Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice: Jak sobie radzić ze światowym kryzysem? Buzek: Czas na innowacje [WIDEO]

Marlena Polok-Kin
Kryzys gospodarczy i recepty na jego zażegnanie były głównym tematem pierwszej konferencji World Technopolis Association w Gliwicach. Jaka jest w skrócie recepta na światową recesję? Innowacyjność - przekonywał Yum Hong-Chul, prezes tej organizacji, burmistrz koreańskiej doliny krzemowej, miasta Daejeon.

Przedstawiciele Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA) - potentaci gospodarki z ponad czterdziestu krajów świata - wymieniają się w Gliwicach doświadczeniami i sposobami na rozwój innowacji, które zdaniem Yum Hong-Chul, prezesa organizacji, są najlepszym sposobem na dotykający większość krajów świata kryzys gospodarczy.

Właśnie ten temat został zdominował pierwszą konferencję 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii, którego gospodarzem są Gliwice. Spotkanie odbyło się w Auli Drewnianej - odrestaurowanej kilka lat temu cechowni byłej kopalni Gliwice, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości.

- Recesja rozpoczyna się od spadku popytu, co obserwujemy nie tylko w Europie. Receptą na taką sytuację są innowacje: nowe pomysły, nowe produkty i nowy sposób ich produkowania - mówił gość konferencji prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Do tej pory Europa, w tym także Polska, nie zdawała sobie sprawy z konieczności ciągłego wdrażania do przemysłu innowacyjnych, często bardzo odważnych pomysłów. Na szczęście wszystko zaczyna się zmieniać - przekonywał prof. Buzek.

Prof. Buzek przypominał, że Nowe Gliwice, gdzie jeszcze niedawno wydobywała węgiel tutejsza kopalnia, są idealnym przykładem antykryzysowych rozwiązań.

- Kopalnia Gliwice została zamknięta w 1990 roku, gdyby nie Inkubator Przedsiębiorczości, Technopark i Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, to miejsce byłoby tylko wspomnieniem dawnej świetności - przekonywał były premier, a prezydent Frankiewicz podkreślał, że dzięki temu, że miasto w 2005 roku wstąpiło go elitarnego grona technopolii, które skupia WTA, wciąż może się rozwijać.

- Może kiedyś będziemy mogli pochwalić się wynikami jakie osiąga miasto Daejeon w Korei Południowej, gdzie swoją siedzibę ma WTA. W końcu to azjatycki odpowiednik amerykańskiej Doliny Krzemowej - mówił prezydent Frankiewicz.

Fora dyskusyjne, wykłady, a nawet specjalistyczne warsztaty w mniejszym gronie słuchaczy to jedne z najważniejszych wydarzeń 8. edycji goszczącego w Gliwicach Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA).

- To szansa, by swoimi sposobami na biznes, podzieli się najwięksi w swoich branżach - przekonują organizatorzy.

Panele dyskusyjne to poza międzynarodowymi konferencjami i oficjalnymi spotkaniami rektorów wielu zagranicznych uczelni, najważniejsze wydarzenia tegorocznego WTA. W salach ćwiczeniowych Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości słuchacze mają okazję spotkać się z teoretykami i praktykami biznesu z całego świata. Jedną z gwiazd takich spotkań jest profesor Fred Phillips z Uniwersytetu Stony Brook New York, który zajmuje się m.in. tematem tworzenia i działania technopolii.

- Technopolia to okręg przemysłowy nowej generacji. Taki twór skupia nie tylko firmy, przedsiębiorstwa i korporacje, ale także ośrodki naukowe, np. uczelnie wyższe - wyjaśniał słuchaczom prof. Phillips i dodawał, że dobrym przykładem technopolii jest gospodarz trwającej właśnie ósmej edycji WTA, czyli Gliwice.

Poza prof. Phillipsem, swoimi doświadczeniami i widzą na temat przemysłu, podzieli się m.in. dr Yoslan Nur z UNESCO, prof. Deog Seong Oh, sekretarz generalny WTA oraz dr Klaus Plate, przedstawiciel Parku Technologicznego w Heidelbergu.

Dziś także rozpoczęło się Forum Rektorów. Prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przejął pałeczkę przewodniczącego siódmego Forum Rektorów Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA). Swoją funkcję oddał mu prof. Eberhard Becker z wydziału matematycznego Uniwersytetu w Kolonii.

Forum Rektorów to najważniejsze spotkanie w tymże gronie. We wtorek po południu zostało oficjalnie zainaugurowane.

Prof. Eberhard Becker, który do tej pory przewodził Forum Rektorów WTA, przekazał swoją funkcję prof. Andrzejowi Karbownikowi, rektorowi Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

We wtorek rozpoczęła się też pierwsza tura naukowych paneli dyskusyjnych, które w większości odbywają się w Sali Senatu Politechniki Śląskiej. Przedstawiciele technicznych uczelni wyższych z całego świata debatowali przede wszystkim nad nowymi rozwiązaniami w świecie techniki, koniecznością wprowadzania innowacyjności do biznesu, a także sposobami zacieśnienia współpracy międzynarodowej.

- Naukowcy są podstawą technopolii. Dobrze działający ośrodek przemysłowy zawsze działa w ścisłej współpracy z wyższymi uczelniami - wielokrotnie podkreślał we wtorek Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. - Nic dziwnego skoro nowe rozwiązania najpierw powstają w głowach naukowców, potem w ich laboratoriach, na końcu zaś w halach produkcyjnych danego miasta - przekonywał Deog-Seong Oh, Sekretarz generalny WTA.

Druga część paneli dyskusyjnych Forum Rektorów WTA odbędzie się w środę. W środę także - najciekawsze wydarzenia dla mieszkańców i zainteresowanych nowinkami technicznymi. W Technoparku Gliwice odbędzie się Dzień Nauki i Przemysłu.
Wieczorem na placu Krakowskim zaplanowano koncert Ewy Farnej i zespołu Blue Cafe.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty