Dziecko wchodzi w okres dojrzewania: Obserwuj, reaguj i...

  Dziecko wchodzi w okres dojrzewania: Obserwuj, reaguj i rozmawiaj

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kiedy zauważysz nagłe zmiany w zachowaniu dziecka, zastanów się, co jest ich przyczyną
  1/2
  przejdź do galerii

  Kiedy zauważysz nagłe zmiany w zachowaniu dziecka, zastanów się, co jest ich przyczyną ©123RF

  Nie dość, że zmiany szkoły przypadają na najtrudniejszy okres w życiu dzieci - okres dojrzewania - to same w sobie też są ciężkie. Bo kto lubi przenosić się, poznawać środowisko od nowa. Jeśli dodamy do tego prawdziwą burzę hormonów, wyjdzie iście wybuchowa mieszanka. O zagrożeniach, jakie czekają na nasze dzieci w szkołach - pisze Katarzyna Domagała
  Po tym, jak twoje dziecko poszło do gimnazjum, zmieniło się nie do poznania. Kiedyś nieśmiałe, ciche. Prawie nigdy nie spotykało się ze znajomymi. Szybko stało się duszą towarzystwa. Odważnym, młodym człowiekiem, który zagadałby każdego na śmierć. Skryta osoba otworzyła się na świat. Czy rodzice powinni się cieszyć? Nie do końca. Jak przestrzegają psychologowie, jakakolwiek gwałtowna, diametralna zmiana w zachowaniu dzieci - także ta akceptowana przez rodziców, która później długo się utrzymuje - powinna napawać nas niepokojem. Szczególnie, jeśli pojawiła się, kiedy dziecko zaczęło kolejny etap nauki.

  - Popadanie z jednej skrajności w drugą może świadczyć o tym, że dzieje się coś złego - mówi Ewa Kustwan-Mróz, psycholog z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach. Jak poznać, że coś poszło nie tak? Właśnie po zmianach w ich zachowaniu. Rodzice muszą chcieć zobaczyć problem u dziecka, później rozmawiać z nim na ten temat. Nie tylko pytać: jak było w szkole? Na odpowiedź już nie czekają.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Spotkania Medyczne Dziennika Zachodniego


  Wszystko zebrało się w jednym czasie  Jak podkreśla pani Ewa, już sam wiek, w jakim młodzi ludzie muszą przejść zmiany, jest trudny. - Wchodzą w okres dojrzewania, hormony szaleją, a zmiana szkoły, często na bardziej oddaloną od domu, do której trzeba dojechać, nowe środowisko, w którym nikt ich nie zna, nowi nauczyciele, to wszystko daje poczucie anonimowości, stwarza różne pokusy - wyjaśnia. Ta wybuchowa mieszanka hormonów i zmian - na zewnątrz może przejawiać się na różne sposoby: od opuszczenia się w nauce, kłopotów ze snem, zmianami wagi, przez wagary, humory, sięganie po papierosy, alkohol czy narkotyki, po agresję w stosunku do siebie czy innych, ciągłe zaburzenia nastroju, a nawet depresję.

  Problemy dzieci można podzielić na trzy grupy  Kiedy więc rodzice powinni niepokoić się o swoje dziecko? Gdy zauważą w jego zachowaniu nagłe zmiany, które można podzielić na trzy grupy.

  - Cały problem tkwi w tym, że mówimy o wieku rozwojowym, gdzie silne i zmienne nastroje, wahania, są wpisane w ten etap życia, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek - podkreśla Joanna Sylwester, psycholog z katowickiego ROME Metis, która również uczy, jak pokonywać z młodymi ludźmi ich problemy.

  To, że dziecko ma gorszy dzień, dopadła go chandra, uważa, że nic mu nie wychodzi, że jest grube, brzydkie i w ogóle ze wszystkim jest na nie, nie musi oznaczać poważnych problemów. Do pewnej granicy takie zachowania są wpisane w okres dojrzewania. Granica zostanie przekroczona, kiedy takie zachowania utrzymują się przez długi czas. Jak długo? O tym decyduje pedagog, psycholog, w skrajnych przypadkach psychiatra, do których najlepiej udać się po pomoc.

  1. Zmiany dydaktyczne: Uczniowie poszli do gimnazjum czy liceum z bardzo dobrymi ocenami na świadectwie. Nagle okazuje się, że trafiają do klasy, gdzie jest więcej dobrych uczniów. Zmienia się sposób uczenia, podawania wiadomości przez nauczycieli, egzekwowania wiedzy czy oceniania wyników. Dziecko zaczyna się w tym gubić, nie daje sobie rady, zaczyna spadać coraz niżej, mieć gorsze oceny. Bardzo trudno zaakceptować mu porażkę. Także rodzice zaczynają mieć do niego pretensje, bo skoro do tej pory miało dobre oceny, to tak powinno być zawsze. - Dziecko przestaje mieć motywację, by codziennie rano wstawać i chodzić do szkoły, a kiedy jej brakuje, mogą pojawić się wagary, na których, jak wiadomo, może się wiele dziać - wyjaśnia pani psycholog.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama