W jaki sposób możesz się starać o dodatek pielęgnacyjny z...

W jaki sposób możesz się starać o dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u [PORADNIK DZ]

Monika Krężel

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

W jaki sposób możesz się starać o dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u [PORADNIK DZ]
W jaki sposób możesz się starać o dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u [PORADNIK DZ]

©123RF

Na jakiej podstawie niektóre osoby otrzymują dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u, a inne nie? - o takie wyjaśnienia poprosił naszą redakcję jeden z czytelników.
- Sam jestem osobą schorowaną, kilka lat temu zdiagnozowano u mnie cukrzycę. Do tego po udarze mam niesprawną rękę - mówi nasz Czytelnik. - Jestem emerytem, zacząłem chorować, gdy byłem już na emeryturze. Gdyby stało się to wcześniej, na pewno nie byłbym zdolny do pracy - dodaje.

Nasz Czytelnik potrzebuje pomocy nawet w prostych czynnościach domowych. Nie ukroi sobie chleba, ma także kłopot z ubieraniem się.
Pobiera jedynie emeryturę, której spora część idzie na niezbędne leki.

Czytelnik nigdy nie wystąpił o zasiłek pielęgnacyjny do ośrodka pomocy społecznej, ani o dodatek pielęgnacyjny, który wypłaca ZUS.

- Żaden lekarz nigdy mnie nie poinformował, że jest taka możliwość. Spotkałem niedawno kolegę, który też choruje, ale jest sprawny. Zarówno on, jak i jego kilku znajomych, pobierają dodatek pielęgnacyjny - tłumaczy.

O wyjaśnienia - kto i w jakiej sytuacji może starać się o dodatek pielęgnacyjny - poprosiliśmy ekspertów z oddziału ZUS-u w Sosnowcu.

Po ukończeniu 75 lat każdy ma prawo do dodatkuDo emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinnej przysługują dodatki, w tym m.in. dodatek pielęgnacyjny.
Dodatek pielęgnacyjny przeznaczony jest dla osób, które:
  • zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo
  • ukończyły 75 lat.


Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.

WAŻNE! Osobom, które ukończyły 75 lat, dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez ZUS z urzędu. Nie trzeba wtedy składać w tej instytucji żadnych wniosków o dodatek. Jest on wypłacany od miesiąca, w którym osoba kończy 75 lat.
Dodatku pielęgnacyjnego nie otrzyma osoba, która przez co najmniej połowę każdego miesiąca przebywa w zakładzie opiekuńczym.
1 3 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo