Gliwice: Jeszcze jedna obwodnica. Od Daszyńskiego do...

  Gliwice: Jeszcze jedna obwodnica. Od Daszyńskiego do Rybnickiej

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gliwice: Jeszcze jedna obwodnica. Od Daszyńskiego do Rybnickiej
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Suchan

  Jeszcze nie rozpoczęły się prace związane z budową pierwszego odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic (fragment od ulicy Sowińskiego do Daszyńskiego), a już ruszyły starania o kolejny element tej drogowej układanki. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach ogłosił właśnie przetarg na wykonanie projektu budowlanego miejskiej obwodnicy na odcinku od ulicy Daszyńskiego do Rybnickiej.
  W tym roku jednak z pewnością drogi nie przybędzie. Termin rozpoczęcia prac na odcinku Daszyńskiego-Rybnicka uzależniony jest bowiem od realizacji robót na pierwszym fragmencie drogi (Sowińskiego-Daszyńskiego). Tam teren jest już przygotowany pod budowę, buldożerów i maszyn jednak nie widać.

  Powodem jest protest mieszkańców. Na początku roku złożyli doniesienie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach.
  Powołali się na błędy popełnione przy społecznych konsultacjach dotyczących inwestycji. SKO uznało ich sprzeciw za zasadny i uchyliło decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, czyli dokument niezbędny do otrzymania zgody na rozpoczęcie budowy.

  Prace nad wydaniem decyzji musiały więc ruszyć od nowa. Po ponownym zebraniu i analizie materiałów prezydent Gliwic 4 kwietnia podpisał nową decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Ta również została przez mieszkańców zaskarżona i ponownie trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Werdykt poznamy 30 września.

  - Jeżeli decyzja środowiskowa nie zostanie uchylona, budowa odcinka Sowińskiego-Daszyńskiego będzie mogła rozpocząć się mniej więcej w drugiej połowie przyszłego roku - informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

  Dopiero wtedy możemy spodziewać się realizacji kolejnych odcinków drogi. Najdalej posunięte są przygotowania fragmentu Daszyńskiego-Rybnicka. Tam wydano już prawomocną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Rozstrzygnięcie przetargu na projekt budowlany tego odcinka nastąpi 10 października. Pierwsze łopaty zostaną wbite dopiero po wykonaniu poprzedniego odcinka, ponieważ oba stykają się na skrzyżowaniu z ul. Daszyńskiego. Kiedy to nastąpi? Najwcześniej w drugiej połowie 2014 roku.

  Jeszcze mniej zaawansowane są prace dotyczące południowego odcinka obwodnicy. Fragment ten będzie biegł od ul. Rybnickiej do ronda przy Pszczyńskiej, które zostanie połączone z węzłem autostrad A1 i A4. Tu prace są jeszcze na etapie konsultacji z sąsiadującymi inwestorami.

  Przypomnijmy, że w Gliwicach w pewnym stopniu rolę obwodnicy pełnią bezpłatne odcinki autostrad (A4 na południu oraz A1 na wschodzie) i drogi krajowej nr 88 na północy. Rozpoczęła się też budowa gliwickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej, która w planach ma łączyć się z DK 88.

  Obwodnica ma uzupełnić tę infrastrukturę i ułatwić jazdę np. kierowcom jadącym do Rybnika i granicy czeskiej (Rybnicka to fragment DK 78) oraz w stronę woj. opolskiego (Daszyńskiego to fragment DW 408 z Gliwic do Kędzierzyna-Koźla). Droga będzie biegła na zachodzie miasta. Ma też odciążyć centrum i główne arterie miasta, dzisiaj zakorkowane - jak Rybnicka, Pszczyńska czy Daszyńskiego. Do tej pory wykonany jest tylko odcinek od DK 88 do ul. Sowińskiego.

  Cała obwodnica ma mieć ponad 10 km, a koszt tej inwestycji szacowany jest na 155 mln złotych.

  Inne obwodnice w naszym regionie  Bytom
  Od sierpnia tego roku kierowcy mogą korzystać z trzeciego odcinka obwodnicy Bytomia, części Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej. Dzięki niej, jadąc np. z Chorzowa czy od DK 11 do Zabrza albo Gliwic, można ominąć centrum miasta i wyjechać na DK 88.

  Pszczyna
  Wiosną tego roku rozpoczęła się budowa obwodnicy Pszczyny. Zaczyna się
  na węźle z DK 1 i połączy z drogą wojewódzką 935 do Żor.

  Ruda Śląska
  Rudzianie czekają na trasę N-S. Jej pierwszy odcinek jest już gotowy. Trasa połączy Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4, a docelowo ma biec aż do drogi krajowej 44 w Mikołowie.

  Chorzów
  Budowa obwodnicy Chorzowa (przez centrum przebiega zatłoczona DK 79) to melodia przyszłości. Dlatego w tym mieście jest na razie remontowana estakada. DN
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chorzów to łabędzi śpiew

   Jo & Co (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 57

   I to od ponad 30-tu lat roponuje się :
   1 poszerzenie Siemianowickiej (30-lat temu zabrano pas naten cel ogródkom )
   2.połączenie Siemianowic via Parkowa ,Gałeczki z Mikołowem - też...rozwiń całość

   I to od ponad 30-tu lat roponuje się :
   1 poszerzenie Siemianowickiej (30-lat temu zabrano pas naten cel ogródkom )
   2.połączenie Siemianowic via Parkowa ,Gałeczki z Mikołowem - też od conajmniej 30-tu lat
   3.obwodnica -przy St.Śląskim na Bytom
   i tak baju ,baju , a czas leci .zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama