Debata DZ: Kandydaci na prezydenta Bytomia mają głos

  Debata DZ: Kandydaci na prezydenta Bytomia mają głos

  Dorota Niecko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Debata DZ: Kandydaci na prezydenta Bytomia mają głos
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Dorota Niećko

  W poniedziałek o 18 w Bytomiu, w Muzeum Górnośląskim, odbyła się debata kandydatów na prezydenta miasta. Zorganizowała ją redakcja Dziennika Zachodniego. Czytaj relację.
  ZOBACZ ZAPIS RELACJI WIDEO Z DEBATY Z WSZYSTKIMI UCZESTNIKAMI I OCEŃ

  ZOBACZ WYPOWIEDZI KANDYDATÓW - WIDEO

  19.35

  Nasza debata dobiega końca. Dziękujemy mieszkańcom i kandydatom.

  19.35

  Pytanie do Koch-Kubas - co ze szpitalem przy Żeromskiego? Muszę się zaznajomić. Uważam że szpital miejski nie jest tu tematem kluczowym.

  Pytanie do Paczochy o wysokość wpływów do budżetu - 720 mln, PIT i CIT i podatek od nieruchomości mogę podać w przybliżeniu.

  Wołosz - Czy pan na drugie imię ma Salomon? Bo z pustego i Salomon nie naleje. Skąd pan ma receptę na uzdrawianie Bytomia? Odpowiedź: Nie mam na imię Salomon. Odsyłam do mojego programu wyborczego.

  Komor - Wygrałem konkurs na prezesa BSM uczciwie

  19.30 - pytania ludzi do kandydatów

  Chojnacki - na pytanie, że za mało pana widać, odpowiada, że stawia na media elektroniczne, a Bytom go pozna dobrze, gdy wygra.

  Pytanie do Biedy - czy wie pani ile wyniosły wpływy do budżetu z podatku PIT i CIT? Bieda - odsyłam na stronę....
  Anna Śliwińska z Łagiewnik - Ale to pytanie do pani, proszę odpowiedzieć. Proszę napisać, że pani Bieda nie potrafiła odpowiedzieć na proste pytanie!

  19.30

  Wyniki naszych prawyborów, jakie odbyły się w piątek w terenowej redakcji DZ na rynku, pierwsza piątka:
  46 proc. - Bartyla
  16 Wołosz i Paczocha,
  5 proc. Szarama i Bartkowiak

  19.20

  Kałamaga przypomina odejście Mariusza Wróbla z BCK.

  Kałamaga jako ekspert przypomina szkołę baletową, noc świętojańską, i to, że znaki drogowe też kierują na Bytom, a nie na Rudę Śląską i że będzie współpracował z każdym wybranym kandydatem, chce, by w Bytomiu było jeszcze więcej dobrych imprez.

  Prof. Obrączka - "Mój Bytom był miastem pięknym, czystym, bezpiecznym. Wątpię, by kiedyś jeszcze taki był". Bytom jest dla mnie przykładem zjawiska polskiego - najlepiej udają się procesy likwidacji. Przypomina brak połączenia Bytomia z zachodem Polski. I że jest pomysł, by wybudować nową operę w Katowicach. "Dzisiaj w Bytomiu nie ma ani jednej wyższej uczelni państwowej. Są wydziały"

  18.50 - kandydaci mówią, czemu kandydują.

  Chojnacki mówi, że ma bardzo szerokie kontakty na świecie i doświadczenie w biznesie. " Jestem bytomianinem, czuję się odpowiedzialny za to miasto".

  Halina Bieda zobowiązała się troszczyć o miasto - opiera to o rodzinę, społeczność, miasto. Obiecuje więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach, stworzenie strefy ekonomicznej.

  Komor - wiem co i jak chcę zrobić. "Jestem prawnikiem, 11 lat pracy w handlu zagranicznym. Dla miast Dąbrowa Górnicza i Bytom pozyskałem miliard złotych środków z programów unijnych. Moim priorytetem jest gospodarka. Jak ludzie mają co do garnka włożyć, żyje się lepiej"

  Wołosz - Lincoln powiedział, że każda praca jest do wykonania po małym kawałku. Jak postawicie na mnie w wyborach, wszystko jest możliwe, Bytom jest potęgą.

  Paczocha - mam doświadczenie prezydencie i rajcowskie w Bytomiu. Jestem również zawodowo i prywatnie człowiekiem spełnionym. Ja kandydować nie muszę. Chce władzy ująć, ludziom dodać. Chce brać pół pensji prezydenta, "bo mnie na to stać".

  Koch Kubas - ja chcę Was przekonać, że prezydentem powinna być kobieta. My umiemy mieć dobry wpływ na godzenie różnych środowisk.

  Laburda - miasto w zasadzie nie ma charakteru. To już nie miasto węgla i stali. A to najstarsze miasto Górnego Sląska. Tę ziemię i tych ludzi trzeba rozumieć.

  18.24 - do sali wciąż wchodzą kolejni bytomianie.

  Zaczynamy pytanie kandydatów.

  Tomasz Chojnacki o Polonii: To problem, który wzbudza wiele emocji od poprzednich wyborów. Jaka jest rola miasta we współpracy z klubami? Miasto ma zająć się nauczeniem klubów samodzielności. Chce też sięgać w tym celu po fundusze unijne - np. przy modernizacji lodowiska. A mniejsze kluby "czują się zapomniane przez miasto".

  Kandydaci mają na odpowiedź 3 minuty.

  Halina Bieda odpowiada na pytanie: jak przyciągnąć inwestorów. Mówi o terenach przy autostradzie i przy Realu - to tereny dla inwestorów. Chce małych i średnich firm. Chce zmienić funkcjonowanie biura obsługi inwestora. "Aby inwestycja mogła powstać, potrzebne są uzgodnienia z wieloma instytucjami". Dziś inwestorzy skarżą się na komunikację z nimi. W 1,5 roku chce opracować założenia strategii dla inwestorów, i starać się o przygotowanie terenów dla inwestorów i rewitalizację śródmieścia

  Artur Komor - jak przyciągnąć do Bytomia nowych mieszkańców? - Potrzebne są ulgi dla remontujących domy, zagospodarowanie przestrzeni - parki i place - do rewitalizacji. Dla wszystkich w wieku od... 17 do 100 lat. Chce inwestować w monitoring miejski, za środki z Unii, między innymi. "Potrzeba nam strategicznego inwestora, który da prace ludziom". Chce wzmocnić identyfikację z miastem

  Mariusz Wołosz - co z mieszkaniami? Chce by każda rodzina z co najmniej jednym dzieckiem mogła liczyć na mieszkanie. Chce walczyć, by w Bytomiu były nowe sklepy i punkty usługowe. Jako jedyny kandydat zmieścił się w czasie, innym przerywał... budzik.

  Janusz Paczocha - co z terenami poprzemysłowymi? W mieście, gdzie mamy 20-procentowe bezrobocie trzeba starać się o inwestorów. Ich w Bytomiu nie ma, ci, co są ledwo wiążą koniec z końcem. By zagospodarować tak ogromne tereny, potrzebna jest nadzwyczajna oferta. Trzeba zachęcić , a inwestor liczy pieniądze. A więc - ulgi podatków zależących od miasta. Na razie jesteśmy na czele miast odpychających - trzeba posprzątać Bytom. Inaczej inwestor nie przyjdzie

  Joanna Koch-Kubas - zanim zadano pytanie głos z sali - ta pani jest oskarżona w procesie!

  Pytanie - Czy straż miejska powinna zostać zlikwidowana?
  Odpowiedź - To temat rzeka. Straż miejska? Trzeba analizować zakres jej działania. Likwidacja? Wydatki na straż miejska nie są za duże w budżecie. Policja - miasto powinno utrzymać dobra praktykę dofinansowywania dodatkowych godzin, bo mamy szereg problemów związanych z ubóstwem i patologiami i na to środków szczędzić nie można.

  Jacek Laburda - co ze zdewastowanymi kamienicami? To problem związany z kopalniami - szkody górnicze, i ze starymi domami. Jaka polityka? Sugerujemy, by nawiązać współpracę stałą z kopalnią, powołać stałą komisje - będzie analizować na bieżąco sytuację. Chce zainwestować w likwidację szkód górniczych - zwiększyć koszty tony węgla

  Odczytano oświadczenie Damiana Bartyli, nieobecnego. "Niektórzy kandydaci zostali już ocenieni 17 czerwca, Wołosz i Bieda."
  Na to głosy z sali - tchórzostwo!

  18.17 - prezentujemy film z wypowiedziami mieszkańców o Bytomiu. Jeden z nich mówi: czekam na mieszkanie już 17 lat! Inny mówi, że od prezydenta oczekuje, żeby "ogarnął bytomską patologię".

  W tym czasie kandydaci na prezydenta rozwiązują przygotowany przez redakcję DZ test z wiedzy o Bytomiu - m.in. pytamy o szkoły, lwa, drogi.

  17.57 Jest też Artur Komor i Mariusz Wołosz. W sali jest już około setki bytomian, pracownicy muzeum donoszą nowe krzesła dla chętnych. Są Halina Bieda, komisarz miasta i Tomasz Chojnacki.

  Nie ma Damiana Bartyli, Kazimierza Bartkowiaka, Wojciecha Szaramy i Jacka Laburdy. Jest m.in. prof. Drabina, historyk i Mariusz Kałamaga, satyryk.

  17.50 - już jest pierwszy kandydat - Janusz Paczocha i pierwsza kandydatka - Joanna Koch-Kubas.

  O 17.45 na sali im. Gorczyckiego są już pierwsi mieszkańcy oraz kandydaci na radnych. Są dwaj byli prezydenci miasta, Piotr Koj i Krzysztof Wójcik
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (23)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gwiazdor klubu sportowego i tak już dawno skompromitował się.

   lutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 30

   Gwiazdor klubu sportowego i tak już dawno skompromitował się. Dla mnie szokujące jest olewanie przez niego wyborców przed w trakcie kampani. Większość polityków zapomina o wyborcach po wygraniu...rozwiń całość

   Gwiazdor klubu sportowego i tak już dawno skompromitował się. Dla mnie szokujące jest olewanie przez niego wyborców przed w trakcie kampani. Większość polityków zapomina o wyborcach po wygraniu stołka a tu proszę jaki pewny.
   Dość tego startuje RAŚ na nich oddam głos przynajmniej wiem że zarówno tego jak i innych równie aroganckich pseudo-polityków usadzę na ławce rezerwowych na cztery lata.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MMM

   MMM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 35

   Największym zagrożeniem dla Bytomia są poplecznicy polityki Piotra Koja. Głosy oddane na tych ludzi to likwidacja miasta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani Halinka Bieda obiecała

   ali z rodziną (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 38

   znieśc podatek od psów jako jedyna,ma doświadczenie polityczne co pokazała.Dlatego ja i moja rodzina będziemy na nią głosowac.


   Zdjęcie autora komentarza
   Super!

   Siltergeist

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 32

   Świetny argument za tym, żeby na nią głosować! Wokół przecież tyle nic nieznaczących problemów. Gratuluję Ci ali - jesteś niesamowitą kretynką. Winszuja braku dekla!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moja opinia ze spotkania z pożal-się-Boże-kandydatami

   nais (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 61

   Witam,
   Zanim wyrażę swoją opinię, pozwólcie, że się przedstawię. Jestem 33-letnim mieszkańcem Bytomia (Rozbark). Prowadzę firmę z branży IT, posiadam dyplomy z politologii, zarządzania projektami...rozwiń całość

   Witam,
   Zanim wyrażę swoją opinię, pozwólcie, że się przedstawię. Jestem 33-letnim mieszkańcem Bytomia (Rozbark). Prowadzę firmę z branży IT, posiadam dyplomy z politologii, zarządzania projektami i MBA. Dysponuję również pewną wiedzą z zakresu marketingu (także politycznego).
   Na spotkanie wybrałem się, żeby móc oddać w sposób przemyślany swój głos. A zatem...
   Samo spotkanie stało na żenująco niskim poziomie (poza częścią prezentowaną przez profesorów, ekspertkę PR i Kałamagę). Kandydaci poza 1-2 wyjątkami kompletnie nie potrafili się opakować i sprzedać. Mierny poziom tak wypowiedzi jak i prezencji sprawia, że nie mam złudzeń co do wyniku wyborów. Wygra... nijakość i brak pomysłu na przyszłość, Przegra... Bytom i jego mieszkańcy. Smutne co nie? Podsumuję więc tych pożal-się-Boże-kandydatów:

   Chojnacki: Jest młody i nie było by najgorzej, gdyby nie usnął w solarium, a przed prezentacją przynajmniej próbował siedzieć prosto. Wypowiedzi poprawne w treści, cienkie co do formy. 10 godzin z trenerem od komunikacji masowej (plus kamera) powinny wystarczyć. Może w przyszłości?

   Bartyla: Za brak obecności na debatach winno się karać dyskwalifikacją. Zero

   ...cdn...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CD. Moja opinia ze spotkania z pożal-się-Boże-kandydatami

   nais (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 46

   .cd...
   Bieda: To ją chciałem poznać. Jednak PO wybierając ja na kandydata najwyraźniej zwija sztandar w Bytomiu. To już nie tylko forma, ale i przygotowanie merytoryczne woła o pomstę do nieba. A...rozwiń całość

   .cd...
   Bieda: To ją chciałem poznać. Jednak PO wybierając ja na kandydata najwyraźniej zwija sztandar w Bytomiu. To już nie tylko forma, ale i przygotowanie merytoryczne woła o pomstę do nieba. A ucieczka od odpowiedzi poprzez niegrzeczne "proszę sobie sprawdzić w internecie" pozostawiam bez komentarza. Masakra.

   Komor: Forma i prezencja cienka. Wiecie... taki Pan z wąsatą, poczerwieniałą twarzą (podobieństwo do Wójcika znamienne), który zamiast spacji lub mniej poprawnego "yyyyy" stosuje powtórzenia słów. Brzmi trochę kabaretowo. Merytorycznie jednak nieźle. Podkreślił swe niewątpliwe zasługi w pozyskiwaniu środków unijnych, czy też przyspieszenia w BSM-ie. Jest kompetentny na to stanowisko. Gdyby tylko nie te Wójciki, Czubaki i reszta towarzystwa wzajemnej adoracji (i podobenej aparycji) to bym na niego zagłosował. A tak ... kicha.

   Wołosz: Brałem go poważnie pod uwagę. Niestety nie zagłosuję na spoconego, rozkojarzonego gościa, któremu nawet nie chce się odpowiadać na proste pytania. A jak już to robi to używa miernie przygotowanych ogólników. Spodziewałem się po nim sporo więcej. Niestety klops.

   Koch-Kubas: Tutaj forma całkiem niezła. Prezentowała się najbardziej swobodnie, a na tle konkurencji po prostu sympatycznie. Merytorycznie jednak wodzionka. Jeżeli nie czyta się prasy i nie ma się pojęcia o problemach bytomskich szpitali, to się nie kandyduję. A jeżeli już się to czyni, to przynajmniej powinno się umieć markować niewiedzę umiejętnym gadulstwem. A tak poza tym... doświadczenie na stanowisku prezeski SM Miechowice samo w sobie dyskwalifikuje.

   Paczocha: Jak zawsze w formie. Dżentelmen starej daty. Wzbudził we mnie najmniej negatywnych reakcji. Jakościowo wypowiedzi nienaganne. Merytorycznie również poprawnie. Kompetencji mu nie brakuje. Na tle reszty pożal-się-Boże-kandydatów bezkonkurencyjny. Jedyny właściwie błąd z zakresu marketingu politycznego (u niego stały) to brak umiejętności wypowiadania zdań nieco mniej złożonych. Jak Ci biedni, prości ludzie mają zrozumieć co on godo. Nie przypuszczałem, ale z braku laku na niego zagłosuję.

   Laburda: Ojejku! to taki gość, którego przestaje się słuchać w momencie wypowiadania przez niego pierwszej sylaby. Nic nie pamiętam z jego wypowiedzi. A forma... taka... no wiecie...dziadowska.

   To tyle. Dobrze, że was tam na spotkaniu nie było. Bo jak byście byli to i tak byście się nie zmieścili. Sala pełna i duszna. Przecież można było zorganizować to wszystko w BCK-u. Może następnym razem.
   Pozdrawiam wszystkich Bytomian
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Weź koleś..

   Pfff Pachocha... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 28

   Koleś chyba Ci rozum odebrało- Paczocha to największy populista, ludzi obraża- w tym moją matkę jak nie chciała mu plakatu powiesić. Przeczytaj sobie artykuł Kto widział mózg Paczochy? Wczoraj nie...rozwiń całość

   Koleś chyba Ci rozum odebrało- Paczocha to największy populista, ludzi obraża- w tym moją matkę jak nie chciała mu plakatu powiesić. Przeczytaj sobie artykuł Kto widział mózg Paczochy? Wczoraj nie wiedział nawet jakie pustostany pozostały po kopalniach i zaczął ściemniać o sprzątaniu miasta, jak Cię ujął to już widzę Twoje IQ- niższe, niż Wołosz he he he zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pfff... oni wszyscy

   nais (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 29

   Cóż... dzięki za ripostę. Zgadzam się, że odpowiedź na pytanie o teren pokopalniany KWK Rozbark była daleko niesatysfakcjonująca (ucieczka od odpowiedzi poprzez uogólnienie nt. wszystkich terenów...rozwiń całość

   Cóż... dzięki za ripostę. Zgadzam się, że odpowiedź na pytanie o teren pokopalniany KWK Rozbark była daleko niesatysfakcjonująca (ucieczka od odpowiedzi poprzez uogólnienie nt. wszystkich terenów poprzemysłowych). Odpowiedź ta mimo wszystko była na tyle jasna, że nie raziła niechlujstwem lub całkowitą niewiedzą. Zatem... Paczocha jest dla mnie CO NAJWYŻEJ wyborem mniejszego zła. Co do przytoczonego artykułu.... wybacz, ale nie staram się "zmądrzeć" czytając publikacje tygodnika NIE ( i innych radykalnych pism typu Gazeta Polska, Fakty i Mity, etc.). Więc pewnie dlatego moje IQ pozostawia wiele do życzenia. Pozdrawiam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bartkowiak - załatwianie konkretnych sprawy ze wsparciem Rządu!

   Inni - "gadu-gadu" ludzi pozbawionych urzędu i bez szans na jego objęcie? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 48


   Gdy jedni wiedli swary, Kazimierz Bartkowiak omawiał główne problemy miasta z wizytującym Bytom wicepremierem, Waldemarem Pawlakiem. Tak się zachowuje prawdziwie zatroskany o los Bytomian,...rozwiń całość


   Gdy jedni wiedli swary, Kazimierz Bartkowiak omawiał główne problemy miasta z wizytującym Bytom wicepremierem, Waldemarem Pawlakiem. Tak się zachowuje prawdziwie zatroskany o los Bytomian, najbardziej doświadczony samorządowiec!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   RAS slabiutko, to prawda

   b (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 59

   Dobre spotkanie, najbardziej politycznie gadalo RAS, o dziwo, bo to akurat nie partia, niestety rewolucja zjada własny ogon i tak powoli dzieje sie z RAS, sorry

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BARTYLA ??

   janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 25

   Załatwił naszą POLONIĘ i cofnoł do II ligi. To kandydat nieudacznik.
   BYTOM też załatwi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bartyla Samoboj !

   Bytom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 49

   Bartyla i Wojcicki strzelili sobie dzisiaj sami do swojej bramki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uczestnik Debaty Bytom 2012

   Obywatel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 36

   Wójcicki dzisiaj przeszedl sam siebie. Bartyla taki pewien siebie ze juz nawet do wyborcow nie przychodzi. Mam nadzieje ze nie wygra tych wyborow. Ciekawie wypadl sondaz prowadzony przez Dziennik...rozwiń całość

   Wójcicki dzisiaj przeszedl sam siebie. Bartyla taki pewien siebie ze juz nawet do wyborcow nie przychodzi. Mam nadzieje ze nie wygra tych wyborow. Ciekawie wypadl sondaz prowadzony przez Dziennik Zchodni : oczyiwiscie Bartyla na pierwszym miejscu ale to poszli wszyscy z BUDZIAKAMI ! ale zastawia mnie mniejsce drugie pan WOLOSZ I PACZOCHA ladnie gratuluje Panowie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama