Lawinowy wzrost upadków polskich przedsiębiorstw: Firmy...

  Lawinowy wzrost upadków polskich przedsiębiorstw: Firmy produkują bezrobotnych

  Marta Rakowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Lawinowy wzrost upadków polskich przedsiębiorstw: Firmy produkują bezrobotnych

  ©Janusz Wójtowicz/Polskapresse

  Od stycznia do końca sierpnia z rynku zniknęły 623 firmy. W tym samym czasie w ubiegłym roku było ich 507. To wzrost o ponad 23 proc. - podają analitycy firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes.
  Lawinowy wzrost upadków polskich przedsiębiorstw: Firmy produkują bezrobotnych

  ©Janusz Wójtowicz/Polskapresse

  Rosnąca liczba upadłości oznacza nie tylko zatory płatnicze i straty dostawców, ale także coraz większą liczbę bezrobotnych. Z oficjalnych danych przechowywanych w sądach i bazach informacji gospodarczych wynika, że firmy, które splajtowały w sierpniu, zatrudniały około 7,7 tys. osób. W lipcu było to 2,8 tys. Zwolnionych z pracy może być jeszcze więcej, bo w porównaniu do innych danych finansowych te o zatrudnieniu są aktualizowane bardzo rzadko. Eksperci Euler Hermes szacują, że liczba zatrudnionych w firmach, które zbankrutowały w ostatnim miesiącu, mogła być wyższa o 20-30 proc.

  - W pesymistycznym scenariuszu miejsc pracy, które znikają wraz z upadającymi firmami, mogło być nawet o 100 proc. więcej niż wspomniane tylko dla sierpnia 7,7 tys. Wynika to z tego, iż w statystykach upadłości dominują firmy budowlane, które w związku z ostatnimi pracami infrastrukturalnymi znacznie zwiększyły zatrudnienie - tłumaczy Tomasz Starus z Euler Hermes.

  Zwraca uwagę, że zwolnienia w upadłych firmach wywołują prawdziwą lawinę bezrobotnych. - Pracę tracą bowiem nie tylko całe dotychczasowe załogi przedsiębiorstw, ale w sposób niekiedy dosyć spektakularny pociąga to za sobą problemy lokalnych firm usługowych i handlowych. W ten sposób powiększa się liczba osób, które dotyka upadłość - mówi.

  Wśród 10 największych bankructw w sierpniu aż sześć dotyczyło branży budowlanej. Analitycy wskazują, że problemy budowlanki pogłębia dodatkowo stosowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej. - Trzeba oczywiście zachować ostrożność, na bieżąco prześwietlać kontrahentów i stosować dodatkowe zabezpieczenia, ale jednocześnie indywidualnie i racjonalnie traktować firmy budowlane, nie skreślać ich automatycznie - mówi Grzegorz Kwieciński z Euler Hermes.

  Problemy z płynnością głównych wykonawców inwestycji drogowych dotykają także podwykonawców, ale to nie firmy wyspecjalizowane w budowie dróg i autostrad pojawiają się najczęściej w statystyce upadłości. W sierpniu upadły cztery takie firmy, podczas gdy bankructw firm wyspecjalizowanych w pracach takich jak wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, zakładaniu izolacji termicznych, dźwiękowych, wibracyjnych itp. było dziewięć.

  Największa ogłoszona w sierpniu upadłość dotyczyła jednak nie firmy budowlanej, ale handlowej sieci delikatesów Bomi. Z rynku znikają też mniejsze sklepy czy sieci detaliczne - i to w tempie o 60 proc. większym niż w ubiegłym roku.

  Od początku roku upadłość ogłosiły aż 623 polskie firmy. Tylko w sierpniu było ich 76

  W liczbie bankructw przodują województwa najbardziej uprzemysłowione. Najwięcej od początku roku było ich na Mazowszu, bo 144. Na drugim w kolejności Dolnym Śląsku - 79, na Śląsku - 65.

  Zdecydowanie lepiej radzą sobą województwa mniej uprzemysłowione i nastawione na rynek lokalny. W opolskim upadało tylko osiem firm, tyle samo, ile w sierpniu ubiegłego roku. W lubuskim dziewięć, a w świętokrzyskim 12.

  Eksperci podkreślają jednak, że ilość nie zawsze oddaje ich wagę i wpływ na lokalną gospodarkę. - Jest to widoczne zwłaszcza w regionach takich jak województwo podkarpackie, gdzie upadłość producenta sprzętu transportowego, który zatrudnia tysiąc osób, będzie bardziej bolesna niż podobne bankructwa w regionach bardziej uprzemysłowionych jak Śląsk czy Mazowsze, gdzie liczba firm, a więc i rynek pracy są większe - mówi Tomasz Starus.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ludzie sobie winni

   Rezus Chytrus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 52

   ludzie za bardzo zaufali inwestycjom "rządowym", przeinwestowali i tu jest problem. zaciąganie kredytów, zatrudnianie coraz większej liczby pracowników żeby sprostać warunkom przetargów, nowe...rozwiń całość

   ludzie za bardzo zaufali inwestycjom "rządowym", przeinwestowali i tu jest problem. zaciąganie kredytów, zatrudnianie coraz większej liczby pracowników żeby sprostać warunkom przetargów, nowe maszyny lub ich leasingowanie, do tego "sztucznie drożejące" materiały budowlane, które powodują nieopłacalność inwestycji w połowie jej realizacji i koło się zamyka. a do tego pseudo "kryzys", którego tak naprawdę nie ma ale banki i spekulanci na tych informacja zarabiają krocie... a zwykli ludzie na tym najbardziej cierpią.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fatalnie.

   inga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 29

   na szczęście ja sobie jakoś radzę.szukam tylko teraz dobrego, darmowego konta,z dostępem online i dodatkowymi usługami. jakaś fajna oferta na rynku?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Lubelskiem nie upadło nic

   Bo nic nie ma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 71

   Taka jest prawda.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama