Kontrowersyjna homilia abpa Skworca o dzieleniu ludzi na...

  Kontrowersyjna homilia abpa Skworca o dzieleniu ludzi na Ślązaków i innych [CAŁY TEKST]

  Abp Wiktor Skworc

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Homilia Arcybiskupa Katowickiego podczas pielgrzymki duchowieństwa archidiecezji katowickiej do katedry - 01.09.2012.
  Kontrowersyjna homilia abpa Skworca o dzieleniu ludzi na Ślązaków i innych [CAŁY TEKST]

  ©arc

  SŁOWO WSTĘPNE (FRAGMENT)


  W czerwcu br. obchodziliśmy 90 rocznicę przyłączenia Śląska do Polski. Przed nami 90-ta rocznica powołania przez Stolicę Apostolska administracji apostolskiej polskiego Śląska z siedziba w Katowicach i mianowanie administratora administratury apostolskiej w osobie ks. Augusta Hlonda. Stało się to 9 listopada 1922 r. i w tym miesiącu będziemy kościelnie obchodzili te rocznice. M.in. wydział teologiczny przygotowuje sesję naukową o katowickim okresie życie ks. Augusta Hlonda, od 1925 roku pierwszego biskupa katowickiego a potem prymasa Polski.

  Czcigodni Księża! Jako duchowieństwo dystansujemy się od politycznych sporów, związanych z minioną rocznicą.
  Pozostajemy na gruncie faktów historycznych i z szacunkiem odnosimy się do biskupów katowickich z okresu przedwojennego, dla których głównym motywem działania i duszpasterskiego otwarcia na wszystkie grupy narodowe była zasada: salus animarum suprema lex. I tą zasadą kierujemy się również dziś. Kościół na Śląsku nie opuścił Ślązaków, jak to niektórzy sugerują; nie opuścił Polaków, nie opuścił migrantów, którzy na Śląsku budowali tu od lat 60-tych swoją nową, mała ojczyznę. Kościół jest ojczyzna wszystkich i nie jest na usługach nacjonalistów, autonomistów czy też bieżącej polityki; nie identyfikuje się żadną partią polityczną, a wobec państwa i jego instytucji oraz społeczeństwa pełni funkcję krytyczno-profetyczną.
  Wszyscy cierpimy z powodu atomizacji - rozbicia naszego społeczeństwa; także na Śląsku działają siły podgrzewające podziały i prowokujące nowe. Niech nas nie dzieli przeszłość, ale jednoczy teraźniejszość i troską o przyszłość. Nie chcemy pielęgnacji "kompleksów" i reanimacji społecznych i etnicznych konfliktów; nie możemy się godzić na marginalizację polskiego dziedzictwa kulturowego, na językowe manipulacje, a co za tym idzie na strukturalne legitymizowanie "prawdziwych" Ślązaków - naszych w odróżnieniu od obcych.
  Naszą polityką jest integralne głoszenie Ewangelii i budowanie Kościoła - domu wszystkich i każdego, bo autentyczny duszpasterz nie możemy być skażony myśleniem plemiennym, co jest plagą w krajach pierwszej ewangelizacji.

  HOMILIA


  Przypatrzcie się bracia - powołaniu waszemu. Niewielu tam mędrców według oceny ludzkiej.. Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata,...wybrał to, co niemocne...Bóg wybrał..

  Przez Niego bowiem jesteście w Jezusie Chrystusie, który stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i uświęceniem, i odkupieniem..

  Te słowa daruje nam dziś Boża Opatrzność, w dzień naszej pielgrzymki; to słowa do nas i o nas, których Bóg wybrał i przeznaczył, abyśmy "szli i owoc przynosili, i by owoc nasz trwał"(por. J 15,16)

  Chcemy zaproszeni przez św. Pawła przypatrywać się naszemu powołaniu. Przypatrywanie się własnemu powołaniu to zatrzymanie się i autorefleksja nad tym, kim jestem jako kapłan, świadek Chrystusa żyjący tu i teraz.

  I niech to przypatrywanie powołaniu znajduje swoje przedłużenie w codziennym rachunku sumienia, w regularnym korzystaniu z sakramentu pokuty i pojednania, w chwilach sam na sam z Nim przed tabernakulum.

  Pomocą w przypatrywaniu się naszemu powołaniu tu i teraz jest dzisiejsza ewangelia, przypowieść o talentach...

  Jezus opowiada o trzech sługach, którym pan przed udaniem się w daleką podróż, powierzył swój majątek. Rozdzielając dobra pomiędzy swe sługi, pan krytycznie ocenił osobiste przymioty każdego z nich, dlatego jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, a trzeciemu jeden, dostosowując powierzony majątek do ich zdolności.

  Przed sługami otworzył się świat możliwości działania. Sługa, który otrzymał pięć talentów rzucił się w wir pracy i zarobił pięć następnych. Ten, który otrzymał dwa, postąpił podobnie i zarobił dwa następne talenty. Zaś trzeci sługa, który otrzymał jeden talent, zakopał własność swego pana w ziemi.

  W szerszym znaczeniu pojęcie talent odnosi się do wszystkich darów, jakimi Bóg obdarowuje człowieka. Talent to dar, szansa i rodzaj tworzywa do modelowania.

  Pierwszym, podstawowym i najważniejszym z nich jest "talent - dar życia". W tym fundamentalnym talencie odkrywamy z czasem inne talenty. Przebogaty jest wachlarz ludzkich talentów: artystycznych, intelektualnych, sprawnościowych. Do nich dochodzą jeszcze talenty nadprzyrodzone - otrzymane na Chrzcie św., w sakramencie bierzmowania, wreszcie - w naszym przypadku - talent powołania oraz święceń kapłańskich.

  Idąc po myśli ewangelicznej przypowieści, otrzymanego talentu nie wolno zmarnować, lecz trzeba go pomnażać i nim służyć. A jeszcze bardziej wykazać się zaufaniem wobec tego, który obdarował. I tego zaufania zabrakło temu, który otrzymał jeden talent. Został ukarany za brak zaangażowania i za lęk, totalnym wykluczeniem; wyrzuceniem "na zewnątrz, w ciemności", gdzie "będzie płacz i zgrzytanie zębów".  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (85)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie mamy biskupa Ślązaka-Polaka, który wie kim jest i mówi o tym głośno.

   Tadeusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 30

   Bóg zapłać Wam Bskupie za piękne słowa skierowane do Ślązaków. Ci którzy KS. Biskupa opluwają to nie są Ślązacy to Oberschlesiery., Ich język jest pełny wulgaryzmów i obcych dla nas Ślązaków metod...rozwiń całość

   Bóg zapłać Wam Bskupie za piękne słowa skierowane do Ślązaków. Ci którzy KS. Biskupa opluwają to nie są Ślązacy to Oberschlesiery., Ich język jest pełny wulgaryzmów i obcych dla nas Ślązaków metod poniżania i kłamania. Niech Pan Bóg błogosławi Księdza Biskupa. Niech Ks. Biskup nie zraża się atakami rodem z czasów kultutkampfu i wcześniejszych jeszcze czasów Fryderyka. My Ślązacy nie zlękliśmy się najgorszych pruskich represji. Gorsze czasy były kiedy wielu Ślązaków zamordowali Niemcy z list "Sonderfandungsbuch" sporządzonej przez ówczesnych "RAŚiów" czyli Volksbund i innych niemieckich organizacji panoszących się na Śląsku w latach 1922-1945r. Nie damy się RAŚiom, gorzelikom i innym zaprzańcom, remanentom z czasów Bismarcka, Hitlera. Nie dali nam rady pod Górą Św. Anny żołnierze sprowadzeni z Bawarioi w liczbie 30 tysięcy z 4 generałami na czele, nie dał rady Adolf Hitler nie da rady Gorzelik i Voklsbynd czyli RAŚie bedace na usługach Eriki steinbach i bawarskich potomków z czasów Powstań Śląskich. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Tadeusz

   Sommer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 18

   Szuja o takim imieniu nie może byc Ślązakiem.Pitej z tego forum,temat Śląsk to dla ciebie tabu,wredny gorolu.Zajmij się losem Twoich ziomków na obczyżnie,Wy wieczni gastarbeiterzy.Dupczyc fleki...rozwiń całość

   Szuja o takim imieniu nie może byc Ślązakiem.Pitej z tego forum,temat Śląsk to dla ciebie tabu,wredny gorolu.Zajmij się losem Twoich ziomków na obczyżnie,Wy wieczni gastarbeiterzy.Dupczyc fleki zamiast pracowac,to Twoja specjalnośc,tworzyc rozpizdziel tam gdzie panuje porządek i ład,to odwieczne domeny Waszej rasy.Gdzie postawicie nogę ,tam wybucha zaraza.Wont parszywce ze Śląska !zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   schlesier

   welnowiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

   to co ty Gorolu robisz na slasku znowu zamet jak ci zle to jedz do warszawki i tm sie ciuciej z PIS albo rydykiem slask to praca i porzadek a nie BAJZEL

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czas nojwyrszy wylyź z pałacův!

   Schylić śe nade potracůnyma a uosamotńałyma Ludźma. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 19


   Ustać śe boć!

   Przepůmńeliśće Půnbůczkowe worta - "Ńy strachejće śe!"?

   PS
   Lży śe uosprawjo "bojdy", kej śe mo źić połno guwjyn?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Apel do RASiu, Dajcie ludziom na Gornym Slasku zyc spokojnie

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 32

   Nie ma i nie bedzie pozwolenia na dzielenie i sklocanie Slazakow na lepszych i gorszych do czego dazy Gorzelik i jego banda kiboli z RASiu.
   Rzad czy to ten centralny czy lokalny jest i zawsze byl...rozwiń całość

   Nie ma i nie bedzie pozwolenia na dzielenie i sklocanie Slazakow na lepszych i gorszych do czego dazy Gorzelik i jego banda kiboli z RASiu.
   Rzad czy to ten centralny czy lokalny jest i zawsze byl od kiedy Polska byla wolna do trzewienia swojej regionalnej kultury, gwar , dialektow, do bycia troche innym od pozostalych regionow Polski i to zawsze bedzie wspierane, nie zaleznie od tego jak wy RASiole chceilibyscie wszystko przekrecie i wmowic innym co nigdy nie zostalo powiedziane przez zadnego polityka ktory ma cokolwiek do powiedzenia w tym kraju i ma jakiekolwiek poparcie wsrod ludnosci Polski, w tym ludnosc zamieszkujacej Gorny Slask.
   Przestancie w koncu jatrzyc i dajcie innym zyc na Slasku w spokoju.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Freudian slip

   Rumzeiss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 13

   trzewienia pomylilo ci sie z krzewienia--to pomylka freudowska bo w rzeczywistości kulturę śłąską sie trzebi i juz niedlugo zostanie wytrzebiona

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawda w oczy kole...

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 10

   Nawet RAŚ i Gorzelik jest za... Widocznie był zaspany jak to czytał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawda w oczy kole...

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 13

   Nawet RAŚ i Gorzelik jest za... Widocznie był zaspany jak to czytał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawda w oczy kole...

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

   Nawet RAŚ i Gorzelik jest za... Widocznie był zaspany jak to czytał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawda w oczy kole...

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 10

   Nawet RAŚ i Gorzelik jest za... Widocznie był zaspany jak to czytał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawda w oczy kole...

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 34

   Nawet RAŚ i Gorzelik jest za... Widocznie był zaspany jak to czytał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolektivschuld?

   - (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 32

   negowanie przez Niemców poparcia dla nazistów jest tzw. relatywizowaniem odpowiedzialności Niemców za zbrodnie niemieckie,Steinbachowa w tym już jest wręcz nudna ,więc ją zdjęli,czy sama dała se...rozwiń całość

   negowanie przez Niemców poparcia dla nazistów jest tzw. relatywizowaniem odpowiedzialności Niemców za zbrodnie niemieckie,Steinbachowa w tym już jest wręcz nudna ,więc ją zdjęli,czy sama dała se spokój.
   tylko ,że Niemcy nie zrobili żadnego Powstania,Rewolucji czy innej formy znaczącego protestu przeciw nazistom.
   ale trudno jest występować przeciw sobie i sytuacji gdy z mordowania i okradania innych mozna sobie podnieść poziom życia...na dziesiątki(może setki) lat.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Kolektivschuld

   Rene (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 19

   Niemcy nic nie negują,do wszystkiego się przyznali i powiedzieli Mea Culpa.Gorzej z Wami,i słusznie zauważasz że trudno występowac przeciw sobie,cala zawartośc Twojego ostatniego zdania pasuje jak...rozwiń całość

   Niemcy nic nie negują,do wszystkiego się przyznali i powiedzieli Mea Culpa.Gorzej z Wami,i słusznie zauważasz że trudno występowac przeciw sobie,cala zawartośc Twojego ostatniego zdania pasuje jak ulał do Waszego postepowania z Śląskiem,przed i po wojnie.A to ż3e Niemcy nie zrobili żadnego powstania rewolucji,to Wasza wina.Udowodniliście Waszymi hucpami przeciw uciskowi i niewoli ze to metody nieskuteczne,wręcz samobójcze.A oddawac życie za niskie ceny alkoholu i masła , nie każdego sprawą.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolektivschuld

   stad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 8

   ... święta racja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Napewno emigrant ....

   Er. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 20

   To nie była homilia Ślązaka - jakieś popłuczyny o Śląsku i Ślązakach. Smutno nam - jego korzenie to na pewno emigranci na Śląsk to widać po gotce:(((

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama