Katowice: Żurawie kolejno odlatują z budowy dworca [ZDJĘCIA]

  Katowice: Żurawie kolejno odlatują z budowy dworca [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rok 2011
  1/9
  przejdź do galerii

  Rok 2011 ©Marzena Bugała

  Było ich dziesięć, zostało pięć. Kolejne żurawie, które z mozołem montowano na placu Szewczyka w Katowicach znikają z budowy dworca. A pamiętacie, jak dźwig stanął dęba?
  Z dziesięciu żurawi na placu Szewczyka w Katowicach zostało tylko pięć. To najlepszy dowód, że budowa kompleksu jest już na półmetku. Za ok. 60 dni - pod koniec października - otwarta zostanie hala dworca kolejowego, pod koniec roku - podziemnego dworca autobusowego, a w przyszłym roku galerii katowickiej.

  Do budowy kompleksu - głównie montażu elementów stropu i słupów konstrukcyjnych - wykorzystano w sumie dziesięć dźwigów wieżowych.
  Pierwszy z nich pojawił się na placu budowy w sierpniu ubiegłego roku. Najwyższy miał ok. 60 metrów wysokości, ramię o długości 52 m i udźwigu 3,5 tony, a został zmontowany w październiku 2013 r.

  - Szacujemy, że w okresie najbardziej intensywnej eksploatacji, czyli w trakcie prac betoniarskich, jeden dźwig przenosił nawet 540 ton materiałów dziennie - wylicza Grzegorz Rutkowski z małopolskiej firmy Groz, która jest właścicielem większości żurawi pracujących na budowie.

  Montaż żurawi nie zawsze przebiegał bezproblemowo. W listopadzie 2011 r. na placu budowy od strony ul. Młyńskiej prawie doszło do katastrofy budowlanej, kiedy przewrócił się i "stanął dęba" dźwig kołowy, który montował fundamenty pod żurawia nr 6. Na szczęście operator wyszedł z wypadku bez szwanku.
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama