18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Kultury Zagłębia: Będzie taki, jak pół wieku temu [ZDJĘCIA i WIDEO]

Piotr Sobierajski
Pałac Kultury Zagłębia zostanie wyremontowany do końca listopada 2012 r. Po zakończeniu prac bryła PKZ ma być dokładnie taka sama jak 54 lata temu, kiedy nastąpiło uroczyste otwarcie. ZOBACZCIE ZDJĘCIA i WIDEO

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, po warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, to drugi tak ogromny i do dziś świetnie zachowany przykład architektury socrealistycznej w Polsce. Nie da się jednak ukryć, że latka lecą, więc konieczny był generalny remont tej największej w Zagłębiu instytucji kultury, który właśnie trwa, a jego zakończenie zaplanowane zostało na listopad 2013 roku.

A jest co odnawiać, bo wpisany dziś do rejestru zabytków PKZ to kawał historii. Pierwsze plany jego budowy pojawiły się już w 1945 roku, a zainicjował je wojewoda śląsko-dąbrowski generał Aleksander Zawadzki. Budowa ruszyła w 1951, a odpowiedzialne za nią było Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Sosnowcu. Projekt Zbigniewa Rzepeckiego zmaterializował się w 1958 roku, a uroczyste otwarcie wtedy jeszcze Domu Kultury Zagłębia miało miejsce 11 stycznia. Nowa nazwa oficjalnie zaczęła natomiast funkcjonować sześć lat później.

Od początku PKZ robił wielkie wrażenie. Zbudowany z piaskowca i cegły klinkierowej o kubaturze 60 tys. m sześciennych i powierzchni użytkowej 4,7 tys. m kw. stał się centrum kulturalnym regionu. I właśnie pierwsze prace restauratorskie, prowadzone przez Pracownię Konserwacji Zabytków i Dzieł Sztuki z Krakowa, skierowane zostały na czyszczenie zewnętrznych elewacji, które były strasznie zaniedbane.

ZOBACZCIE, JAK POSTĘPUJĄ PRACE PRZY PAŁACU KULTURY ZAGŁĘBIA

- Miały kolor szaro-bury, a teraz wyglądają zupełnie inaczej i mienią się ciepłymi, jasnymi barwami. Podobnie jak napis "Kulturze i sztuce", który pierwotnie wykonany był z metalu, ale potem, w latach 60. Zamieniono go na mosiężny. On także wygląda teraz po renowacji zupełnie inaczej - mówi Antoni Kałużny, szef krakowskiej pracowni.

Zmiany dostrzegają również mieszkańcy. - Zza tego płotu, to niewiele widać, ale z zewnątrz wszystko wygląda jak nowe. Prawie tak samo jak ze czterdzieści lat temu. Jeśli odnowią też resztę marmurów w środku, to będzie pełen sukces - mówi Stanisław Madej, mieszkaniec centrum miasta.

Wnętrza Pałacu to m.in. marmurowe hole i przestrzenie o powierzchni 1,9 tys. m kw., a do tego sala teatralna na 700 miejsc. Są tu też sale kameralne, wypełnione lustrami, drewnianą, dębową boazerią oraz ręcznie malowanymi kaflami ceramicznymi. To właśnie tutaj mieści się też Urząd Stanu Cywilnego, a mieszkańcy Zagłębia chętnie biorą śluby w tak niezwykłej i dekoracyjnej otoczce.
Największe zmiany widać na poddaszu, które po raz pierwszy po remoncie zagości u siebie dąbrowski ruch artystyczny. Wygospodarowano tu dwa ogromne pomieszczenia oraz kilka mniejszych (łącznie ok. 2 tys. m kw.), a w dachu zamontowane zostały już specjalne okna-świetliki.

- To faktycznie pozwoli nam rozwinąć skrzydła. W tym miejscu powstanie studio nagrań. Będą tutaj też mogły ćwiczyć zespoły i soliści, nie przeszkadzając w innych zajęciach, bowiem całość będzie odpowiednio wyciszona - mówi Dawid Orpych, zastępca dyrektora PKZ. - Dobudowane zostały na poddasze nowe schody, a będzie też docierać tu zewnętrzna winda, która pozwoli dostać się na najwyższą kondygnację też osobom niepełnosprawnym - dodaje.

W sumie windy będą trzy. Na razie powstały szkielety metalowe dla dwóch wewnętrznych. Na piętrach jeszcze montowana jest nowa instalacja elektryczna, wygładzane są ściany. Co ciekawe wybite zostały już dwa nowe wejścia na najwyższy balkon widowni, co pozwoli z niego w pełni korzystać. Odnowiona zostanie też scena, działał będzie jej obrotowy fragment, będzie też nowa mechanika kurtyn, nagośnienie, nowe mosty oświetleniowe. Ale to dopiero w przyszłym roku. Póki co zmienia się wystrój sal "Agory", gdzie na ścianach widać teraz aż pięć warstw farby. Tutaj jednak nie napijemy się już kawy czy herbaty. Bar ma zostać bowiem przeniesiony w miejsce dzisiejszej galerii, na parter.

To ma swoje dodatkowe plus, bowiem z tego pomieszczenia jest osobne wyjście na zewnątrz, więc latem można będzie odpocząć tu też pod parasolami. Tutaj prezentowane będą też prace różnych artystów. A co z galerią? Dla niej najbardziej odpowiednim miejscem wydają się być sale byłej "Star Sfery". Tak jest taki nieco tajemniczy, odpowiedni klimat dla sztuki - przekonuje Dawid Orpych. W sumie remont PKZ-u będzie kosztował miasto ok. 57 mln zł. Według planów ma się zakończyć w listopadzie 2013 roku.

Rozmowa z Antonim Kałużnym, szefem Pracowni Konserwacji Zabytków i Dzieł Sztuki, która odnawia PKZ

Taki zabytek, do tego bogato zdobiony, to chyba dla państwa spore wyzwanie?
To prawdziwa perełka wśród zabytków socrealistycznych, zbudowana z piaskowca i cegły klinkierowej. Praca przy restauracji oraz odnowie szczegółów architektonicznych i wystroju wnętrz jest mozolna, ale efekt powinien pozostać na długie lata. Porządnie wykonane są m.in. dębowe boazerie. Z litego materiału, nie klejone. Kiedy miał przyjechać tu sekretarz generalny Leonid Breżniew, to na konserwację całości spożytkowano aż pół tony lakieru olejno-żywicznego.

Jak obecnie przebiegają prace w Pałacu?
Kończymy odnawianie elewacji zewnętrznych, tak by zdążyć przed zmianą pogody. Nie jest to łatwe, bo trzeba zadbać o szczegóły i detale, a tych jest mnóstwo. Dbamy też m.in. o to, by odpowiedniego blasku na-brały ścienne okładziny marmurowe. To porządny granit polski, np. z Dębnika, a nie żaden chiński czy z Ułan Bator. Pracuje tu dwadzieścia osób, które się zmieniają.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pałac Kultury Zagłębia: Będzie taki, jak pół wieku temu [ZDJĘCIA i WIDEO] - Dziennik Zachodni