Pokochali Załęże

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dwustu trzydziestu Czeczenów będzie musiało w środku zimy opuścić ośrodek dla cudzoziemców w Katowicach.
  Urząd miasta został powiadomiony zaledwie jednym faksem o powstaniu ośrodka na Załężu, a gdyby stało się inaczej, nie zgodziłby się na taką lokalizację. Gospodarze miasta są przekonani, że mają prawo wiedzieć, co się na ich terenie dzieje.

  Rzecz w tym, że takiego prawa nikt im nie odmawia. Sprawy jednak nie powinno się rozpatrywać ambicjonalnie, gdy mamy do czynienia z tyloma duszami szukającymi w naszym kraju azylu i pomocy, zwłaszcza że wśród nich są małe dzieci oraz młodzież w wieku szkolnym, która od kilku miesięcy uczy się języka polskiego i zdołała na tyle poznać nowe miejsce, żeby za żadne skarby nie chcieć go opuszczać, mimo że katowicka dzielnica wcale nie uchodzi za idealne miejsce do życia.

  Miasto tłumaczy, że to nie jest ich wina. Problem ma firma, która uruchomiła ośrodek i nie dopełniła procedur. Poza tym Załęże jest dzielnicą znajdującą się obecnie pod szczególnym nadzorem, a władze miasta starają się ją uzdrowić i zintegrować z resztą miasta.

  Czy Czeczeni i ich dzieci, stanowią aż taką dużą przeszkodę w tej integracji? Czy miasto zgodziłoby się otworzyć ośrodek w centrum miasta, albo w jednej z dzielnic willowych...?

  Starsi z ponad stu muzułmańskich rodzin mają jeszcze nadzieję, że sytuacja nie jest przesądzona. Ciągle więc oszczędzają swoim dzieciom tych przykrych wieści i nie wtajemniczają ich w arkana konfliktu. Liczą, że wszystko dobrze się skończy, bo w przeciwieństwie do wielu innych ludzi, wcale nie chcą Załęża opuszczać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama