Koreańska fabryka części Forda, Hyundaia i Kia powstaje w...

  Koreańska fabryka części Forda, Hyundaia i Kia powstaje w Żorach

  Katarszyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Koreańska fabryka części Forda, Hyundaia i Kia powstaje w Żorach
  1/4
  przejdź do galerii

  ©arc UM ŻORY

  Nawet 560 osób znajdzie zatrudnienie w nowej koreańskiej fabryce, jaka powstanie w Żorach. Hala firmy SL Poland Project, o powierzchni całkowitej 63 tys. metrów kwadratowych, stanie na terenie byłych zakładów chemicznych Krywałd-Erg przy ul. Rybnickiej w dzielnicy Zachód (dawniej znajdowało się tu pole ze zbiornikami paliw należącymi do stacji Shell).
  W fabryce będą produkowane plastikowe części do aut dla fabryk samochodów marek Ford, Hyundai i Kia w Czechach i na Słowacji. W 80 procentach załogę koreańskiej hali produkcyjnej mają stanowić kobiety, szczególnie z niskim wykształceniem i kwalifikacjami, dla których praca w całym regionie jest dziś towarem deficytowym.

  - Od kilku lat kobiety stanowią u nas około 65 procent wszystkich osób bezrobotnych.
  Na pewno będziemy rozmawiać z nowym inwestorem w sprawie ich zatrudnienia. W razie potrzeby zorganizujemy giełdy pracy w naszym urzędzie albo będziemy kierować na szkolenia lub staże do przyszłego azjatyckiego pracodawcy - mówi Irena Ficek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żorach. Prawdopodobnie miesięczne wynagrodzenie dla kobiet pracujących przy produkcji wyniesie ok. 1500 zł brutto.

  Wszelkie formalności, w tym pozwolenie na budowę, koreański inwestor powinien uzyskać do końca tego roku. - Inwestor załatwia sprawy proceduralne i uzyskuje pozytywną opinię środowiska. Budowa fabryki ruszy w marcu przyszłego roku, a produkcja rozpocznie się do dwóch lat - mówi Dorota Marzęda, rzeczniczka żorskiego magistratu. W nowej fabryce mają być produkowane plastikowe części do aut, m.in. przekładnie manualne i automatyczne czy elementy do instalowania lamp przednich i tylnych.

  Nowa hala produkcyjna powstanie w pobliżu innej koreańskiej fabryki - Korea Fuel Tech Poland, działającej od dwóch lat na terenie Parku Cross Point w Żorach. Kolejna koreańska fabryka - Nifco Poland działa od początku tego roku na Polu Wygoda (po drugiej stronie ul. Rybnickiej), które należy do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obie fabryki zatrudniają dzisiaj ponad 700 osób, w tym głównie kobiety. Obie firmy produkują też plastikowe części do aut i dostarczają je do fabryk u naszych południowych sąsiadów.

  Dlaczego Koreańczycy chcą inwestować w Żorach? - Azjaci w Żorach "ciągną z biznesem do swoich". Lokują swoje hale produkcyjne w miejscach doskonale skomunikowanych, skąd blisko jest do Obwodnicy Północnej Żor, autostrady A1, łączącej południe z północą Polski. Żory leżą też niedaleko autostrady A4, łączącej wschód z zachodem. To Koreańczykom się podoba - mówi Marzęda.

  Z roku na rok azjatyccy inwestorzy szturmują polski rynek i zakładają u nas coraz więcej firm. Liczba firm z kapitałem koreańskim w Polsce przekracza dzisiaj grubo ponad 100 przedsiębiorstw. W Polsce działa nawet Izba Gospodarcza Polska-Korea Południowa, która umacnia relacje biznesowe między Europą a Azją Południowo-Wschodnią. Co jakiś czas organizowane jest również Polsko-Koreańskie Forum Gospodarcze.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   miły

   kpina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   1500 zł brutto.zółty wyzysk. . . to ile to euro wszak jesteśmy w unii?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ABSURD

   GOSC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 106 / 83

   NIECH TA KOBIETA KTORA TO NAPISAŁA TEN ARTYKUŁ ZASTANOWI SIE NAD JEGO TRESCIA !!!!"W 80 procentach załogę koreańskiej hali produkcyjnej mają stanowić kobiety, szczególnie z niskim wykształceniem i...rozwiń całość

   NIECH TA KOBIETA KTORA TO NAPISAŁA TEN ARTYKUŁ ZASTANOWI SIE NAD JEGO TRESCIA !!!!"W 80 procentach załogę koreańskiej hali produkcyjnej mają stanowić kobiety, szczególnie z niskim wykształceniem i kwalifikacjami, dla których praca w całym regionie jest dziś towarem deficytowym"PRZEJDZ SIE PO TYCH FABRYKACH I ZOBACZ KTO TAM TAK NAPRAWDE PRACUJE !!! LUDZIE Z WYZSZYM WYKSZTALCENIEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niewolnictwo

   patriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tak słyszałam od ludzi którzy tam pracują że to gorsze warunki niż kiedyś w Biedronce,i nie 1500zł brutto tylko 800zł na rękę i za od 180-do 200godz miesięcznie i tylko Słowacy i Czesi mają...rozwiń całość

   Tak słyszałam od ludzi którzy tam pracują że to gorsze warunki niż kiedyś w Biedronce,i nie 1500zł brutto tylko 800zł na rękę i za od 180-do 200godz miesięcznie i tylko Słowacy i Czesi mają przywileje bo mają 2200 +hotel i jakiś posiłek jednym słowem DYSKRYMINACJA POLAKÓW W POLSCE ciekawe czy ich obowiązują jakieś kontrole.pozdrawiam patrotazwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama