Ważne
  VI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka...

  VI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka [PROGRAM]

  .

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  VI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka [PROGRAM]

  ©idabrowa.pl

  Już 14 września w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się VI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Impreza ta przyciąga młodych muzyków z całego świata. Każdego roku grających na innych instrumentach, zgodnie z założeniem kolejnych edycji.
  VI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka [PROGRAM]

  ©idabrowa.pl

  Ubiegły rok należał do trębaczy, puzonistów i waltornistów. W tym roku rywalizować będą młodzi: fleciści, oboiści i fagociści. Czekają na nich atrakcyjne nagrody pieniężne: I nagroda - 12 tysięcy, II nagroda - 9 tysięcy i III nagroda - 6 tysięcy oraz pamiątkowe statuetki. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury, pod przewodnictwem znakomitego oboisty prof. Tomasza Miczki, rektora katowickiej Akademii Muzycznej, która jest współorganizatorem imprezy. Nadeszło 96 zgłoszeń uczestników z: Polski, Czech, Korei Południowej, Chin, Białorusi, Włoch, Rosji, Szwecji, Ukrainy, Wenezueli, Niemiec, Hiszpanii, Węgier, Austrii, Tajwanu i Brazylii.

  Szósta już edycja rozpocznie się 14 września, o godz. 19.00, koncertem inauguracyjnym w Bazylice Najświętszej Marii Panny Anielskiej. Z powodu remontu Pałacu Kultury Zagłębia w tym roku tylko inauguracja i finał odbędą się w Dąbrowie Górniczej.
  Podczas inauguracji zabrzmią utwory Michała Spisaka. Koncert rozpocznie utwór Concertino na puzon i orkiestrę. Niestety, ubiegłoroczny zwycięzca w kategorii "puzon" nie mógł przyjąć naszego zaproszenia. Wystąpi więc laureat I Nagrody - II Konkursu z 2008 roku, puzonista Tomasz Hajda, obecnie artysta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wystąpi także ubiegłoroczny zwycięzca w kategorii "róg" Krzysztof Tomczyk , wykonując Adagio i Allegro Roberta Schumanna w orkiestrowej wersji w opracowaniu, współpracującego z nami od lat kompozytora, Zdzisława Szostaka. Trzecim solistą będzie wybitny skrzypek, prof. Konstanty Andrzej Kulka. W jego interpretacji usłyszymy Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza. Na zakończenie usłyszymy Concerto giocoso na orkiestrę Michała Spisaka. Soliści wystąpią ze znakomitą orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Masymiuka.

  - Termin kolejnych konkursów im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej zawsze związany był z datą 14 września, data urodzin kompozytora. Przez lata kończyliśmy tego dnia, a teraz w rocznicę 98. urodzin zaczynamy - mówi prof. Zygmunt Tlatlik, dyrektor artystyczny Konkursu. - Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka wpisał się już na stałe w kalendarz imprez konkursowych w świecie muzyki. Za dwa lata wypadnie on w 100. Rocznicę urodzin kompozytora, który choć lata mieszkał i tworzył w Paryżu, zawsze pamiętał o miejscu swojego urodzenia, czyli Dąbrowie Górniczej. Wielokrotnie powtarzałem już, że marzę o tym aby te okrągłe urodziny uczcić odsłonięciem pomnika Michała Spisaka. Zasługuje na to. Mam nadzieję, że przy wsparciu prezydenta Dąbrowy Górniczej, pana Zbigniewa Podrazy, który bardzo wspiera działania związane z Konkursem, uda nam się do tego doprowadzić. Kompozytor ten może stać się przykładem dla młodych ludzi. Jest symbolem wielkiego hartu ducha. W dzieciństwie przeszedł chorobę Heinego-Medina. Groziło mu, że nie będzie chodził. Poświęcenie rodziców i wielka determinacja kompozytora spowodowały znaczne zmniejszenie inwalidztwa. Do tego z wielkim zapałem rozwijał swój talent.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama