Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka [PROGRAM]

.
idabrowa.pl
Już 14 września w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się VI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Impreza ta przyciąga młodych muzyków z całego świata. Każdego roku grających na innych instrumentach, zgodnie z założeniem kolejnych edycji.

Ubiegły rok należał do trębaczy, puzonistów i waltornistów. W tym roku rywalizować będą młodzi: fleciści, oboiści i fagociści. Czekają na nich atrakcyjne nagrody pieniężne: I nagroda - 12 tysięcy, II nagroda - 9 tysięcy i III nagroda - 6 tysięcy oraz pamiątkowe statuetki. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury, pod przewodnictwem znakomitego oboisty prof. Tomasza Miczki, rektora katowickiej Akademii Muzycznej, która jest współorganizatorem imprezy. Nadeszło 96 zgłoszeń uczestników z: Polski, Czech, Korei Południowej, Chin, Białorusi, Włoch, Rosji, Szwecji, Ukrainy, Wenezueli, Niemiec, Hiszpanii, Węgier, Austrii, Tajwanu i Brazylii.

Szósta już edycja rozpocznie się 14 września, o godz. 19.00, koncertem inauguracyjnym w Bazylice Najświętszej Marii Panny Anielskiej. Z powodu remontu Pałacu Kultury Zagłębia w tym roku tylko inauguracja i finał odbędą się w Dąbrowie Górniczej.
Podczas inauguracji zabrzmią utwory Michała Spisaka. Koncert rozpocznie utwór Concertino na puzon i orkiestrę. Niestety, ubiegłoroczny zwycięzca w kategorii "puzon" nie mógł przyjąć naszego zaproszenia. Wystąpi więc laureat I Nagrody - II Konkursu z 2008 roku, puzonista Tomasz Hajda, obecnie artysta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wystąpi także ubiegłoroczny zwycięzca w kategorii "róg" Krzysztof Tomczyk , wykonując Adagio i Allegro Roberta Schumanna w orkiestrowej wersji w opracowaniu, współpracującego z nami od lat kompozytora, Zdzisława Szostaka. Trzecim solistą będzie wybitny skrzypek, prof. Konstanty Andrzej Kulka. W jego interpretacji usłyszymy Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza. Na zakończenie usłyszymy Concerto giocoso na orkiestrę Michała Spisaka. Soliści wystąpią ze znakomitą orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Masymiuka.

- Termin kolejnych konkursów im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej zawsze związany był z datą 14 września, data urodzin kompozytora. Przez lata kończyliśmy tego dnia, a teraz w rocznicę 98. urodzin zaczynamy - mówi prof. Zygmunt Tlatlik, dyrektor artystyczny Konkursu. - Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka wpisał się już na stałe w kalendarz imprez konkursowych w świecie muzyki. Za dwa lata wypadnie on w 100. Rocznicę urodzin kompozytora, który choć lata mieszkał i tworzył w Paryżu, zawsze pamiętał o miejscu swojego urodzenia, czyli Dąbrowie Górniczej. Wielokrotnie powtarzałem już, że marzę o tym aby te okrągłe urodziny uczcić odsłonięciem pomnika Michała Spisaka. Zasługuje na to. Mam nadzieję, że przy wsparciu prezydenta Dąbrowy Górniczej, pana Zbigniewa Podrazy, który bardzo wspiera działania związane z Konkursem, uda nam się do tego doprowadzić. Kompozytor ten może stać się przykładem dla młodych ludzi. Jest symbolem wielkiego hartu ducha. W dzieciństwie przeszedł chorobę Heinego-Medina. Groziło mu, że nie będzie chodził. Poświęcenie rodziców i wielka determinacja kompozytora spowodowały znaczne zmniejszenie inwalidztwa. Do tego z wielkim zapałem rozwijał swój talent.
Przesłuchania kolejnych etapów odbędą się w dniach od 15 do 22 września w katowickiej Akademii Muzycznej. W trzecim etapie konkursu (również w Akademii) i Koncercie Laureatów (24 września, w Bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej) uczestnikom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.
Wstęp na koncerty i przesłuchania jest wolny.

Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej
Tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle interesująco, nie tylko ze względu na liczbę uczestników, ale również ich muzyczny poziom. Blisko stu młodych uzdolnionych muzykow z kraju i z całego świata rywalizować będzie w specjalnościach: flet, obój, fagot. Wielu z nich ma już na swym koncie znakomite osiągnięcia. Kto zwycięży? Młodość, entuzjazm, talent i muzyczna pasja cechują młodych instrumentalistów. Czy Dąbrowa będzie świadkiem narodzin nowego wirtuoza? Liczę na to. I podobnie jak miłośnicy pięknej muzyki z niecierpliwością czekam rozpoczęcie muzycznych zmagań. Uczestnikom życzę powodzenia. Słuchaczom, wielu estetycznych wrażeń i przyjemności obcowania z muzyką współczesną w ciekawych aranżacjach.

Prof. Tomasz Miczka, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach I przewodniczący Jury
Dla melomanów nie będzie zaskoczeniem, iż po raz drugi pojawiają się na konkursie instrumenty dęte drewniane. To moment, kiedy przy takiej formule przesłuchań, zmieniającej specjalności w każdym roku, czas na powtórzenia. Tak jak w roku 2007, kiedy to występowali oboiści i fagociści, tak i teraz bardzo dopisała liczba uczestników. Dodatkowo konkurs będzie miał prawdziwie międzynarodowy charakter, biorąc pod uwagę ilość krajów z których przybywają młodzi muzycy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że instrumenty dęte drewniane bywają szczególnie często eksponowane w literaturze symfonicznej, gdzie najpiękniejsze partie solowe są właśnie powierzane tym instrumentom. Nie tak łatwo natomiast jest usłyszeć je w roli solistycznej, do czego okazja będzie właśnie teraz, w czasie konkursu. Zachęcam Państwa do pilnego śledzenia prezentacji młodych twórców, dla których takie przesłuchania są wielką szansą pokazania kunsztu; oczarowania publiczności i jurorów swoją muzyczną propozycją.

Michał Spisak (1914-1965) urodził się w Dąbrowie Górniczej.
W 1955 roku w Konkursie na nowy Oficjalny Hymn Olimpijski Grand Prix zdobył Michał Spisak, polski kompozytor urodzony w Dąbrowie Górniczej. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. Uroczyste wykonanie spisakowskiego "Hymnu Olimpijskiego na chór mieszany i orkiestrę" do słów ody Pindara odbywało się z wielkim rozgłosem kilkakrotnie, m.in.: w 1955 r. na 50. sesji MKOL w Paryżu, na Igrzyskach Śródziemnomorskich w Barcelonie, na VII Igrzyskach w Cortina d’Ampezzo i w 1956r. podczas XVI Olimpiady w Melbourne oraz w Sztokholmie.

Michał Spisak urodził się i wychował w Dąbrowie Górniczej. Niedowład nóg doznany po paraliżu dziecięcym przezwyciężyła bezgraniczna pasja do muzyki. Kształcił się w klasach skrzypiec i kompozycji Śląskiego Konserwatorium w Katowicach, uzyskując w 1937 roku dyplom z odznaczeniem. W ślad za tym Śląskie Towarzystwo Muzyczne ufundowało mu, jako najzdolniejszemu absolwentowi Konserwatorium, stypendium na dalsze studia kompozytorskie w Paryżu.

Tam przyjęła go do swej klasy słynna Nadia Boulanger. Szybko uznała go za swojego ulubionego ucznia, doceniając wielki talent Spisaka. Dyrygowała jego pierwszymi paryskimi utworami, często demonstrowała je na swoich wykładach, przyczyniła się do przedłużenia stypendium francuskiego. Kompozytor nie przypuszczał, że wybuch wojny w r.1939 zatrzyma go we Francji, jako w drugiej ojczyźnie a Paryż stanie się miejscem działań twórczych do końca życia. Tam powstały niemal wszystkie z kilkudziesięciu jego dzieł - symfonicznych, kameralnych i solowych.

Już w pierwszych latach po wojnie utwory Spisaka skomponowane podczas jej trwania zaczęły pojawiać się na estradach europejskich, a wykonywane w kraju wzbudzały sensację - tym większą, że ich autor był dotąd tu nieznany - zjednując mu opinię jednego z najbardziej interesujących spośród polskich kompozytorów młodego pokolenia. Była laureatem wielu prestiżowych nagród. Skomponował m.in.: "Toccate na orkiestrę", "Symfonię concertante nr 1", "Divertimento", "Koncert na fagot i orkiestrę" czy "Suitę na dwoje skrzypiec".


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!