zł. Ile więc procent musiałaby być podwyżka, bym miała brutto 5000 zł nawet z dodatkami? Z pewnością nie 3,8%, tylko kilkadziesiąt procent.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   punkt 7: takie zarobki?

   nauczyciel dyplomowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 17

   Droga Pani Redaktor - proszę nie pisać bzdur apropo zarobków nauczycieli, bo właśnie dzięki takim kłamstwom, inne grupy zawodowe, rodzice i opinia publiczna, przestają nas szanować , (chyba,że do...rozwiń całość

   Droga Pani Redaktor - proszę nie pisać bzdur apropo zarobków nauczycieli, bo właśnie dzięki takim kłamstwom, inne grupy zawodowe, rodzice i opinia publiczna, przestają nas szanować , (chyba,że do tego zmierza nasz ustrój). Nie wiem skąd Pani to wzięła, ale podam moje zarobki: 3100 brutto (dyplomowany), koledzy mianowani troszkę ponad 2600 brutto i czym nizej tym mniej więcej o 300zł mniej. Jest to krzywdzące dla całej grupy zawodowej i nie pomaga nam w pracy, gdy patrzy się na nas jak na krezusów (co oczywiście jest nieprawdą). Rozumiem, że każą Pani tak pisać, bo nauczyciele są ostatnio na " Topie". Jesli bedzie trzeba przedstawię kilka wyciągów z wypłaty(z zakrytymi danymi osobowymi). Pozdrawiam.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama