Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koreańska fabryka części Forda, Hyundaia i Kia powstaje w Żorach

Katarszyna Śleziona
Nawet 560 osób znajdzie zatrudnienie w nowej koreańskiej fabryce, jaka powstanie w Żorach. Hala firmy SL Poland Project, o powierzchni całkowitej 63 tys. metrów kwadratowych, stanie na terenie byłych zakładów chemicznych Krywałd-Erg przy ul. Rybnickiej w dzielnicy Zachód (dawniej znajdowało się tu pole ze zbiornikami paliw należącymi do stacji Shell).

W fabryce będą produkowane plastikowe części do aut dla fabryk samochodów marek Ford, Hyundai i Kia w Czechach i na Słowacji. W 80 procentach załogę koreańskiej hali produkcyjnej mają stanowić kobiety, szczególnie z niskim wykształceniem i kwalifikacjami, dla których praca w całym regionie jest dziś towarem deficytowym.

- Od kilku lat kobiety stanowią u nas około 65 procent wszystkich osób bezrobotnych. Na pewno będziemy rozmawiać z nowym inwestorem w sprawie ich zatrudnienia. W razie potrzeby zorganizujemy giełdy pracy w naszym urzędzie albo będziemy kierować na szkolenia lub staże do przyszłego azjatyckiego pracodawcy - mówi Irena Ficek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żorach. Prawdopodobnie miesięczne wynagrodzenie dla kobiet pracujących przy produkcji wyniesie ok. 1500 zł brutto.

Wszelkie formalności, w tym pozwolenie na budowę, koreański inwestor powinien uzyskać do końca tego roku. - Inwestor załatwia sprawy proceduralne i uzyskuje pozytywną opinię środowiska. Budowa fabryki ruszy w marcu przyszłego roku, a produkcja rozpocznie się do dwóch lat - mówi Dorota Marzęda, rzeczniczka żorskiego magistratu. W nowej fabryce mają być produkowane plastikowe części do aut, m.in. przekładnie manualne i automatyczne czy elementy do instalowania lamp przednich i tylnych.

Nowa hala produkcyjna powstanie w pobliżu innej koreańskiej fabryki - Korea Fuel Tech Poland, działającej od dwóch lat na terenie Parku Cross Point w Żorach. Kolejna koreańska fabryka - Nifco Poland działa od początku tego roku na Polu Wygoda (po drugiej stronie ul. Rybnickiej), które należy do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obie fabryki zatrudniają dzisiaj ponad 700 osób, w tym głównie kobiety. Obie firmy produkują też plastikowe części do aut i dostarczają je do fabryk u naszych południowych sąsiadów.

Dlaczego Koreańczycy chcą inwestować w Żorach? - Azjaci w Żorach "ciągną z biznesem do swoich". Lokują swoje hale produkcyjne w miejscach doskonale skomunikowanych, skąd blisko jest do Obwodnicy Północnej Żor, autostrady A1, łączącej południe z północą Polski. Żory leżą też niedaleko autostrady A4, łączącej wschód z zachodem. To Koreańczykom się podoba - mówi Marzęda.

Z roku na rok azjatyccy inwestorzy szturmują polski rynek i zakładają u nas coraz więcej firm. Liczba firm z kapitałem koreańskim w Polsce przekracza dzisiaj grubo ponad 100 przedsiębiorstw. W Polsce działa nawet Izba Gospodarcza Polska-Korea Południowa, która umacnia relacje biznesowe między Europą a Azją Południowo-Wschodnią. Co jakiś czas organizowane jest również Polsko-Koreańskie Forum Gospodarcze.
Z Dorotą Sobczyńską, koreanistką z katedry studiów azjatyckich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rozmawia Katarzyna Śleziona

Dlaczego Koreańczycy chcą inwestować w Polsce?
Dla wielu firm Polska jest dobrym "punktem startowym" do dalszej ekspansji w Europie. Firmom koreańskim zazwyczaj udaje się wynegocjować dobre warunki jako poważnym inwestorom. Polska jest krajem europejskim, a jednocześnie dosyć tanim dla inwestorów.

Jak Koreańczycy oceniają Polaków jako pracowników?
Jest wiele różnic kulturowych, które utrudniają początkowo współpracę. Oczywiście bariera językowa nie ułatwia zadania. Generalnie Koreańczycy widzą nas jako naród energiczny, pomysłowy i otwarty, aczkolwiek ciężko im czasem zaakceptować nasz swobodniejszy stosunek do pracy, przedkładanie spraw osobistych nad pracę.

Dla Koreańczyka praca jest ważniejsza?
Koreańczycy słynną z pracowitości i zaangażowania. Koreańskie firmy oczekują pełnego zaangażowania, dyspozycyjności i absolutnej lojalności. W skrajnych przypadkach nawet podanie o urlop może być potraktowane jako przejaw nielojalności. Dobra praca jest podstawą bytu, wyznacznikiem pozycji społecznej, wyrazem odpowiedzialności i troski o własną rodzinę. Zaangażowanie w pracę i oddanie pracy/firmie jest wysoko cenioną wartością i normą społeczną. W zamian za pełne oddanie firmy oferują pracownikom stabilizację i poczucie przynależności i różne bonusy.

Jak wyglądają relacje szefa i pracowników w Korei?
Społeczeństwo koreańskie od najdawniejszych czasów było społeczeństwem hierarchicznym. Szef musi być traktowany z odpowiednim szacunkiem, co wyraża się nawet w sposobie tytułowania i zwracania się do zwierzchnika. Nie należy podważać jego opinii - szef ma zawsze rację. Dla Koreańczyków posiłki są przede wszystkim wydarzeniem "towarzyskim". Powszechnie przyjęte jest wspólne wychodzenie na lunch - aczkolwiek częściej pracownicy tego samego szczebla niż wraz z szefem. Z szefem często wychodzi się z powodu szczególnych okazji, na przykład zakończenia projektu, przyjazdu gości. Zaproszeniu zwierzchnika nie sposób odmówić. Przyjęcia w domach zdarzają się rzadziej. Szczególna pozycja szefa jest podkreślana nawet w czasie posiłków, np. należy dbać, by jego kieliszek nie był pusty.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera