Ważne
  Na rynku w Katowicach wybudowali plac zabaw [ZDJĘCIA]

  Na rynku w Katowicach wybudowali plac zabaw [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowy rynek w Katowicach
  1/13
  przejdź do galerii

  Nowy rynek w Katowicach ©LOTA

  Na katowickim rynku powstał plac zabaw. Urządzeń jest tu niewiele, ale całość znajduje się na kolorowej bezpiecznej dla dzieci nawierzchni, tuż obok zasadzono kilkadziesiąt platanów, zaś całkiem niedaleko będzie fontanna – Sztuczna Rawa. Placyk jest wciąż za płotem, którym ogrodzono plac budowy na katowickim rynku
  Budowę placu zabaw na katowickim rynku zakłada projekt przebudowy tego miejsca. Znajduje się tuż przed budynkiem banku. Powstał na trzecim, wciąż będącym w budowie, placu nowego rynku w Katowicach. Przypomnijmy: place Kwiatowy i Teatralny są gotowe i dostępne dla mieszkańców. Trzeci jest szczelnie ogrodzony płotem i wciąż jest placem budowy. Prace powoli dobiegają tu końca, ale na ich finał musimy poczekać.

  Jeszcze kilka miesięcy temu planowano, że trwająca od kilku lat przebudowa centrum Katowic zakończy się jeszcze we wrześniu, dziś bardziej prawdopodobna data to połowa października. Zakończono już większość robót, ale wciąż trwają prace na rynku i nieskończona jest ulica Śródmiejska. Powodów opóźnień jest sporo, na rynku najważniejszy, to nieaktualne ewidencje podziemnych sieci, których pod placem w ostatnich latach przybyło, a których nie uwzględniono w projektach prowadzonych prac.

  Budowany obecnie plac, roboczo nazywany rekreacyjnym, rozciąga się od ulicy Moniuszki aż na wysokość zbiegu rynku z ul. Mickiewicza i między bankiem ING a dawną siedzibą Muzeum Śląskiego. Nasadzono tu kilkadziesiąt platanów, także tu powstaje fontanna – Sztuczna Rawa – której nieckę zbudowano na śladzie prawdziwej rzeki, biegnącej pod katowickim rynkiem. Plac uzupełnią montowane przy fontannie leżaki i sporo ławek na całym jego obszarze. Także w tym miejscu planowano budowę siłowni pod chmurką, lecz z pomysłu po krytycznych uwagach mieszkańców, zrezygnowano. Miasto zarzuciło też pomysł oddzielenia placu od ul. Moniuszki i Korfantego wertykalnymi ogrodami, czyli ścianami obsadzonymi zielenią, ostatecznie powstała tylko jedna taka ściana przy starej siedzibie muzeum.

  Zachowano natomiast pomysł budowy w tym miejscu placu zabaw. Jego teren wyznaczają kolorowe kręgi, jaki tworzy bezpieczna nawierzchnia, którą wyłożono placyk. Zamontowano tu już kilka urządzeń, w tym bujaki. Plac, mimo że gotowy, na razie nie zostanie odsłonięty.

  - Jesteśmy sceptycznie nastawieni do tego pomysłu, nie nie możemy tej części placu przekazać do odbioru, zatem gdy będzie użytkowany i jakieś elementy zostaną zniszczone, wina będzie po naszej stronie, bo to miejsce to wciąż plac budowy. Decyzję o jego otwarciu musiałoby podjąć miasto – wyjaśnia Wojciech Pałczyński z firmy NDI, która jest generalną wykonawcą przebudowy centrum Katowic.

  Przebudowa centrum Katowic na osi Rondo - Rynek trwa od 2012 roku. Koszt pierwszego etapu, w ramach którego wymieniono tory tramwajowe na rynku, ulicy św. Jana i alei Korfantego, zgodnie z zawartymi umowami, to ok. 40,5 mln zł brutto. Drugiego, aktualnie trwającego, w ramach którego przebudowano już jezdnię i pierzeje alei Korfantego, ulice przyległe do rynku (Młyńską, Pocztową, Teatralną), a także sam rynek w Katowicach, to blisko 128 mln zł brutto.


  *Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
  *Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
  *Sosnowiec lepszy od Katowic. Ulica Małachowskiego bardziej zabawowa niż Mariacka
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Gdzie jest Basia, która jako dziecko zaginęła 15 lat temu? Rodzice wciąż szukają

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tragedia

   Oko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wygląda okropnie. I kto wymyślił by budować plac zabaw na rynku...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama