Nowe, większe Elfy dla Kolei Śląskich. Umowa podpisana...

  Nowe, większe Elfy dla Kolei Śląskich. Umowa podpisana [ZOBACZ]

  Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Elf - wersja 27WE to sześcioczłonowa aglomeracyjna wersja składu o dwóch parach drzwi na stronę członu. W tej wersji, poprzez ułożenie większości siedzeń
  1/8
  przejdź do galerii

  Elf - wersja 27WE to sześcioczłonowa aglomeracyjna wersja składu o dwóch parach drzwi na stronę członu. W tej wersji, poprzez ułożenie większości siedzeń wzdłuż okien znacznie zwiększono ogólną pojemność składu. Dodatkowo w celu zwiększenia mocy zastosowano 4 wózki napędowe (występują na przemian z tocznymi), a nie 2 jak w pozostałych Elfach ©ARC

  Umowa pomiędzy Kolejami Śląskimi a firmą Pesa, producentem Elfów, dzięki której na torach naszego regionu będzie kursowało sześć nowych pociągów typu Elf, została dzisiaj podpisana. Pociągi zostaną dostarczone w ciągu kilku miesięcy
  - Jestem po rozmowach z jednym z członków zarządu w sprawie terminu podpisania umowy - mówił Dziennikowi Zachodniemu Adam Warzecha, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. - Nie mogę potwierdzić w stu procentach, czy umowę podpiszemy dzisiaj, ale powinno nastąpić to jeszcze w tym tygodniu - zapowiadał.

  Nie mylił się. Umowa została podpisana w poniedziałek.

  Umowa w sprawie przejęcia Elfów zostanie podpisana z firmą Pesa z Bydgoszczy.
  Wybrano ją ze względu na niższą od konkurenta cenę, co było kryterium decydującym w przetargu. Koleje Śląskie zapłacą za zamówienie 219 mln zł, a w przypadku konkurującej z nią Newag, kwota ta wynosiłaby 238 mln zł.

  Nowe Elfy, którymi zainteresowany jest Urząd Marszałkowski, to ich sześcioczłonowa wersja Pesa 27WEb. Będą niskopodłogowe o całkowitej długości składów wynoszącej ok. 114 metrów. Elfy będą mogły rozwinąć maksymalną prędkość do 160 km na godz. Ponadto w każdym z pociągów znajdą się m.in. monitoring, cztery stanowiska na rowery oraz regulatory temperatury w przedziałach. Nieoficjalnie wiadomo, że część nowych pociągów Koleje Śląskie przejmą jeszcze w tym roku.

  Natomiast pasażerowie zobaczą je najwcześniej w styczniu, gdy pojazdy wyjadą na tory naszego regionu. Pytanie, gdzie będziemy mogli zobaczyć nowe pociągi i na jakich odcinkach zostaną wypuszczone kursy?

  - Zgodnie z naszą polityką kadrową, nie przydzielamy typów pojazdów do określonych tras - twierdzi Adam Warzecha, rzecznik Kolei Śląskich.

  Warzecha dodaje jednak, że wysokopojemny tabor, bo ponad 90-metrowy, oraz liczba pasażerów, którzy będą mogli podróżować Elfami, dają odpowiedź na takie pytania.

  - To będą pociągi, które pomieszczą ok. 500-600 pasażerów (w Elfach będzie dokładnie 550 miejsc, w tym 200 miejsc siedzących - przyp. red.) - mówi Warzecha. - Można więc śmiało powiedzieć, że Elfy będą obsługiwały linie średnicowe. To oznacza, że pociągi wyruszą na główne trasy. W przypadku Kolei Śląskich jest to m.in. ta od Wisły Głębce do Częstochowy.

  ZOBACZ, JAK WYGLĄDAJĄ POCIĄGI, KTÓRE POJADĄ W WOJ. ŚLĄSKIM  Dodajmy, że nowe Elfy w taborze Kolei Śląskich będą przypominały te, które wożą pasażerów na trasach Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie.

  Będą to niskopodłogowe elektryczne zespoły trakcyjne o długości prawie 115 m, szerokości 2,88 m, wysokości 4,28 m oraz maksymalnej prędkości 160 km/h. Będą miały 280 miejsc siedzących - łącznie pomieszczą ok. 550 pasażerów.

  Przedział pasażerski wyposażony zostanie w układ klimatyzacji, system informacji pasażerskiej, monitoring. Nie zabraknie udogodnień dla osób niepełnosprawnych i wieszaków na rowery.

  Cztery z sześciu zamówionych pociągów zostaną dostarczone do 31 grudnia tego roku, a dwa pozostałe do końca lutego 2013 roku.
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani Orel!

   wykolej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 61

   Co to jest firma PESA? Piekarnia z Indii, Gorzelnia z Austrii albo co?

   Zdjęcie autora komentarza
   Elfy w barwach Warszawy

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 65

   Pytanie retoryczne: Dlaczego Elfy zakupione przez Koleje Śląskie będą w barwach żółto-czerwonych, a nie żółto-niebieskich ?!

   Odpowiedź jest prosta - pierwsze to barwy Warszawy i Łodzi, a drugie...rozwiń całość

   Pytanie retoryczne: Dlaczego Elfy zakupione przez Koleje Śląskie będą w barwach żółto-czerwonych, a nie żółto-niebieskich ?!

   Odpowiedź jest prosta - pierwsze to barwy Warszawy i Łodzi, a drugie ... Górnego Śląska.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp

   Dawid (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 65

   To jest poglądowe video nasze będę w naszych śląskich barwach


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kłamliwe barwy

   małopolska część województwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 55

   nasze barwy nie są barwami śląskimi !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KŚ w Ligocie

   qwerty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 56

   To ładnie, ale przeczytałem na dworcu w Ligocie, że KŚ nie będą się tam zatrzymywać - bzdury, czy coś w tym jest?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   MK SLAWEK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 24

   BEDĄ TYLKO :,KATOWICE---RYBNIK;SOSNOWIEC--TYCHY---SKR

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama