Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze i najgorsze trasy rowerowe w woj. śląskim

Justyna Krzyśków, Krzysztof Szendzielorz
Renata Elbruda chwali nową ścieżkę rowerową przy zalewie Nakło-Chechło. Dojeżdża nią do pracy w Miasteczku Śląskim
Renata Elbruda chwali nową ścieżkę rowerową przy zalewie Nakło-Chechło. Dojeżdża nią do pracy w Miasteczku Śląskim Kinga Cichoń
Dzięki akcji "Dziennika Zachodniego" oraz rowerzystów z powiatu tarnogórskiego, Bytomia i Piekar Śląskich powstała nowa ścieżka rowerowa. Przy drodze wojewódzkiej 908, na odcinku między Miasteczkiem Śląskim i Tarnowskimi Górami, dobiegają już końca prace związane z jej budową. Ścieżka ma w sumie ponad 3 kilometry długości i można nią dojechać z Miasteczka Śląskiego do pierwszego i drugiego wjazdu nad zalew Nakło-Chechło, jednego z najpopularniejszych akwenów rekreacyjnych w regionie. Ścieżka powstała na pasie przeciwpożarowym należącym do Nadleśnictwa Świerklaniec.

Ścieżka jest utwardzona dolomitem, czyli podobnym materiałem, jaki leśnicy stosują w lasach utwardzając drogi techniczne.
Przypomnijmy: w zeszłym roku, podczas pierwszej Tarnogórskiej Masy Krytycznej zebraliśmy podpisy do samorządowców gmin Miasteczko Śląskie i Świerklaniec oraz samorządu powiatu tarnogórskiego z apelem o stworzenie ścieżki nad zalew, bo rowerzyści musieli jeździć nad akwen ruchliwą drogą wojewódzką nr 908.

Po naszym apelu udało się zrealizować plany i wybudować ścieżkę w rok, podczas gdy wcześniej - od 2006 roku - samorządowcy nie widzieli możliwości stworzenia takiego bezpiecznego szlaku przy DW 908. Pozostaje jednak jeszcze do zrobienia jedna rzecz: wydłużenie ścieżki z wjazdu nad zalew do Tarnowskich Gór.

Nowe ścieżki rowerowe w regionie są potrzebne, szczególnie, gdy pozwalają rowerzystom omijać ruchliwe drogi. W naszym regionie są jednak i takie trasy, które z prawdziwymi ścieżkami rowerowymi mają niewiele wspólnego. Kilka z nich jest po prostu nieudanych, są jednak i takie, które są wręcz absurdalne. Oto kilka przykładów.

Czy w Czeladzi są ścieżki rowerowe? Znaki informujące, że w mieście przebiega ścieżka rowerowa stoją, a jakże. Zamiast tras rowerzyści trafią jednak na dość niespodziewane przeszkody: chodniki, skarpy, a nawet schody.

Zastrzeżenia rowerzystów budzi również trasa rowerowa nr 103 w Katowicach. Ścieżka ma 7,1 km i prowadzi od granicy z Parkiem Śląskim do ulicy Wybickiego w Koko-cińcu. Na ścieżce, zgodnie z oznakowaniem, trzeba kilkakrotnie schodzić z roweru. W zależności od kierunku jazdy należy go również dwa razy wnosić lub znosić ze schodów.

Z kolei w Bytomiu ranking najgorszej trasy dla rowerzystów wygrywa ta, która prowadzi przez ulicę Karola Miarki. Rowerzysta narażony jest na towarzystwo kopcących autobusów, samochodów. Dodatkowo droga ma kilka pasów ruchu prowadzących w jedną stronę.

Polecamy najlepsze trasy regionu:

Gliwice oferują swoim rowerzystom około 60 km tras. Jedna z ciekawszych ścieżek prowadzi z ulicy Nowy Świat na Osiedle Sikornik. Jadąc polną drogą można dojechać do granic Pilchowic.

Na zapalonych rowerzystów czeka licząca 277 km trasa w Jaworznie. Droga przebiega przez wszystkie dzielnice miasta i ma różne stopnie trudności. Szczególnie warta polecenia jest ścieżka biegnąca starym szlakiem Podłęża przez las na Osiedle Stałe, a później pod Elektrownią Jaworzno III.
Wyjątkowo malownicza jest ścieżka rowerowa w Tychach tzw. Trakt Książęcy. Zaczyna się w Pszczynie przy ul. Łowieckiej przy wyjeździe z parku pałacowego i prowadzi wprost do zameczku w Promnicach.

Jura też może pochwalić się imponującymi trasami rowerowymi. Jedną z nich jest ścieżka prowadząca z Myszkowa do Bobolic. Droga wiedzie przez Żarki, Leśniów, Przewodziszowice, Łutowiec i Mirów. Uwieńczeniem takiej wycieczki będzie obraz odbudowanego zamku i piękne krajobrazy wokół.

Cykliści chwalą sobie ścieżki rowerowe w Rybniku. Czeka tam na nich aż 130 km nowoczesnych i dobrze oznakowanych tras. Rowerem można dotrzeć m.in do zabytkowej kopalni Ignacy w Niewiadomiu, nad rybnicki zalew, a nawet do klasztoru Cystersów w Rudach.

Rowerzystów z całego regionu przyciąga trasa rowerowa biegnąca wzdłuż zbiornika Pogoria III w Dąbrowie Górniczej. Ścieżka zaczyna się tuż przy przystani żeglarskiej i prowadzi drogą przy zachodniej części jeziora.

Warto wybrać się również do Jastrzębia Zdroju na przejazd zieloną trasą nr 13 prowadzącą do Ustronia. Ścieżka liczy sobie 50 km i rozpoczyna się przy ulicy Korfantego, biegnie przez Bzie Zameckie, gdzie można zobaczyć zabytkowy pałac, później jedziemy przez Ruptawiec, Zebrzydowice Dolne, Kończyce Małe i Wielkie.


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najlepsze i najgorsze trasy rowerowe w woj. śląskim - Dziennik Zachodni