Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WTA w Gliwicach: Giganci innowacyjności zawitali do miasta

MAKI
Co może powstrzymać światowy kryzys? Zdaniem gigantów innowacyjności - gospodarka oparta na wiedzy i perfekcyjne połączenie nauki, przemysłu i biznesu. Jak to zrobić skutecznie? O tym będą dyskutować w Gliwicach, miasto jest gospodarzem dziś rozpoczętego szczytu światowych technopolii.

Gliwice przez trzy dni będą pełnić funkcję gospodarza jednej z najbardziej prestiżowych organizacji skupiającej gigantów przemysłu - Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA). Przedstawiciele osiemdziesięciu miast z czterdziestu krajów świata przyjechali do Gliwic, żeby wymieniać doświadczenia.

- Jeszcze 20 lat temu byliśmy na skraju zapaści ekonomicznej i ekologicznej. Ratunek przyniósł miastu zupełnie nowy pomysł wspierania nowoczesnego przemysłu: w oparciu od naukowców Politechniki Śląskiej i zaradczych mieszkańców - przypominał Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic (od trzech lat należy również do elitarnego grona kierujących Światowym Stowarzyszeniem Technopolii). - Dziś, po 20 latach ciężkiej pracy, jesteśmy krajowym liderem rozwoju. Ale się nie zatrzymamy, chcemy aktywnie uczestniczyć w globalnej pogoni myśli, czego dowodem jest fakt powierzenia nam funkcji gospodarza tegorocznej edycji WTA - zapewniał Frankiewicz.

Słowom gospodarza wtórował sam prezydent World Technopolis Association - Yum Hong-Chul - który jest jednocześnie burmistrzem miasta Daejeon w Korei, gdzie swoją siedzibę ma WTA. Tam działa superprężny park technologiczny i ulokował się Samsung, dziś bodaj najbardziej innowacyjna firma na świecie.

- Przyszłość to przede wszystkim rozwój. W naszym rozumieniu najlepszą drogą do rozwoju jest zaś współpraca: środowisk akademickich i rządowych - przekonywał Yum Hong-Chul.

Uroczyste otwarcie odbyło się w Gliwickim Teatrze Muzycznym, jednak wcześniej zagraniczni delegacji odwiedzili m.in. Radiostację Gliwicką, a także spotkali się z władzami KSSE, mogli się zapoznać z rozwojem gliwickiej podstrefy.

Gliwice nieprzypadkowo zostały wybrane do roli gospodarza tegorocznej, ósmej edycji Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii. Skąd taki wybór?

- Ponieważ Gliwice są najlepszym polskim przykładem szybkiego rozwoju przemysłowego - wyjaśniał zgromadzonym gościom prof. Jerzy Buzek, honorowy obywatel Gliwic i mieszkaniec miasta od prawie 50 lat.

W planie wizyty światowych technopolii w Gliwicach są panele i fora dyskusyjne, forum burmistrzów, odczyty naukowe, spotkania rektorów uczelni wyższych z kilkudziesięciu krajów świata, a także imprezy kulturalne - ogólnodostępne, dla mieszkańców.

Najciekawsze? W środę zaplanowano Dzień Nauki i Przemysłu w Technoparku Gliwice.
Jego ideą jest prezentacja innowacyjnych firm, jednostek naukowych, a także jednostek badawczo-rozwojowych. Projekt przyczynia się do propagowania innowacji technologicznych i badań naukowych, prowadzonych w Gliwicach oraz innych miastach województwa śląskiego.
Dzień Nauki i Przemysłu będzie doskonałą okazją dla innowacyjnych przedsiębiorstw do zaprezentowania swojej oferty szerokiemu gronu odwiedzających, a także do nawiązania interesujących kontaktów z przedstawicielami firm, czy instytucji naukowych.

W tym roku impreza zostanie wzbogacona o elementy związane z promocją projektu "Zarządzanie, wdrażanie i monitorowanie Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego". Towarzyszyć jej będą panele tematyczne, seminaria oraz prezentacje
innowacyjnych rozwiązań nagrodzonych w ramach konkursu INNOSILESIA ŚLĄSKA 2011.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zaprezentowana zostanie m.in. wirtualna sala operacyjna, służąca do planowania operacji oraz prototyp robota kardiochirurgicznego. Firma i3D wprowadzi natomiast uczestników wydarzenia w wirtualną rzeczywistość.

Natomiast wieczorem na placu Krakowskim - wystąpi Ewa Farna. Początek koncertu o godz. 19.

Gliwice są jedynym polskim miastem należącym do WTA. Dołączyły do niego w 2005 roku, jako dobrze rokujące, przyjazne innowacyjnym technologiom miasto.

Stowarzyszenie liczy 80 członków z 40 państw świata. Rekrutują się oni głównie spośród państw Dalekiego Wschodu, ale też z Europy, m.in. z niemieckiego Frankfurtu i Heidelbergu, szwedzkiej Uppsali czy francuskiego Lille. Głównym celem WTA jest umożliwienie wymiany doświadczeń w promowaniu gospodarki opartej na wiedzy.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty