W Tarnowskich Górach rozpoczęły się Gwarki 2012 [PROGRAM,...

  W Tarnowskich Górach rozpoczęły się Gwarki 2012 [PROGRAM, ZDJĘCIA]

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Konferansjerem tarnogórskich Gwarków jest znany śląski aktor Dariusz Niebudek
  1/10
  przejdź do galerii

  Konferansjerem tarnogórskich Gwarków jest znany śląski aktor Dariusz Niebudek ©Krzysztof Szendzielorz

  Koncertem Tarnogórskiej Orkiestry Dętej oraz występem połączonych lokalnych chórów i japońskiego zespołu żeńskiego Oruri z Japonii rozpoczęły się Gwarki 2012. Podczas trzydniowego święta Tarnowskich Gór wystąpią też Ania Rusowicz, Ania Dąbrowska, Abradab i Kult.
  Główna scena tarnogórskich Gwarków znajduje się na rynku. To tutaj przez trzy dni (od 7 do 9 września) będą na dorocznym i najstarszym tego typu święcie w regionie bawili się tarnogórzanie i ich goście. Imprezę rozpoczął koncert Tarnogórskiej Orkiestry Dętej pod batutą Marka Misia. Następnie na scenie pojawiło się 300 chórzystów z lokalnych zespołów śpiewaczych. Dołączyły do nich także panie z chóru Oruri z Japonii, które przyjechały do Tarnowskich Gór na specjalne zaproszenie japonisty i dyrektora Tarnogórskiego centrum Kultury, Mirosława Błaszczaka.


  Najważniejszym punktem programu Gwarków, który odróznia je od wielu tego typu imprez w regionie, jest pochód historyczny. Odbywa się on od ponad 50 lat, czyli od mementu kiedy organizowane są Gwarki. W pochodzie prezentowana jest historia Tarnowskich Gór od ich założenia w XVI wieku. W pochodzie, który odbędzie się w niedzielę o godz. 11, można zobaczyć wszystkich słynnych tarnogórzan, ale także osoby, które były związane z miastem lub je odwiedziły. Dlatego zobaczymy tutaj gwarków, czyli górników wydobywających w mieście przez wieki srebro, skarbnika z kopalni, książąt założycieli miasta - Jana II Dobrego i Jerzego von Ansbacha, króla Jana III Sobieskiego z husarią jadącego na Wiedeń, lokalnego słynnego winiarza Sedlaczka, ale także Johanna Wolfganga von Goethe, który do Tarnowskich Gór przybył w XVII wieku, by zobaczyć pierwszą maszynę parową pracującą w kopalni na kontynencie Europejskim.

  Tradycyjnie na Gwarki zapraszane są gwiazdy sceny muzycznej. W piątek wystąpi Ania Rusowicz, w sobotę Magda Piskorczyk i Ania Dąbrowska, zaś w niedzielę Abradab, Łąki Łan i Kult z Kazikiem Staszewskim. Koncert Kultu będzie ostatnim punktem programu święta miasta, które zakończą się w niedziele o godz. 20.

  Oto pełny program Gwarków 2012:

  RYNEK - SCENA GŁÓWNA
  Prowadzenie: Dariusz Niebudek

  Piątek, 7 września
  17.00 Tarnogórska Orkiestra Dęta - przemarsz przez Rynek i koncert na estradzie
  17.30 "Trzystu Chórzystów" - koncert połączonych tarnogórskich chórów wraz z gościnnym występem chóru żeńskiego Oruri z Japonii
  18.15 Spektakl "Klucz do wrót czasu" w wykonaniu Zespołu Tańca TESS
  18.30 Uroczyste otwarcie "Gwarków" przez Burmistrza Miasta,
  prezentacja laureatów konkursu na najciekawszy strój historyczny
  19.00 Zespół Tańca Nowoczesnego TESS, gościnnie - Formacja Tańca Towarzyskiego ELITA
  z Oświęcimia
  20.30 ANIA RUSOWICZ
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gwarki.

   Rewidowany. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 87

   Gwarki i każdy kto wchodzi na rynek jest rewidowany kogo lub czego boją się organizatorzy na taki absurdalny pomysł nie wpadli nawet komuniści.Śmiechu warte.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gwarki.

   Rewidowany. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 79

   Gwarki i rewizje osobiste kto wchodzi na rynek to jakiś absurdalny wymysł organizatorów nawet komuniści nie wpadali na taki poroniony pomysł kogo lub czego się boją?.Śmiać się chce.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama