Witacze na wjazdach do miast: Lepszy billboard czy rzeźba?...

  Witacze na wjazdach do miast: Lepszy billboard czy rzeźba? [ZDJĘCIA]

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W gminie Rudnik stawiane są postaci znane z legend
  1/5
  przejdź do galerii

  W gminie Rudnik stawiane są postaci znane z legend ©Aleksander Król

  Można wydać ponad 750 tys. złotych na gigantyczne, betonowe "witacze", które bardziej przypominają zwykłe, reklamowe billboardy, jak to zrobiono w Rybniku, albo 500 zł na drewniane, oryginalne rzeźby, które witając kierowców na rogatkach miejscowości, "mówią" jeszcze o ich historii i legendach, tak jak to jest w podraciborskiej gminie Rudnik.
  Każde z miast wita kierowców inaczej. Wjeżdżając do Jastrzębia-Zdroju nikt i nic nie woła do nas "Witamy". Na granicy miasta stoją samotne zielone tablice z napisem "Jastrzębie-Zdrój", które i tak sprawiły niedawno urzędnikom sporo kłopotów, bo trzeba było na wszystkich dołożyć brakujący, a wymagany prawem myślnik.

  W Wodzisławiu jeszcze niedawno witały nas betonowe bryły, ale ponieważ pamiętały czasy PRL-u, w końcu wymieniono je na nowiutkie "witacze" z napisem "Wodzisław - Południowa Brama Polski". Cztery biało-niebieskie tablice kosztowały 20 tysięcy złotych.

  Jeszcze więcej, bo 750 tys. zł, zapłacił w tym roku Rybnik, wymieniając dawne kamienne "witacze" symbolizujące kopalniane szyby w Rybniku.

  - Zdecydowaliśmy się na usunięcie starych betonowych "witaczy" ze względu na ich stan oraz fakt, że dwa z nich nie były nawet zlokalizowane na terenie miasta Rybnika, kolejny - po przyłączeniu Ochojca - nie witał już na wjeździe do miasta, a jeden stał na terenie prywatnym. Natomiast podświetlone billboardy są nową formą promocji miasta. Chcemy na nich prezentować różne wydarzenia w mieście - mówi Lucyna Tyl, rzecznik rybnickiego magistratu, dodając, że takie billboardy są bardziej skuteczne przy drogach niż np. wyświetlacze LED, które zainstalowano m.in. w Żorach, bo kierowca ma tylko kilka sekund na przeczytanie haseł promocyjnych.

  W Żorach myślą inaczej i witają gości nowocześnie. 6 elektronicznych tablic ledowych kosztowało 715 tys. zł. "Witacze" wyświetlają slajdy z najpiękniejszymi zakątkami miasta i pokazują atrakcje takie jak Aquarion albo Miasteczko Westernowe.

  W podraciborskiej gminie Rudnik wpadli na inny pomysł, który również ma sprowadzić tu turystów. Poszczególne miejscowości zdobią tu od kilku dni myśliwy, rycerz albo przekupka z preclami, wykonane z topolowego i lipowego drewna. - Chcemy, by takie "witacze" stanęły we wszystkich naszych sołectwach. Na razie mamy osiem takich postaci, a zamierzamy postawić jeszcze sześć - mówi Zygmunt Kandora z rudnickiego urzędu gminy.

  - Zależy nam, by każda z figur opowiadała historię danej miejscowości, z czego słynęła i czym zajmowali się żyjący w niej ludzie - dodaje.

  Dlatego w Strzybniku kierowców wita wyrzeźbiony z drzewa pielgrzym, który ma symbolizować urodzonego tam arcybiskupa Józefa Gawlinę. W Gamowie stoi przekupka z preclami, bo w piśmie datowanym na 4 stycznia 1661 r. znaleziono informacje o struclach z Gamowa. Do kobiety z koszem w Szonowicach, myśliwego w Czerwięcicach, rycerza w Modzurowie, gospodarza w Rudniku, drwala w Ponięcicach i zielarza w Jastrzębiu w przyszłym roku dołączą kolejne postaci. Wykonanie każdej kosztuje 500 zł, a pieniądze pochodzą z Unii. Tanio, a każdy gość na widok takiego "chłopka" na pewno się uśmiechnie.
  *Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
  *Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama