Sikora: Gdyby spełnił się sen Hitlera...

  Sikora: Gdyby spełnił się sen Hitlera...

  Dr Mirosław Sikora

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z dr. Mirosławem Sikorą, pracownikiem edukacji publicznej IPN w Katowicach rozmawia Grażyna Kuźnik
  Sikora: Gdyby spełnił się sen Hitlera...

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Co by było, gdyby Niemcy wygrały II wojnę światową? Czy nasza rozmowa - polskiego historyka i dziennikarki, byłaby możliwa w 2012 roku?
  Mało prawdopodobne. Pani rodzina, wysiedlona gdzieś w okolice Sybiru, żyłaby w trudnych warunkach, uprawiając rolę lub pracując na rzecz przemysłu ciężkiego, na przykład dla niemieckich koncernów wydobywających rzadkie metale i gaz.

  Mogłabym się uczyć?
  O wykształceniu wyższym nie byłoby raczej mowy, choć może, po wielu latach okupacji, część Polaków miałaby dostęp do niższych stanowisk urzędniczych w administracji lokalnej. Większość jednak byłaby przyuczona do zawodów typowo robotniczych i rzemieślniczych.

  Co działoby się na Górnym Śląsku?
  Gdyby ktoś z Polaków tutaj został, to tylko dlatego, że byłby potrzebny niemieckim przemysłowcom. Już podczas okupacji Niemcy traktowali Polaków, w przeciwieństwie do Żydów, dosyć pragmatycznie. W sposób metodyczny mordowano głównie elity; polityków, oficerów, księży, działaczy kulturalno-społecznych, a także oczywiście wszystkich tych, którzy włączyli się do ruchu oporu.

  Kiedy Niemcy wkraczali do Polski, mieli już jasne plany co do losów podbitej ludności?
  Tak, ale te plany były na bieżąco zmieniane pod wpływem sytuacji na frontach. Wysiedlenia Polaków przybrały największe rozmiary w okresie od jesieni 1939 roku do uderzenia Hitlera na ZSRR w czerwcu 1941 r. W tym czasie do dyspozycji tzw. Komisariatu Rzeszy ds. Umacniania Niemczyzny stanął tabor kolejowy oraz siły policyjne, które można było użyć do deportowania na wschód około 500 tys. Polaków. W drugim etapie wojny, zarówno logistyka, jak i personel kierowane były przede wszystkim na front i wysiedlenia wytraciły impet.

  Skąd ten początkowy pośpiech Niemców?
  Powodem była konieczność zapewnienia lokali dla sprowadzanych do III Rzeszy i na tereny anektowane tzw. volksdeutschów. Chodzi tu o setki tysięcy przedstawicieli mniejszości niemieckiej, żyjących na obszarach Ukrainy, Rumunii, czy w krajach bałtyckich.

  Jak przebiegały wysiedlenia Polaków?
  Wiemy to chociażby z "Akcji Żywiec" z jesieni 1940 roku. Była to największa operacja wysiedleńcza w tzw. Prowincji Górnośląskiej, rządzonej przez gauleitera Fritza Brachta. Do wyznaczonej wcześniej wioski przybywał o godz. 3-4 rano batalion policyjny. Funkcjonariusze uderzali kolbami w kolejne drzwi, dając ludziom pół godziny na zabranie zaledwie kilku rzeczy. Polaków grupowano po ok. tysiąc osób i ładowano do pociągów.

  Gdzie ci ludzie trafiali?
  Do polskich chłopów w Generalnym Gubernatorstwie, którzy musieli przyjąć w swoich skromnych domostwach czasem po kilka wysiedlonych rodzin. Część ludzi, na przykład z uwagi na kwalifikacje zawodowe, deportowano w głąb Rzeszy, do pracy w przemyśle lub na roli.

  Trwają dyskusje, ilu właściwie Polaków zginęło podczas II wojny światowej.
  Szacunki te ulegały korektom. W czasach Polski Ludowej zostały one zawyżone, z uwagi na odszkodowania od RFN. Obecnie szacuje się, że podczas wojny na skutek działań obu okupantów śmierć poniosło ok. 5,5 mln obywateli II RP, w tym ok. 3 mln Żydów, 1,5 mln Polaków i ok. 1 mln Białorusinów i Ukraińców.
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (94)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie bedę się bawił w historię alternatywną...

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Witam dyskutantów,
   Mimo, ze jest to temat "nośny" publicystycznie, nie będę się bawił w przewidywanie, co by było, gdyby... Historia potoczyła się tak, jak się potoczyła i musimy z tym żyć.
   Jako...rozwiń całość

   Witam dyskutantów,
   Mimo, ze jest to temat "nośny" publicystycznie, nie będę się bawił w przewidywanie, co by było, gdyby... Historia potoczyła się tak, jak się potoczyła i musimy z tym żyć.
   Jako Ślązak od wielu pokoleń, po mieczu i po kądzieli staram się dowiedzieć jak najwięcej o mieszkańcach naszej pięknej krainy. Bardzo mnie drażni przeraźliwie polonocentryczny, albo germanocentryczny sposób przedstawiania historii Górnego Śląska. Te zacietrzewione głosy w dyskusji o tym, co było dobre, a co złe w udziale poszczególnych nacji na naszych terenach. W końcu i Czesi wiele u nas podziałali.
   Każdy ma swoją prawdę i swoją historię. "I to by było na tyle", Jak mawiał J.T. Stanisławski.
   Jeśli to możliwe, to prosiłbym o kontakt Panią Redaktor Grażynę Kuźnik. Mam do Pani wielką prośbę, związaną pośrednio z tematem tego artykułu, a bardziej z Pani artykułem sprzed wielu lat.
   alekduda@wp.pl zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Klamstwo, czy niewiedza?

   Chrisraf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Z przerazeniem przeczytalem wywiad z Szanownym Panem Doktorem. Zastanawiam sie nad warsztatem.
   "Gdyby spelnil sie sen Hitlera" mielibysmy rewizje traktatow wersalskich nic mniej i nic wiecej....rozwiń całość

   Z przerazeniem przeczytalem wywiad z Szanownym Panem Doktorem. Zastanawiam sie nad warsztatem.
   "Gdyby spelnil sie sen Hitlera" mielibysmy rewizje traktatow wersalskich nic mniej i nic wiecej. Polegalaby ona na zwrocie kolonii niemieckich, powrocie Gdanska do Rzeszy, trasach eksterytorialnych do Prus Wschodnich w zamian za uznanie granicy zachodniej Polski (zostalo odrzucone przez Polske).
   W 1939 Hitler nie mial planu aneksji, czy okupacji Polski. Stad tez oferty pokojowe z 3. wrzesnia i 6. pazdziernika. W sumie do maja 1940 Londyn otrzymal ponad 24 oferty pokojowe.

   "Pani rodzina, wysiedlona gdzieś w okolice Sybiru, żyłaby w trudnych warunkach, uprawiając rolę lub pracując na rzecz przemysłu ciężkiego, na przykład dla niemieckich koncernów wydobywających rzadkie metale i gaz."

   Taki plan nie istnial. Na Litosc Boska, Panie doktorze, "uprawa roli na Syberii"? Oprocz tego na podstawie jakich danych jest Pan w stanie wykreslic taki rozwoj polityczny poprzez 70 lat??? Chyba, ze jest Pan jasnowidzem.

   "O wykształceniu wyższym nie byłoby raczej mowy, choć może, po wielu latach okupacji, część Polaków miałaby dostęp do niższych stanowisk urzędniczych w administracji lokalnej. Większość jednak byłaby przyuczona do zawodów typowo robotniczych i rzemieślniczych."

   Czyli taka sama sytuacja jakiej doznali Slazacy pod rzadami Polakow.

   "Gdyby ktoś z Polaków tutaj został, to tylko dlatego, że byłby potrzebny niemieckim przemysłowcom. Już podczas okupacji Niemcy traktowali Polaków, w przeciwieństwie do Żydów, dosyć pragmatycznie. W sposób metodyczny mordowano głównie elity; polityków, oficerów, księży, działaczy kulturalno-społecznych, a także oczywiście wszystkich tych, którzy włączyli się do ruchu oporu. "

   Prosze Pana, polskie elity uciekly juz 1939 gdzie pieprz rosnie, razem z klerem. Tzw. "dzialacze" byli czesto bylymi czlonkami polskich organizacji wojskowych, ktorzy dopuscili wielu przestepstw i zbrodni podczas tzw. "powstan". A teraz chcialbym, aby Pan na lamach tej gazety przytoczyl nazwiska "mordowanych oficerow" przez oddzialy niemieckie.
   Pan raczy mijac sie z prawda...
   Osoby nalezace do "ruchu oporu" nie obejmowala zadna konwencja wojenna, tym samym nie posiadaly one statutu kombatanckiego i mogly byc traktowanie jako zwykli zbrodniarze. Do takiej fatalnej sytuacji przyczynila sie walnie dezercja glownodowodzacego-Rydza-Smiglego i brak kapitulacji, przy jednoczesnym przestaniu istnienia panstwa polskiego. Byl to ewenement w historii.

   "Kiedy Niemcy wkraczali do Polski, mieli już jasne plany co do losów podbitej ludności?
   Tak, ..."

   O ile dotychczasowe wypowiedzi mozna traktowac z przymrozeniem oka, tak tutaj Pan ewidentnie klamie!
   Prosze o dokumenty i zrodla. Z gory dziekuje!

   "Gdzie ci ludzie trafiali?
   Do polskich chłopów w Generalnym Gubernatorstwie, którzy musieli przyjąć w swoich skromnych domostwach czasem po kilka wysiedlonych rodzin. Część ludzi, na przykład z uwagi na kwalifikacje zawodowe, deportowano w głąb Rzeszy, do pracy w przemyśle lub na roli. "

   Cz rozroznia Pan miedzy pracownikami przymusowymi (Zwangsarbeiter), pracownikami obcymi (Fremdarbeiter)? Takze Polacy meldowali sie na ochotnika do prac w Niemczech. Otrzymywali takie same wynagrodzenie jak niemieccy pracownicy oraz swiadczenia socjalne.

   "Trwają dyskusje, ilu właściwie Polaków zginęło podczas II wojny światowej.
   Szacunki te ulegały korektom. W czasach Polski Ludowej zostały one zawyżone, z uwagi na odszkodowania od RFN. Obecnie szacuje się, że podczas wojny na skutek działań obu okupantów śmierć poniosło ok. 5,5 mln obywateli II RP, w tym ok. 3 mln Żydów, 1,5 mln Polaków i ok. 1 mln Białorusinów i Ukraińców. "

   Acha! Jednak takze liczba 1,5 mln. nie uwzglednia ofiar polskiej wojny domowej, ktora zaczela sie w latach dwudziestych, a ktora trwala do lat 50-tych. Ich najbardziej znanymi ofiarami byli marzszalek Rydz-Smigly, jego zona Marta (Zaleska), min. spraw zagranicznych Jozef Beck i z wielkim prawdopodobienstwem premier gen. Sikorski.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Generalnie cieszę się, że dorastamy do stopniowego odczarowywania historii WW2...

   cb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Także liczyłem kiedyś liczbę ofiar WW2 wśród osób narodowości polskiej i wyszło mi około miliona + PW (220 tys.).
   Warto zauważyć, że liczba tych ofiar do początku 1942 roku (czyli notabene do...rozwiń całość

   Także liczyłem kiedyś liczbę ofiar WW2 wśród osób narodowości polskiej i wyszło mi około miliona + PW (220 tys.).
   Warto zauważyć, że liczba tych ofiar do początku 1942 roku (czyli notabene do momentu gdy powstały pierwsze obozy koncentracyjne) wynosił niespełna 100 tys., w tym 50-60 tys. w kampanii wrześniowej, oraz 700-800 tys. w trakcie działań na froncie wschodnim. Czyli ogólna ilość ofiar wśród ludności cywilnej była dość znikoma...
   Inna ciekawostka: przed 1942 rokiem tzw "holokaust" w ogóle nie istniał. Mordowanie Żydów na ziemiach polskich (i nie tylko polskich) rozpoczęło się po około 2,5 roku od chwili wybuchu WW2.

   Należy też pamiętać, że "żołnierze PW" byli traktowani przez okupantów podobnie jak my traktujemy dziś np "partyzantów Alkaidy", czyli jako bandyci i skrytobójcy.

   Łącznie dane te wskazują, zwłaszcza w zestawieniu ze statystykami ofiar WW2 wśród innych narodowości, że Polacy uciepieli w czasie wojny _stosunkowo_ niewiele: w tym około dwukrotnie mniej niż Rosjanie, oraz około blisko trzykrotnie mniej niż sami Niemcy.

   Pozdrawiam.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uzupełniam...

   cb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   ... a także ponad 10-krotnie mniej niż osoby narodowści żydowskiej zamieszkałej w Europie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sikora: Gdyby spełnił się sen Hitlera...

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 8

   Najgorszą rzeczą jest uprawianie alternatywnej historii, bo to prowadzi prosto do czubków.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   17 IX drugi odcinek serii pt. Co by się stało gdyby spełnił sie sen Stalina
   (portugalska SRR)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sen Stalina ,

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   po części się spełnił ,bo zagarnął pół Europy po wojnie ,był aż nad Łabą i to tylko od niego po wojnie zależało czy te tereny Wschodnie Niemiec puści Niemieckim komunistom i wszystkie inne Kraje...rozwiń całość

   po części się spełnił ,bo zagarnął pół Europy po wojnie ,był aż nad Łabą i to tylko od niego po wojnie zależało czy te tereny Wschodnie Niemiec puści Niemieckim komunistom i wszystkie inne Kraje Wschodnie i Środkowe Europy ,czy to wchłonie do ZSRR i wymaże te Kraje z map Europy na zawsze i myślę że jak by to w tedy zrobił ,to nie miał by żadnego sprzeciwu Świata i nie było by upadku w 1990 r. komunizmu,bo wszyscy w tedy drżeli ze strachu ,że ruszy dalej na Zachód z nad Łaby po pokonaniu Hitlera. To był początek Maja ,a bomby Atomowe spadły na Japonię dopiero w Sierpniu,to miał dość czasu żeby się znaleźć w Kanale La. a może i w Anglii . Co by było w tedy na świecie ,zamiast Światowego Faszyzmu 1000-lat ,to Komunizm 1000-lat. Jaka to była cienka różnica w ideologiach ,kto tu był większym Dyktatorem i kto tu wymordował więcej ludzi na Świecie ,jak Stalin zaczął już u siebie w 32-r. już w tedy miał na Sybirze Obozy bez drutu kolczastego ,bo ludzi u niego pilnowały Tygrysy Syberyjskie,nikt się nie oddalał spod zabudowań obozu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska od Baltyku po Morze Czarne

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

   Gdyby Polska akcja wojskowa po pierwszej wojnie swiatowej
   nie byla zastopowana przez armie bolszewikow,
   :::
   Polska liczylaby w okresie miedzywojennym ponad 1 milion km 2
   - wraz z Ukraina,...rozwiń całość

   Gdyby Polska akcja wojskowa po pierwszej wojnie swiatowej
   nie byla zastopowana przez armie bolszewikow,
   :::
   Polska liczylaby w okresie miedzywojennym ponad 1 milion km 2
   - wraz z Ukraina, Bialorusia i Litwazwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   bajdurzenie o imperialnej Polsce

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

   @. (gość), kolejny polski nacjonalista i imperialista, bajdurzy o Wielkiej Polsce w XX wieku, zapominając o słabości II RP, która przetrwała zaledwie 20 lat.

   Oczywiście nie interesują go też...rozwiń całość

   @. (gość), kolejny polski nacjonalista i imperialista, bajdurzy o Wielkiej Polsce w XX wieku, zapominając o słabości II RP, która przetrwała zaledwie 20 lat.

   Oczywiście nie interesują go też odczucia i niepodległościowe działania Ukraińców, Białorusinów i Litwinów, którzy po I wojnie światowej mieli dość zarówno rosyjskiego, jak i polskiego kolonializmu (vide dr Jan Sowa, "Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą", Universitas, Kraków 2012). zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1000 letnia rzesza

   antyrasista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 7

   przetrwała 1000 lat

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Euro - " ... od Baltyku po Morze Czarne "

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   ... czekalem na reakcje, " z jednej, lub drugiej strony ".

   Polska po pierwszej wojnie swiatowej probowala przywrocic granice Polski przedrozbiorowej....rozwiń całość

   ... czekalem na reakcje, " z jednej, lub drugiej strony ".

   Polska po pierwszej wojnie swiatowej probowala przywrocic granice Polski przedrozbiorowej.
   **************************************************************************
   Nalezy tez przypomnic
   o wspolnym rozbiorze Czechoslowacji w 1938 r = niemiecko - polsko - wegierskim.

   Polskie akcje wojenne wobec sasiadow,
   sa uzasadniane w Polsce
   pozytywnie.
   Co na to narody sasiednie nikt sie tym zbytnio nie przejmowal,
   egal czy to byli Ukraincy, Bialorusini, Litwini, Slazacy, Niemcy, czy Czesi.
   Praktycznie tamta Polska nie toczyla wojej tylko z Rumunia i Lotwa (chodzi o sasiadow).

   Jesli natomiast chodzi o Niemcy,
   to wg Polski ... Niemcom poszerzac terytorium swojego panstwa nie bylo juz wolno.

   * Rosja i USA - olbrzymie tereny zdobyte na innych narodach
   * Anglia i Francja - posiadaly w tym czasie imperium kolonialne "na wszystkich kontynentach"

   TAK WIEC
   *** wszystkim bylo wolno podbijac sasiadow, czy posiadac kolonie zamorskie,
   ale
   ... ale tylko Niemcom nie bylo wolno - tak to jest ujete w polskim opisie historiizwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ++

   -- (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   część G.Śl. i nikłe części ostpreussen (oraz promile powierzchni westpreuss) oraz Wilno i okolice +Zaolzie Polska zagarnęła bezzasadnie(według mnie) w porównaniu z terytorium przed rozbiorami,...rozwiń całość

   część G.Śl. i nikłe części ostpreussen (oraz promile powierzchni westpreuss) oraz Wilno i okolice +Zaolzie Polska zagarnęła bezzasadnie(według mnie) w porównaniu z terytorium przed rozbiorami,
   natomiast Niemcy chętnie zapominają ,że były rozbiory Polski i Prusy zagarnęły polskie terytoria o ogromnej powierzchni też bezprawnie, ale wcześniej.

   według wielu Niemców(ale nie według ludzi wykształconych!! to trzeba przyznać) Polska okradła ich z Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego(Gdańsk inklusive) (!?)

   bo takie opinie o części GŚ,bezirkach Ostpreussen i skrawkach ziemi westpreussen można zaakceptować ,jeśli Prusy wcześniej nie zrobiłyby podobnie na o wiele większą skalę terytoriami polskimi.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żadne zawracanie kota ogonem przez pogrobowców Hitlera nic tu nie zmieni.

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

   Te wszystkie próby wyciągania nagłaśniania polskich win, próby wciągania Polaków we współodpowiedzialność za niemieckie zbrodnie, próby robienia Niemców największymi ofiarami skutków wojny,...rozwiń całość

   Te wszystkie próby wyciągania nagłaśniania polskich win, próby wciągania Polaków we współodpowiedzialność za niemieckie zbrodnie, próby robienia Niemców największymi ofiarami skutków wojny, zamazywanie odpowiedzialności za zbrodnie, zamazywanie przyczyn i skutków tragedii wojennych, zamazywanie skali wyrządzonych sobie wzajemnie krzywd, to czysta polityka i fałszowanie historii.

   Już coraz głośniej słychać głosy pseudonaukowców udowadniający współodpowiedzialność Polski za wybuch II wojny światowej. Nawet prezydent USA, absolwent Harvardu "myli się" już mówiąc o "polskich obozach koncentracyjnych". Jak można wywołany emocjami incydent z Jedwabnego w którym udział wzięli podburzeni przez Niemców Polacy zrównywać w ocenach z niemieckim obłędnym planem wymordowania całego narodu żydowskiego podczas realizacji którego w komorach gazowych wymordowano miliony żydowskich dzieci, kobiet, starców, mężczyzn ?
   O prawdzie świadczyć będzie budowane w Warszawie Muzeum Żydów Polskich, a przede wszystkim ilość Polaków wśród osób ratujących Żydów w latach II wojny światowej i mających tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, przyznawany przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. z Jerozolimy:
   · Polska: 6266 (na dzień 1 stycznia 2011 r.; w 2010 r. 6195)
   · Holandia: 5108 (w 2010 r.: 5009)
   · Francja: 3331 (w 2010 r.: 3158)
   · Ukraina: 2363 (w 2010 r.: 2272)
   · Belgia: 1584 (w 2010 r.: 1537)
   · Litwa: 800 (w 2010 r.: 772)
   · Węgry: 764 (w 2010 r.: 743)
   · Białoruś: 555
   · Słowacja: 522 (w 2010 r.: 498)
   · Włochy: 498 (w 2010 r.: 484)
   · Niemcy: 495 (w 2010 r.: 476)
   · Grecja: 307 (w 2010 r.: 306)
   · Jugosławia (Serbia): 131 (w 2010 r.: 131)
   · Rosja: 173 (w 2010 r.: 164)
   · Czechy: 108 (108)
   oraz 28 innych państw
   Łącznie: 23788 osób (wobec 23226 w styczniu 2010 r., 22765 w styczniu 2009 r. i 21758 w styczniu 2008 r.). Źródło: Yad Vashem

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

   Kazdy z tych przypadkow jest udokumentowany-nikt nie jest uznany za sprawiedliwego tak na oko.

   A tymczasem liczba ofiar puchnie w zaleznosci od zapotrzebowania politycznego i liczy sie ją jak sie...rozwiń całość

   Kazdy z tych przypadkow jest udokumentowany-nikt nie jest uznany za sprawiedliwego tak na oko.

   A tymczasem liczba ofiar puchnie w zaleznosci od zapotrzebowania politycznego i liczy sie ją jak sie podoba. Skoro komory w Auschwitz mialy wydajność milion rocznie to na pewno zamordowano 4mln bo jakzeby inaczej.
   Radze sprawdzic ile sztuk amunicji wyprodukowala III Rzesza bo sie moze okazac ze zabili calą ludzkość. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oj, prawda polakowców zaboli...

   prafcify fan priwislinskich kozaków i ich barw... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 13

   wychodzi bowiem na to, że po wojnie dla potrzeb odszkodowań "bohaterowie z Jedwabnego" do strat własnych doliczyli sobie także ofiary z podpalonej przez siebie stodoły....
   W przypadku Kongresówki...rozwiń całość

   wychodzi bowiem na to, że po wojnie dla potrzeb odszkodowań "bohaterowie z Jedwabnego" do strat własnych doliczyli sobie także ofiary z podpalonej przez siebie stodoły....
   W przypadku Kongresówki jakoś to nie dziwi - wszak to carscy poddani (tylko zbuntowani trochę) a Stalin też do "ofiar ZSRR" w czasie II wojny lubił dopisać i tych, których sam załatwił.
   Jak widać pewne tradycje w warszawie są niezwykle trwałe...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   straty.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   kogo jeszcze doliczyli-osoby ktore zamordowalo AK na podstawie wyrokow podziemnych sądów
   -zamordowanych przez polskich policjantów granatowych
   -zamordowanych przez szmalcowników
   -zamordowanych w...rozwiń całość

   kogo jeszcze doliczyli-osoby ktore zamordowalo AK na podstawie wyrokow podziemnych sądów
   -zamordowanych przez polskich policjantów granatowych
   -zamordowanych przez szmalcowników
   -zamordowanych w innych pogromach polskich(radziłów_

   Dr Zikora mówi: "zmarłych na skutek działań okupantów"- to bardzo szerokie pojęcie-ogolne zdziczenie obyczajów i wzrost przestępczosci tez byl skutkiiem okupacji-czy w takim razie morderstwa kryminalne Polaka na Polaku też w to wchodzą?

   P.S. Czy aby ofiary ukraińskich rzezi aby na pewno zostaly odliczone od bilansu innych okupantów.

   Pytam bo po polskim przekrecie z 4 mln w Auschwitz (gdzie machneli sie jakies 400 prc w swoich szacunkach) nie uwierze w ani jedna nieudokumentowaną ofiaręzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeba doliczać tak

   polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   bo tych ofiar by nie było gdyby nie dobrobyt przyniesiony przez adolfów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Litosci...

   Pyjter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 19

   Nie wiem kogo edukuje dr.Sikora ale moim zdaniem to on nadaje sie do dalszej edukacji . Zenujacy poziom i tyle ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A tak szczerze i od serca,

   Pan_Kracy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 13

   meine liebe Polenfresserei: pocałujcie nas, śląskich Polaków - i śląskich autochtonów i "gorolskie kresowe przybłędy" - w D..Y!!! Jak farorza dobrodzieja przy kolędzie w rękę ;)

   Wasi przodkowie...rozwiń całość

   meine liebe Polenfresserei: pocałujcie nas, śląskich Polaków - i śląskich autochtonów i "gorolskie kresowe przybłędy" - w D..Y!!! Jak farorza dobrodzieja przy kolędzie w rękę ;)

   Wasi przodkowie wywołali wojnę, sprzymierzyli się z bolszewikami i wraz z nim rozdarli nasze państwo na dwie części, całkowicie zrujnowali naszą infrastrukturę gospodarczą i przemysłową, sponiewierali i wymordowali miliony ludzi i ponieśli za to należne konsekwencje! Tracąc olbrzymie terytorium, domy i mienie - wg biblijnej boskiej sprawiedliwości - OKO za OKO, ZĄB za ZĄB, WET za WET!

   Niestety, drugi ludobójca uniknął kary - ale także zapłacił za to Leningradami, Stalingradami, Babimi Jarami i setkami spalonych wsi i miast oraz życiem milionów prostych, niewinnych niczemu ludzi.

   Zaś włączenie do Polski Śląska i tzw. Prus Zachodnich oraz części Wschodnich to była naturalna i należna kontrybucja za te zniszczenia (niemniej bolszewicy i tak rozgrabili większą część mienia) i zbrodnie (chociaż życia ofiarom nikt i nic nie wróci...).

   Chcieliście wiecej - macie g..no, ale skoro było wam tak dobrze to dobrze wam tak ;)))

   Szkoda tylko, że alianci nie zrealizowali tzw. planu Kaufmanna, który miał rozwiązać szybko i ostatecznie kwestię niemiecką i raz na zawsze zapobiec odradzaniu się germańskiej hydry - w sposób zupełnie bezkrwawy acz wyjątkowo skuteczny... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Bardzodoy Wszystkowiedzacy, pozwoli pan na kilka pytan :

   interrogatywny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

   1) Panie Sikora, a Pan jest Slazakiem, ze tak tu markuje silezjanologa ? Bo Panski szef, szef "katowickiego" IPN-u jest znad Bugu i Sanu.....

   2) W jakich jeszcze innychwatpliwych ("naukowych" i...rozwiń całość

   1) Panie Sikora, a Pan jest Slazakiem, ze tak tu markuje silezjanologa ? Bo Panski szef, szef "katowickiego" IPN-u jest znad Bugu i Sanu.....

   2) W jakich jeszcze innychwatpliwych ("naukowych" i "neutralnych") instytucjach, organizacjach, towarzystwach, stowarzyszeniach i lozach Pan jeszcze siedzi oprócz m.in. funkcji sekretarza w stow. gen.Roweckiego itd. itp. ???

   Nastepny bialo-czerwony wilk w zólto-niebieskiej owczej skórze.... (to wlasnie jest DZ).zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama