Najlepsze i najgorsze trasy rowerowe w woj. śląskim

  Najlepsze i najgorsze trasy rowerowe w woj. śląskim

  Justyna Krzyśków, Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Renata Elbruda chwali nową ścieżkę rowerową przy zalewie Nakło-Chechło. Dojeżdża nią do pracy w Miasteczku Śląskim

  Renata Elbruda chwali nową ścieżkę rowerową przy zalewie Nakło-Chechło. Dojeżdża nią do pracy w Miasteczku Śląskim ©Kinga Cichoń

  Dzięki akcji "Dziennika Zachodniego" oraz rowerzystów z powiatu tarnogórskiego, Bytomia i Piekar Śląskich powstała nowa ścieżka rowerowa. Przy drodze wojewódzkiej 908, na odcinku między Miasteczkiem Śląskim i Tarnowskimi Górami, dobiegają już końca prace związane z jej budową. Ścieżka ma w sumie ponad 3 kilometry długości i można nią dojechać z Miasteczka Śląskiego do pierwszego i drugiego wjazdu nad zalew Nakło-Chechło, jednego z najpopularniejszych akwenów rekreacyjnych w regionie. Ścieżka powstała na pasie przeciwpożarowym należącym do Nadleśnictwa Świerklaniec.
  Renata Elbruda chwali nową ścieżkę rowerową przy zalewie Nakło-Chechło. Dojeżdża nią do pracy w Miasteczku Śląskim

  Renata Elbruda chwali nową ścieżkę rowerową przy zalewie Nakło-Chechło. Dojeżdża nią do pracy w Miasteczku Śląskim ©Kinga Cichoń

  Ścieżka jest utwardzona dolomitem, czyli podobnym materiałem, jaki leśnicy stosują w lasach utwardzając drogi techniczne.
  Przypomnijmy: w zeszłym roku, podczas pierwszej Tarnogórskiej Masy Krytycznej zebraliśmy podpisy do samorządowców gmin Miasteczko Śląskie i Świerklaniec oraz samorządu powiatu tarnogórskiego z apelem o stworzenie ścieżki nad zalew, bo rowerzyści musieli jeździć nad akwen ruchliwą drogą wojewódzką nr 908.


  Po naszym apelu udało się zrealizować plany i wybudować ścieżkę w rok, podczas gdy wcześniej - od 2006 roku - samorządowcy nie widzieli możliwości stworzenia takiego bezpiecznego szlaku przy DW 908. Pozostaje jednak jeszcze do zrobienia jedna rzecz: wydłużenie ścieżki z wjazdu nad zalew do Tarnowskich Gór.

  Nowe ścieżki rowerowe w regionie są potrzebne, szczególnie, gdy pozwalają rowerzystom omijać ruchliwe drogi. W naszym regionie są jednak i takie trasy, które z prawdziwymi ścieżkami rowerowymi mają niewiele wspólnego. Kilka z nich jest po prostu nieudanych, są jednak i takie, które są wręcz absurdalne. Oto kilka przykładów.

  Czy w Czeladzi są ścieżki rowerowe? Znaki informujące, że w mieście przebiega ścieżka rowerowa stoją, a jakże. Zamiast tras rowerzyści trafią jednak na dość niespodziewane przeszkody: chodniki, skarpy, a nawet schody.

  Zastrzeżenia rowerzystów budzi również trasa rowerowa nr 103 w Katowicach. Ścieżka ma 7,1 km i prowadzi od granicy z Parkiem Śląskim do ulicy Wybickiego w Koko-cińcu. Na ścieżce, zgodnie z oznakowaniem, trzeba kilkakrotnie schodzić z roweru. W zależności od kierunku jazdy należy go również dwa razy wnosić lub znosić ze schodów.

  Z kolei w Bytomiu ranking najgorszej trasy dla rowerzystów wygrywa ta, która prowadzi przez ulicę Karola Miarki. Rowerzysta narażony jest na towarzystwo kopcących autobusów, samochodów. Dodatkowo droga ma kilka pasów ruchu prowadzących w jedną stronę.

  Polecamy najlepsze trasy regionu:  Gliwice oferują swoim rowerzystom około 60 km tras. Jedna z ciekawszych ścieżek prowadzi z ulicy Nowy Świat na Osiedle Sikornik. Jadąc polną drogą można dojechać do granic Pilchowic.

  Na zapalonych rowerzystów czeka licząca 277 km trasa w Jaworznie. Droga przebiega przez wszystkie dzielnice miasta i ma różne stopnie trudności. Szczególnie warta polecenia jest ścieżka biegnąca starym szlakiem Podłęża przez las na Osiedle Stałe, a później pod Elektrownią Jaworzno III.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gliwice?

   Al (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 77

   Na obrzeżach Gliwic faktycznie jest fajna ścieżka rowerowa, szczególnie chodzi o tę w pobliżu A4, ale przejazd przez centrum na rowerze to horror. Ścieżki urywają się gdzieś w środku miasta albo są...rozwiń całość

   Na obrzeżach Gliwic faktycznie jest fajna ścieżka rowerowa, szczególnie chodzi o tę w pobliżu A4, ale przejazd przez centrum na rowerze to horror. Ścieżki urywają się gdzieś w środku miasta albo są podziurawione jak ser szwajcarski. Nie mówiąc już o dojeździe z peryferii miasta.
   Na stronie internetowej UM brak też konkretnej mapy istniejących ścieżek rowerowych, co zdecydowania pomaga np. w zaplanowaniu niedzielnej wycieczki. Owszem, jakaś mapka istnieje, ale jest ona tak stara, że autostrada A4 jest na niej oznaczona jako "w budowie"... Poza tym jest ona tak mała, że i tak nie idzie zobaczyć konkretnych ulic, którymi ścieżki prowadzą.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wislana trasa rowerowa Goczałkowice zapora zdrojowa pszczynski park

   ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 48

   piękna trasa rowerowa przez koronę zapory goczałkowickiej potem kawałeczek ul. Jeziorną w Goczałkowicach (obecnie jest to obwodnica remontowanej DK1) ale tylko osobowe i koło dyrekcji Wodociągów...rozwiń całość

   piękna trasa rowerowa przez koronę zapory goczałkowickiej potem kawałeczek ul. Jeziorną w Goczałkowicach (obecnie jest to obwodnica remontowanej DK1) ale tylko osobowe i koło dyrekcji Wodociągów betoniarnia Guzik atrakcja trasy WTR do Pszczyny ul zdrojową (potężne tiry z naczepami wypełnionymi kamieniem pędzące po 3 sztuki z prędkością ok 50-60km / h obok rowerzystówa w drugą stronę pełne betoniarki i te same tiry ale już puste z prędkością do 70km/h bo z górki) prócz tego owe samochody osobowe. Jedno muszę przyznać nie słyszałem nigdy trąbienia na rowerzystów. auta zatrzymują się w większości (wyjątkami są pędzące osobowe ocierające się o rowerzystów swoimi lśniącymi lakierami)
   nigdy nie widziałem szanownej policji ani przedstawicieli miasta, powiatu, którzy postawili znak pozwalający tym samochodom pędzić po trasie rowerowej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobre ścieżki rowerowe.

   TED (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 93 / 52

   Potwierdzam, że w okolicach Rybnika, Żor, Czerwionki - Leszczyn, Palowic aż po Pszczynę a nawet do zbiornika Goczałkowickiego, jest bardzo dużo dobrych leśnych szlaków. Ale niema dobrych...rozwiń całość

   Potwierdzam, że w okolicach Rybnika, Żor, Czerwionki - Leszczyn, Palowic aż po Pszczynę a nawet do zbiornika Goczałkowickiego, jest bardzo dużo dobrych leśnych szlaków. Ale niema dobrych przewodników, trzeba szukać w internecie i składać kawałkami o GPSie nie wspomnę.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lubliniec jak zwykle w DZ zapomniany, pomijany

   Andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 50

   panowie redaktorzy, piekne trasy rowerowe sa tez i w Lublincu i w powiecie lublinieckim, ktory tez nalezy
   do terenu kolportowania Waszego dziennika, to nie jest pierwszy raz, ze Lubliniec...rozwiń całość

   panowie redaktorzy, piekne trasy rowerowe sa tez i w Lublincu i w powiecie lublinieckim, ktory tez nalezy
   do terenu kolportowania Waszego dziennika, to nie jest pierwszy raz, ze Lubliniec pomijacie... zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama