Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan "Kyks" Skrzek będzie miał w Katowicach płaskorzeźbę

Justyna Przybytek
Jan Kyks Skrzek
Jan Kyks Skrzek Marzena Bugala/Dziennik Zachodni
Jak "Kyks" Skrzek zostanie uhonorowany w Katowicach. Płaskorzeźba legendarnego śląskiego bluesmana będzie w Galerii Artystycznej przy pl. Grunwaldzkim. Odsłonięcie zaplanowano na 11 września.

11 września na placu Grunwaldzkim w Katowicach zostanie odsłonięta płaskorzeźba Jana "Kyksa" Skrzeka. Odsłonięcie nastąpi podczas oficjalnych obchodów 150. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

Dyskusje, gdzie powinien zostać upamiętniony muzyk i kompozytor bluesowy, rozpoczęły się krótko po jego śmieci. Rozważano i Katowice, i Chorzów, ale ostatecznie stanęło na tym, że to właśnie w Parku Śląskim przy Leśniczówce pojawi się ławeczka poświęcona Skrzekowi. Decyzję argumentowano tym, że artysta był z tym miejscem mocno związany.

Gdy wydawało się, że temat ucięto, wrócił za sprawą katowiczan i Czytelników Dziennika Zachodniego, którzy w organizowanym przez katowicki magistrat plebiscycie zdecydowali, że to właśnie Skrzek ma zostać w tym roku upamiętniony w Galerii Artystycznej przy pl. Grunwaldzkim.

JANA KYKSA SKRZEKA WSPOMINAJĄ ARTYŚCI

Galeria to jedyna na Śląsku aleja sław, w której honorowani są ludzie kultury związani z Katowicami. Na cokołach jest tu 15 płaskorzeźb przedstawiających wielkie osobistości: literatów, muzyków, malarzy, aktorów, którzy przyczynili się do promocji stolicy aglomeracji śląskiej.
To pomysł Aliny i Andrzeja Grzybowskich, architektów, którzy na zlecenie magistratu zaprojektowali przebudowę placu w 2002 roku. Galerię otwarto dwa lata później, to właśnie w 2004 roku pojawiły się tu dwie pierwsze płaskorzeźby przedstawiające aktora Zbigniewa Cybulskiego oraz dyrygenta Karola Stryję. Decyzję, kogo tu uhonorować, co roku podejmują mieszkańcy Katowic, którzy głosują m.in. wypełniając kupony konkursowe zamieszczane na początku roku na łamach tygodnika Kocham Katowice.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku odsłonięto płaskorzeźby Andrzeja Urbanowicza i Wojciecha Kilara, rok wcześniej Henryka Mikołaja Góreckiego. A wcześniej na placu upamiętnieni zostali także Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Wilhelm Szewczyk, Jerzy Duda-Gracz, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski oraz Adolf Dygacz. W tym roku decyzją katowiczan w galerii pojawi się popiersie Jana "Kyksa" Skrzeka.

Łącznie rzeźb na cokołach jest 15, a gdy 11 września przy okazji obchodów urodzin miasta zostanie odsłonięta ta Skrzeka, będzie ich 16. Dwie spośród płaskorzeźb nie są oryginalne, a odtworzone. To popiersia Stellera i Dudy-Gracza. Te oryginalne nieznani sprawcy skradli z cokołów pod koniec 2009 roku. Rzeźby warte są kilkadziesiąt tysięcy złotych, najprawdopodobniej zostały wówczas sprzedane w złomnicy za znacznie mniej, bo najwyżej kilkaset złotych.

JANA KYKSA SKRZEKA WSPOMINAJĄ ARTYŚCI

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera