Śląska gospodarka to podium zwycięzców. Prawda czy fałsz?

  Śląska gospodarka to podium zwycięzców. Prawda czy fałsz?

  Mariusz Urbanke

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sylwetka - Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia SAZ wykształcenia magister inżynier elektryk z dyplomem krakowskiej Akademii Górni-czo-Hutniczej
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Czy Ślązacy odnieśli znaczące sukcesy gospodarcze po 1989 roku, czy też są dupowaci - jak ocenia słynny reżyser Kazimierz Kutz - i w biznesie im nie idzie? Takie pytanie postawiliśmy Czytelnikom. Opinie bywają dość sprzeczne. Tym razem jednak o samych sukcesach firm ze Śląska i to odniesionych na arenie krajowej oraz międzynarodowej.
  Z prestiżowego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju dotarła informacja, że Kompania Węglowa została Firmą Roku Europy Środkowej i Wschodniej. To dla Śląska znaczące wydarzenie - oto po raz pierwszy firma związana z górnictwem otrzymała to zaszczytne wyróżnienie. Prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska - która odbierała statuetkę z rąk komisarza UE Janusza Lewandowskiego i Janusza Steinhoffa - znalazła się w znakomitym towarzystwie. Prezydent Bronisław Komorowski został ogłoszony na Forum Człowiekiem Roku.

  W uzasadnieniu nagrody dla Kompanii napisano: "Nagroda została przyznana firmie, która udowodniła, że w trudnych warunkach transformującej się gospodarki można odnieść sukces dzięki odważnym inwestycjom i dobremu zarządzaniu". I rzeczywiście zyski Kompanii były w ubiegłym roku rewelacyjne, sięgnęły 554,4 mln zł. Bardzo skorzystała na tym załoga, pierwszy raz w historii spółki zdecydowano o wypłacie nagród z zysku - trafiło na ten cel aż 102,8 mln zł.

  Forum w Krynicy było też szczęśliwe dla innej naszej spółki - potwierdziło się, że Tauron PE wraz z Polską Grupą Energetyczną, Eneą i KGHM wybuduje pierwszą w Polsce elektrownię atomową. Ta ważna dla energetyki informacja była największym wydarzeniem XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Szefowie firm podpisali tam list intencyjny w tej sprawie. Warto dodać, że elektrownia atomowa nie powstanie na Śląsku. Rozważane są trzy potencjalne lokalizacje elektrowni - w Choszczewie (woj. pomorskie), w Gąskach (woj. zachodnio-pomorskie) lub w Żarnowcu (woj. pomorskie).

  Tauron mocno stawia na inwestycje. Właśnie zdecydowano, że ma powstać spółka celowa, zawiązana przez Tauron i KGHM, która wybuduje nowoczesny blok w Elektrowni Blachownia.
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama