Nieogrzewana hala i na dodatek z dziurą

  Nieogrzewana hala i na dodatek z dziurą

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Warunkami pracy panującymi w zakładzie Alphastamp przy bielskiej ul. Centralnej zajmuje się od wczoraj Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bielsku-Białej.
  Zainteresowała się nimi także Państwowa Inspekcja Pracy. Załoga twierdzi bowiem, że od kilkunastu dni pracuje w nieogrzewanych halach. Temperatura waha się w granicach 5-8 stopni Celsjusza, na dodatek ludzie potykają się o gruz, którego pełno w hali fabrycznej. Szefostwo firmy zapewnia, że to chwilowe utrudnienia w pracy.

  Alphastamp produkuje tworzywa sztuczne wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym oraz silniki małej mocy stosowane w sprzęcie gospodarstwa domowego.

  - To nie do pomyślenia, co się tutaj z nami wyprawia. W ścianie wykuto wielkie otwory, przez które miały zostać przemieszczone maszyny i jakieś nowe urządzenia. Od kilkunastu dni dziury nie są zabezpieczone, a my marzniemy, bo przecież na zewnątrz jest ostatnio zimno - opowiada o fatalnych warunkach pracy mężczyzna proszący o zachowanie anonimowości, gdyż obawia się o pracę.

  Inna z pracownic dodaje, że niskie temperatury panują nie tylko w hali produkcyjnej, ale też w szatniach. Ludzie szybko się ubierają, aby się nie przeziębić, choć niektórzy i tak już zachorowali. Dodaje, że w firmie zatrudnione są również kobiety w ciąży, dla których takie warunki są szczególnie uciążliwe.

  Wiele osób w ogóle nie chce mówić o całej sytuacji. - Boją się, że zostaną zwolnieni, a mają rodziny na utrzymaniu - dodają pracownicy proszący o interwencję.

  W zakładzie zatrudnionych jest ponad 100 osób. - Pracuje około 70. Reszta jest na zwolnieniach lekarskich, a sporo pań przebywa na urlopach wychowawczych lub macierzyńskich - informuje Magdalena Buratowska z działu kadr.

  Szefowie bielskiej spółki przyznają, że w ścianie hali produkcyjnej faktycznie został wykonany otwór, ale tylko jeden i to zaledwie na kilka dni.

  - Musieliśmy wprowadzić jakoś nowy sprzęt, dlatego wybiliśmy dziurę w ścianie. Rzeczywiście była ona przez około dziesięć dni, ale w tej chwili w jej miejsce zakładane są już drzwi - twierdzi Piotr Vinci z kierownictwa bielskiego Alphastamp. Zapewnia, że jeżeli chodzi o pracowników, to na ten czas zostali przeniesieni do innego pomieszczenia.

  Niepokojącymi sygnałami docierającymi z Alphastampu zajęły się już Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Państwowa Inspekcja Pracy. - Inspektorzy przeprowadzą szczegółową kontrolę warunków pracy - zapewnia Magdalena Skalmierska, rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

  Jeśli potwierdzą się doniesienia pracowników, pracodawcy mogą zostać oskarżeni o świadome narażenie zatrudnionych na utratę zdrowia.

  - W przypadku ciężkiej pracy fizycznej wymagana jest bowiem temperatura minimum 14 stopni Celsjusza. Natomiast przy mniejszym obciążeniu fizycznym musi to być 18 stopni - tłumaczy Mariusz Nowak z bielskiego oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy.
  W poniedziałek inspektor sanepidu kontrolował wysokość temperatury w hali fabrycznej. Wyniki nie są jeszcze znane.

  - Jeżeli stwierdzimy uchybienia, wówczas będziemy mogli nakazać pracodawcy, by je natychmiast usunął lub nałożyć na niego karę pieniężną - podkreśla Jarosław Rutkiewicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej.

  Za nieprzestrzeganie przepisów bhp grozi kara od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pracownik od ponad 3 lat

   pracownik od ponad 3 lat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 27

   jak sie komus nie podoba nik nikoga na sile nie trzyma zawsze sie mozna zwolnic

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pracownik od ponad 3 lat

   pracownik od ponad 3 lat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 23

   pracuje tam od ponad 3 lat ten kto zglosil to do gazety jest kretynem i chce ten zaklad doprowadzic do upadku rzucajac klody pod nogi nowemu wlascicielowi ktory w koncu chce cos w tym zakladzie...rozwiń całość

   pracuje tam od ponad 3 lat ten kto zglosil to do gazety jest kretynem i chce ten zaklad doprowadzic do upadku rzucajac klody pod nogi nowemu wlascicielowi ktory w koncu chce cos w tym zakladzie zrobic dobrze zalatwic nowa produkcje zeby ludzie mieli prace bo z ta dotychczasowa produkcja daleko juz by ten zaklad nie pojechal TAK zrobil dziure w scianie ale zeby wiesc nowe maszyny zeby ludzie mieli prace ciekawe co by mowila ta osoba ktora zglosila to do gazety gdyby zostala zwolniona z powodu konczace sie dodychczasowej produkscji!!!!!!!!!!! zamiast sie cieszyc ze bedzie pracazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hale

   gryg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 28

   Dziura jest nadal,dobrze bo opary z gumy mają czym sie ulatniać...Przeciągi,zimno i dobrze ,że nie ma mrozów i śniegu bo dopiero by było"zimowisko".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   utrudnienia

   vanilia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 19


   Te chwilowe utrudnienia trwaja już od 07.11.08.wiec to nie jest kilka dni lecz kilka tygodni.Sezon grzewczy w firmie rozpoczęto od ok. 25.11.08.Wcześniej hale nie były ogrzewane,brak gazu i oleju...rozwiń całość


   Te chwilowe utrudnienia trwaja już od 07.11.08.wiec to nie jest kilka dni lecz kilka tygodni.Sezon grzewczy w firmie rozpoczęto od ok. 25.11.08.Wcześniej hale nie były ogrzewane,brak gazu i oleju opałowego co mozna łatwo sprawdzic -faktury zakupu.Wprowadzono maszyny ,których wcześniej nie było produkujące wyroby z gumy.Hale są od tego czasu wypełnione duszącym dymem, nie ma nad nimi wyciądów , brak wyjść ewakuacyjnych i wiele innych uchybień...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieogrzewana hala

   analityk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 27

   To, co jest opisane w artykule to nie jest tak źle. Prawdziwe zimno i praca w brudnych i nieogrzewanych halach na znacznie większą skalę od kilku lat jest prowadzona w Pemug konstrukcje w...rozwiń całość

   To, co jest opisane w artykule to nie jest tak źle. Prawdziwe zimno i praca w brudnych i nieogrzewanych halach na znacznie większą skalę od kilku lat jest prowadzona w Pemug konstrukcje w Katowicach przy ul. Książęcej 29a. Pracownicy są cicho, bojąc się utraty pracy i zwolnień. Nie tak miał wygladać "kapitalizm z ludzką twarzą". prezesi i kadra mają się dobrze...?!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zakład

   zainteresowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 14

   Totalna bzdura co wypowiada pracodawca w tym zakładzie porządki robi się tylko przed kontrolami .Potem zostaje bałagan.Kontrole powinny być niezapowiedziane.Zawsze był tam bałagan tylko...rozwiń całość

   Totalna bzdura co wypowiada pracodawca w tym zakładzie porządki robi się tylko przed kontrolami .Potem zostaje bałagan.Kontrole powinny być niezapowiedziane.Zawsze był tam bałagan tylko szkoda że tak późno ktoś o tym pomyślał żeby to opisać,fabryka prania brudów.współczuje wam z tą dziurą podobno jest od listopada a zima nadchodzi. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama