Bitwa o twierdzę w Kędzierzynie-Koźlu

  Bitwa o twierdzę w Kędzierzynie-Koźlu

  Agnieszka Rosół

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bitwa o twierdzę w Kędzierzynie-Koźlu

  ©Krzysztof Bednarek, Teresa Głuszek/ materiały UM

  Od 14 do 16 września, już po raz szósty na ziemi kozielskiej rozegra się krwawy bój między pruskimi obrońcami twierdzy kozielskiej a wrogimi wojskami Napoleona. Będzie słychać huk armat, wystrzały z karabinów, krzyk żołnierzy oraz doping mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i okolic, którzy, jak co roku, wierzą w swoich obrońców.
  Bitwa o twierdzę w Kędzierzynie-Koźlu

  ©Krzysztof Bednarek, Teresa Głuszek/ materiały UM

  Impreza rozpocznie się w piątek zakwaterowaniem żołnierzy na Wyspie Koźle. W sobotę na rynku w Koźlu oraz na wyspie będzie się sporo działo. Sama inscenizacja bitwy rozpocznie się o godz. 16.00. Na rynku od godz. 18.00 posłuchamy występów zespołu meksykańskiego Trio Mariachi, senegalskiego artysty Pako Sarra i żorsko-rybnickiego Carrantuohill. Za to w niedzielę, jak to po bitwie, trzeba będzie dobrze zjeść. Okazją ku temu będzie Przegląd Kulinarny Regionów, który odbędzie się w pobliskich Sławęcicach na terenie hotelu Hugo.

  Początek o godz. 14.00. O 19.00 wystąpi zespół Leszcze. Dodatkowymi atrakcjami będą Jarmark Rękodzieła na rynku w Koźlu (15 i 16 września) oraz Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi (14-16.09).

  Pierwsze Dni Twierdzy Koźle odbyły się w 2007 roku. Opinie były różne, niektórzy uważali, że hałas był męczący, jednak przeważały komentarze pozytywne. Z roku na rok oblężenie twierdzy jest podziwiane przez liczniejszą widownię. W 2008 r. rozdano około 4 tysięcy zatyczek do uszu, by widowisko można było oglądać bezpieczniej. Tego roku podpalono również twierdzę, by dobrze odwzorować historię.

  Dni Twierdzy są organizowane ku pamięci tragicznych wydarzeń z 1807 r., kiedy wojska napoleońskie, którymi dowodził Hieronim Bonaparte (brat Wielkiego Napoleona), przez kilka miesięcy natarczywie atakowały twierdzę. Miasto zostało mocno zniszczone, wielu żołnierzy pruskich straciło życie, a dodatkowo panował tyfus. W takich warunkach ciężko było dalej walczyć, dlatego obrońcy twierdzy skapitulowali przed armią Napoleona. W 1873 r. kozielska twierdza została rozbrojona.
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a w tych armiach :

   Olaf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 42

   Czyli tez walka pomiedzy Slazakami a Polakami. DD

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama