Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jaki sposób możesz się starać o dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u [PORADNIK DZ]

Monika Krężel
123RF
Na jakiej podstawie niektóre osoby otrzymują dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u, a inne nie? - o takie wyjaśnienia poprosił naszą redakcję jeden z czytelników.

- Sam jestem osobą schorowaną, kilka lat temu zdiagnozowano u mnie cukrzycę. Do tego po udarze mam niesprawną rękę - mówi nasz Czytelnik. - Jestem emerytem, zacząłem chorować, gdy byłem już na emeryturze. Gdyby stało się to wcześniej, na pewno nie byłbym zdolny do pracy - dodaje.

Nasz Czytelnik potrzebuje pomocy nawet w prostych czynnościach domowych. Nie ukroi sobie chleba, ma także kłopot z ubieraniem się. Pobiera jedynie emeryturę, której spora część idzie na niezbędne leki.

Czytelnik nigdy nie wystąpił o zasiłek pielęgnacyjny do ośrodka pomocy społecznej, ani o dodatek pielęgnacyjny, który wypłaca ZUS.

- Żaden lekarz nigdy mnie nie poinformował, że jest taka możliwość. Spotkałem niedawno kolegę, który też choruje, ale jest sprawny. Zarówno on, jak i jego kilku znajomych, pobierają dodatek pielęgnacyjny - tłumaczy.

O wyjaśnienia - kto i w jakiej sytuacji może starać się o dodatek pielęgnacyjny - poprosiliśmy ekspertów z oddziału ZUS-u w Sosnowcu.

Po ukończeniu 75 lat każdy ma prawo do dodatku

Do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinnej przysługują dodatki, w tym m.in. dodatek pielęgnacyjny.
Dodatek pielęgnacyjny przeznaczony jest dla osób, które:

  • zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo
  • ukończyły 75 lat.

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.

WAŻNE! Osobom, które ukończyły 75 lat, dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez ZUS z urzędu. Nie trzeba wtedy składać w tej instytucji żadnych wniosków o dodatek. Jest on wypłacany od miesiąca, w którym osoba kończy 75 lat.
Dodatku pielęgnacyjnego nie otrzyma osoba, która przez co najmniej połowę każdego miesiąca przebywa w zakładzie opiekuńczym.
Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje też w przypadku pobierania renty socjalnej. Wynika to z art. 15 ustawy z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej.

Jakie dokumenty będą potrzebne

Podstawowymi dokumentami w sprawie ubiegania się o dodatek pielęgnacyjny są:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie,
  • dokumentacja medyczna oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Formularz zaświadczenia potrzebnego do ustalenia prawa do pobierania dodatku pielęgnacyjnego, które wy-pełnia lekarz prowadzący, możemy pobrać w ZUS-ie lub ze strony internetowej tej instytucji. Jest to druk N-9 (znajdziemy go na stronie www.zus.pl w zakładce: baza wiedzy - formularze).

Gdzie trzeba złożyć wniosek i co się z nim dzieje

Aneta Staroń, naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych w oddziale ZUS w Sosnowcu

Zainteresowani składają dokumenty w dowolnej placówce ZUS-u, ale trzeba pamiętać, że właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku jest ta placówka, która przyznała i wypłaca im świadczenie.

Osoba starająca się o dodatek składa pismo wraz z wnioskiem (druk N-9) do ZUS-u osobiście lub wysyła je pocztą. Może to także zrobić w jej imieniu przedstawiciel ustawowy.

Następnie otrzymuje wezwanie, aby stawić się na badanie. Tam lekarz orzecznik - po przeprowadzeniu bezpośredniego badania i po analizie dokumentacji medycznej - wydaje orzeczenie. Jeśli zgromadzona dokumentacja pozwala stwierdzić, że dana osoba kwalifikuje się do otrzymania dodatku pielęgnacyjnego - lekarz może również orzec zaocznie, czy zainteresowany jest niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji. Jeżeli mamy do czynienia z osobą mającą problemy, np. z poruszaniem się, i która nie jest w stanie sama dotrzeć do oddziału ZUS-u, wówczas le-karz sam udaje się do takiej osoby na badanie w miejscu pobytu.

Niekiedy zainteresowani pytają, czy ZUS posiada zestaw chorób, na podstawie których można otrzymać pozytywną decyzję o przyznaniu świadczenia. Nie ma takiej listy - lekarz orzecznik ocenia aktualny stan zdrowia i wydaje orzeczenie. Lekarz orzecznik określa także, na jaki okres dodatek przysługuje.

Co innego dodatek, a co innego zasiłek

Dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia, wypłacane przez różne instytucje i na podstawie innych przepisów.

Dodatek pielęgnacyjny wypłaca ZUS. Z kolei zasiłek pielęgnacyjny wypłacają ośrodki pomocy społecznej na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego. Jeżeli danej osobie należałby się (np. ze względu na stan zdrowia i dochody) zarówno dodatek, jak i zasiłek pielęgnacyjny, to musi ona wybrać - które świadczenie chciałaby otrzymywać.

Termin, w jakim ZUS wysyła decyzję

Decyzja o tym, czy zainteresowana osoba ma prawo do dodatku lub nie ma takiego prawa, jest przesyłana z ZUS-u pod wskazany we wniosku adres.

ZUS wydaje decyzję w sprawie ustalenia prawa do dodatku pielęgnacyjnego w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie, czyli uprawomocnienia się orzeczenia lekarza orzecznika.

Warto wiedzieć, że od o-rzeczenia lekarza orzecznika ZUS, wydanego w sprawie o ustalenie całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji - osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS.
Uwaga! Osoba starająca się o dodatek ma na to 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia.

Następnie organ rentowy wydaje decyzję i od decyzji ZUS-u (w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji) przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Ile dostaniesz

Dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji dodatek pielęgnacyjny wynosi - 293,51 zł.
Dla pozostałych osób - 195,67 zł. Dodatek pielęgnacyjny nie jest opodatkowany.

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego jest waloryzowana w marcu każdego roku.

Jeśli nie wiesz, jak pobrać druk i gdzie go złożyć, możesz zadzwonić do ZUS-u. Wyjaśnienia można uzyskać telefonicznie w każdej terenowej jednostce ZUS-u. Informacje znajdują się na stronie ZUS: www.zus.pl.


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!