Jest sposób na tańsze wakacje

  Jest sposób na tańsze wakacje

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeśli dopiero wybierasz się na wakacje, przeczytaj uważnie ten tekst! To może się opłacić. Warunek pierwszy już znasz - wakacyjny wyjazd powinien być dopiero przed Tobą. Warunek drugi - musisz wybierać się poza granice Unii Europejskiej. Na wycieczkę do Szwajcarii, Rosji czy Norwegii, albo na pobytowe wczasy w Chorwacji, Tunezji, Turcji, czy Tajlandii.
  Po każdej z takich wypraw możesz bowiem odzyskać podatek VAT od kupionych tam towarów. Nie wszystkich i nie wszędzie tych samych, stąd też przed wyjazdem musisz spełnić jeszcze warunek trzeci - zawczasu sprawdzić od jakich produktów możesz sobie odliczyć kwotę VAT-u, by później uniknąć rozczarowania (Norwegia nie zwraca VAT-u za żywność, Tunezja za żywność, tytoń i alkohol, a Chorwacja za paliwo). Rzecz w tym, że ze zdobyciem takiej listy może być największy problem.
  O ile pozyskanie takich informacji w przypadku Norwegii jest łatwe, to już wybierający się do np. Tunezji zdani są na własną inwencję (eksperci radzą, by próbować zdobyć takie informacje w ambasadzie).

  Kiedy już wiemy, od czego i gdzie możemy sobie odliczyć VAT, pozostaje czujnie wypatrywać sklepów z logiem "Tax Free". Po dokonanych tam zakupach powinniśmy zażądać od sprzedawcy potwierdzającego zakup formularza.

  - To my musimy o tym pamiętać. Sprzedawca z "automatu" nam takiego formularza nie wystawi - podkreśla Jarosław Ferdyn z działu doradztwa podatkowego katowickiej Grupy Gumułka. Przypomina zarazem, że każdy kraj określa minimalną kwotę wartości zakupów, od których zwracany jest podatek. I tak, w Turcji starczyć kupić towary za ok. 14 złotych (choć sama procedura odzyskiwania pieniędzy jest bardzo czasochłonna), ale już w Chorwacji trzeba wydać ok. 270 złotych, w Tunezji ok. 420 zł. zaś w Rosji ok. 1050 złotych (kwoty podawane w złotówkach są orientacyjne, gdyż limity określone są w walutach narodowych tych krajów).

  O zwrot pieniędzy należy upomnieć się przy wyjeździe. Podczas odprawy należy wówczas przedstawić dowód kupna, formularz "tax free", paszport oraz rzecz jasna sam produkt. Towar musi jednak pozostawać w oryginalnym opakowaniu i nie nosić śladów używania. Zwrot pieniędzy regulowany jest krajowymi przepisami stąd też w każdym przypadku sytuacja może wyglądać zgoła inaczej.

  - W Szwajcarii pieniądze można odzyskać od razu na granicy. W Norwegii natomiast podstawą zwrotu jest wypełniona deklaracja celna, którą wysyła się do sklepu, a ten później przelewa pieniądze na podane konto - wyjaśnia Jarosław Ferdyn.

  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama