Dolny Śląsk - operacja: Rozwój

  Dolny Śląsk - operacja: Rozwój

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Unia daje Polsce środki na rozwój. Pilnuje jednak nie tylko, jak je wydajemy, ale też czy wszyscy o tym wiemy
  Dolny Śląsk - operacja: Rozwój

  ©Janusz Wójtowicz/Polskapresse

  Dzisiejszym odcinkiem kończymy pierwszą część naszego cyklu, w której przedstawialiśmy czytelnikom tzw. Programy Operacyjne dofinansowane ze środków unijnych. Unia Europejska przykłada dużą wagę do informowania obywateli o tym, czym są fundusze unijne i jak są one wydawane w ich kraju czy regionie. Równie istotne jest dotarcie z informacją o unijnych środkach do wszystkich tych, którzy mogliby się ubiegać o ich wykorzystanie. Dlatego też część pieniędzy, które Polska otrzymała na lata 2007-2013, została przeznaczona w programie o nazwie Pomoc Techniczna na projekty informacyjne czy promocyjne o funduszach. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak z efektów tych działań najlepiej skorzystać.

  Miejscem, które jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o funduszach, jest oficjalny portal Funduszeeuropejskie.gov.pl.

  Znajdziemy tam bieżące informacje o ogłaszanych naborach, konkursach, statystyki dotyczące wykorzystania funduszy czy aktualności związane z realizowanymi projektami, np. informacje o podpisaniu umów czy zakończeniu projektów. Przede wszystkim jednak portal zawiera kompendium wiedzy o realizacji poszczególnych programów unijnych wraz z kompletną dokumentacją. Obszernie prezentowane są także wybrane projekty zrealizowane przy unijnym wsparciu oraz wszelkie imprezy i wydarzenia związane z funduszami. Informacje są uporządkowane według klarownych kategorii tematycznych, np. dokumenty i wytyczne, poradnik beneficjenta czy nabór wniosków.

  Drugi ważny serwis to Mapadotacji.gov.pl. Poświęcony jest już samym projektom. Znajdziemy tam informacje uporządkowane tematycznie (wg poszczególnych programów) oraz geograficznie (wg województw). Przy każdym projekcie znajduje się informacja o beneficjencie oraz o wysokości dofinansowania. Do wybranych projektów zostały także dołączone krótki opis oraz galeria zdjęć.

  Oba adresy są przydatne jednak przede wszystkim osobom aktywnie zainteresowanym wiedzą o funduszach unijnych. By dotrzeć z nią do jak najszerszej grupy Polaków, organizowane są liczne kampanie informacyjne w mediach czy konkursy upowszechniające wiedzę o funduszach. Jednym z nich jest skierowany do dziennikarzy prasy lokalnej i regionalnej konkurs "Fundusze Europejskie - Rejestruj zmiany", o którym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego organizuje także liczne konkursy, w których może wziąć udział każdy - np. konkursy fotograficzne związane ze zmianami zachodzącymi wokół nas dzięki środkom z Unii.

  Także sami beneficjenci są zobowiązani do informowania o dofinansowaniu ich projektu - to dlatego przy remontowanych drogach i na placach budów często widzimy tablice z unijnymi gwiazdkami. Pojawiają się one także na witrynach internetowych firm, które korzystają z unijnej pomocy.

  Pierwszym adresem, pod który warto się skierować w poszukiwaniu informacji o funduszach na Dolnym Śląsku, jest Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich (PIFE). Główny znajduje się we Wrocławiu przy urzędzie marszałkowskim, a poza tym w wielu miejscowościach Dolnego Śląska znajdują się punkty lokalne, jak np. w Bolesławcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze czy w Kłodzku. Dolnośląskie PIFE zajmują się nie tylko udzielaniem informacji zainteresowanym funduszami, ale także starają się podnieść poziom wiedzy na ten temat wszystkich mieszkańców regionu. Organizują więc liczne spotkania informacyjne, szkolenia, konferencje czy seminaria, prowadzą także mobilne punkty informacyjne. Szkoły zainteresowane specjalnymi lekcjami europejskimi mogą się również zwrócić o wsparcie do PIFE, które mają doświadczenie w prowadzeniu takich zajęć. To samo dotyczy samorządów czy innych instytucji, które chcą zorganizować spotkanie poświęcone funduszom europejskim - mogą one liczyć na wsparcie pracowników PIFE. Pomagają oni
  także beneficjentom, służąc radą na każdym etapie ubiegania się o dofinansowanie i realizacji projektu unijnego oraz jego rozliczenia.

  Warto również odwiedzić stronę internetową: www.fundusze.dolnyslask.pl, na której znajdziemy nie tylko informacje na temat regionalnego programu dla naszego województwa, ale także linki do stron innych programów unijnych prowadzonych w naszym regionie.

  Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich,
  Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego,
  ul. Mazowiecka 17 (pokój 0002), 50-411 Wrocław;
  tel.: 71 776 95 01,71 776 96 51; faks: 71 776 98 41;
  e-mail: pife@dolnyslask.pl; www.fundusze.dolnyslask.pl


  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama