Markowski: Górnictwo - dylemat z realnym happy endem

  Markowski: Górnictwo - dylemat z realnym happy endem

  Jerzy Markowski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jerzy Markowski

  Jerzy Markowski ©ARC Dziennik Zachodni

  Co zrobić, aby nie zostać z węglem na zwałach kopalnianych i z górnikami na bruku a jednocześnie nie zniszczyć komfortu bezpieczeństwa energetycznego kraju - pisze Jerzy Markowski, były minister przemysłu i handlu oraz gospodarki, ekspert górniczy.
  Jerzy Markowski

  Jerzy Markowski ©ARC Dziennik Zachodni

  Polskie górnictwo staje przed jednym z najważniejszych dylematów w powojennej historii. O ile po II wojnie światowej najważniejszym dylematem było:
  - co zrobić, aby wydobyć jak najwięcej,
  zaś po roku 1990:
  - jak zrestrukturyzować sektor, aby żył bez pieniędzy z budżetu państwa i wydobywał tylko tyle ile można sprzedać,
  o tyle, teraz mamy dylemat najbardziej drastyczny dla istnienia górnictwa:
  - co zrobić, aby nie zostać z węglem na zwałach kopalnianych i z górnikami na bruku a jednocześnie nie zniszczyć komfortu bezpieczeństwa energetycznego kraju jaki ma Polska z tytułu 100 % gwarancji dostępu do własnych surowców do produkcji energii elektrycznej w Polsce.

  Dziwi spokój, jaki epatuje z oblicz polityków i brak refleksji wobec faktu, że już dziś 35 % energii elektrycznej produkowanej z węgla kamiennego, produkowanej jest z węgla importowanego! Politycy wolą widzieć zagrożenie dla górnictwa w unijnych limitach emisji CO2, niż zauważać zagrożenie, które wygenerowano w samym górnictwie.

  Ministerstwo Gospodarki uśpione skromnymi zyskami producentów węgla postawiło na bierność, pozostawiając losy górnictwa w rękach kadr dobieranych wg kryteriów nie dających się logicznie zdefiniować. Warto zauważyć, że dziś żadną radą nadzorczą ani zarządem w górnictwie nie kieruje górnik! Koniunktura uśpiła wyobraźnię i stworzyła sytuację przy której kompetencje staniały.

  Tymczasem prawne warunki funkcjonowania gospodarki w UE stworzyły dla polskiego górnictwa problem, którego nie znało ono nigdy wcześniej, jest nim - swobodny dostęp do polskiego rynku węgla z zagranicy. Efektem jest import węgla do kraju.
  Liczby są bezlitosne. Import węgla do Polski na serio zaczął się 8 lat temu i dziś przekroczył 15 mln ton na rok i to w sytuacji kiedy na zwałach kopalń w Polsce zalega ponad 5 mln ton. Obie te liczby będą rosły ku zaskoczeniu uśpionych koniunkturą decydentów.

  Uśpionych lub totalnie nieświadomych faktu, iż od 8 lat spada konkurencyjność polskiego górnictwa. Mało kto wie, że od 7 lat wydajność w górnictwie spada, wynik będzie jeszcze gorszy, jeżeli do załóg kopalń zatrudniających ok. 110 tys. osób dodamy załogi firm obcych, które zatrudniają w kopalniach ok. 30 tys. osób.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Energetyka wodorowa"

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 17

   Ogniwa paliwowe do produkcji prądu elektrycznego można zasilać wodorem, ale w praktyce w U.S. zasilane są metanem z łupków węglowych /bitumicznych/.1 zestaw/unit/może zasilić duży biurowiec.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobre udokumentowanie

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 20

   i nie tylko dylemat ale kolejny problem,dotykajacy przede wszystkim nas Gornoslazakow.Obawiam sie ,ze bedzie to nastepny rachunek,ktory przyjdzie nam zaplacic i nie tylko nam--rowniez...rozwiń całość

   i nie tylko dylemat ale kolejny problem,dotykajacy przede wszystkim nas Gornoslazakow.Obawiam sie ,ze bedzie to nastepny rachunek,ktory przyjdzie nam zaplacic i nie tylko nam--rowniez wnukom.przyszlosc wodoru jest besprzeczna.propelerki to za malo.ta roznica cywilizacyjna zamiast malec-- powieksza sie,a wymagania i oczekiwania ludzi coraz wieksze.to nie tylko trudne ,ale chyba niemozliwe do pogodzenia. szkoda.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama