Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice chwalą się wynalazkami na konferencji WTA [ZDJĘCIA]

.
Roboty mobilne, wirtualna sala operacyjna, bezzałogowe samoloty, a nawet egzoszkielety potrafiące zastąpić np. ludzką rękę. Kilkadziesiąt innowacyjnych firm oraz instytucji pokazuje swoje projekty na czwartym "Dniu Nauki i Przemysłu" w gliwickim Technoparku. To część trwającego w Gliwicach 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA).

- To ważny dzień w historii miasta, które postawiło na rozwój technologiczny. Po raz kolejny mamy okazję pokazać jak prężnie działa nasz Park Naukowo-Technologiczny. Niektóre wynalazki firm działających w Parku na pewno zaskoczą niejednego - przekonywał prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz w trakcie ceremonii otwarcia czwartej edycji "Dni Nauki i Przemysłu". Przypominał, że targi są częścią trwającego od poniedziałku ósmego Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA). - Pokażmy, że Śląsk też dba o rozwój innowacji - apelował prezydent Frankiewicz.

Największą uwagę wśród kilkudziesięciu wystawców przyciągała m.in. wirtualna sala operacyjna, która służy do planowania operacji, a także prototyp robota kardiochirurgicznego Robin Heart . - To wielozadaniowy, zdalnie sterowany robot do wykonywania i wspomagania operacji na sercu, a także zabiegów w innych dziedzinach chirurgii. Być może już niedługo zastąpi rękę chirurga - mówił dr Zbigniew Nawrat, dyrektor Instytutu Protez Serca FRK i kierownik Pracowni Biocybernetyki Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Ale to nie koniec medycznych wynalazków jakimi polskie firmy i instytucje chwaliły się na tegorocznym "Dniu Nauki i Przemysłu". Firma EgzoTech zaprezentowała sprzęt do zrobotyzowanej rehabilitacji - egzoszkielet ramienia sterowany elektromiogramem. - To coś w rodzaju dodatkowej ręki, która z powodzeniem może zastąpić chorą kończynę. Wystarczy podpiąć urządzenia do naszych mięśni, napinać je i w ten sposób sterować egzoszkieletem - pokazywał pomysłodawca urządzenia Michał Mikulski, doktorant Politechniki Śląskiej.

Zwiedzający z ciekawością przyglądali się też prototypom bezzałogowych samolotów firmy Flytronic. - Naszych samolotów używa m.in. polskie wojsko. Mogą np. robić zdjęcia lotnicze w dzień i w nocy - mówił Dawid Bielecki, przedstawiciel Flytronica.

Członkowie Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA) zwrócili szczególną uwagę na projekty i3D. Firma zaprosiła przedstawicieli stowarzyszenia na specjalny seans, w trakcie którego wprowadziła widzów w świat wirtualnej rzeczywistości. W technologii 3D pokazała m.in. nowoczesny silnik Diesla. - Dzięki takiemu oglądowi łatwiej jest wytłumaczyć jak działa i jak jest skonstruowany - wyjaśniał Marek Koźlak z firmy i3D.

Były też m.in. bolidy skonstruowane przez członków Studenckich Kół Naukowych: Smart Power, który zbudował bolid na światowe wyścigi Shell Eco-marathon 2012 oraz Silesian Greenpower. Zaprezentowane zostały również różne roboty mobilne i wiele innych nowinek technologicznych.

- Bez innowacji nie ma rozwoju - przekonywał Deog-Seong Oh, sekretarz WTA.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera