Ważne
  Kościół i telewizja: Jedyne przyjemności seniora. Nie!

  Kościół i telewizja: Jedyne przyjemności seniora. Nie!

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Serial i wiadomości w telewizji, kawa i plotki ze znajomymi lub przyjaciółmi w domu, msza w kościele. Do tego słuchanie radia, muzyki, a także lektura książek, czasopism i gazet. Tak mija emerytowi dzień za dniem. To wyniki sondażu przeprowadzonego przez CBOS. A hobby, podróże, nauka, sport, komputer, choćby odrobina szaleństwa? To wybierają tylko nieliczni, a konkretnie: zaledwie co czwarty senior.
  Kościół i telewizja: Jedyne przyjemności seniora. Nie!

  ©123RF

  Jolanta Pytel, 68-letnia emerytka z Katowic z wynikami sondażu nie zgadza się: - Nie mam czasu na telewizję. Lato spędzamy w domku na wsi. Jesień i zimę w Katowicach. Spacerujemy, chodzimy do kina i na basen. Nuda? Nie u nas - mówi.

  - A za co mam na te wycieczki jeździć? Na leki wydajemy z mężem 200 zł miesięcznie. Dzieciom muszę finansowo pomóc. Mnie niewiele potrzeba - dodaje Anna Cichoń z Sosnowca.

  To bardzo częsta postawa. Prof. Katarzyna Popiołek, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, wielokrotnie w rozmowie z DZ podkreślała, że to wcale nie jest dobre zjawisko. Jej zdaniem, seniorzy uwierzyli, że już się im nic więcej od życia nie należy.
  Prof. Katarzyna Popiołek dodaje: - Osoby starsze są przekonane, że powinny się poświęcić swoim dzieciom i wnukom. To błąd. Fakt, że chcemy coś po sobie zostawić to sprawa naturalna, ale pomyłką jest rezygnowanie ze wszystkich przyjemności. Przecież każdy człowiek powinien żyć pełnią życia do samego końca. Nie można bezgranicznie się poświęcać - zaznacza.

  Z badań CBOS wynika, że emeryci mieszkający w miastach zdecydowanie częściej niż ci, na wsi, czytają książki, gazety, a także korzystają z komputera i internetu. To oni też chodzą do kina, teatru, opery, na koncerty, do muzeów, galerii i na wystawy. Wychodzą również na spacery, podróżują po kraju i świecie, częściej również poświęcają się hobby.

  Do listy aktywności typowo miejskich należy dodać takie sposoby spędzania czasu, jak uczestniczenie w różnych ciekawych zajęciach, nauka języków obcych, dokształcanie. Emeryci mieszkający na wsi praktycznie z takich możliwości nie korzystają. Z kolei osoby starsze mieszkające na wsiach częściej uprawiają działki i ogrody.

  Sposoby spędzania czasu na emeryturze związane są oczywiście z zawartością portfela. To najbardziej widać w przypadkach podróży, kina, teatru, korzystania z komputera oraz internetu.

  Duże znaczenie ma też wykształcenie. Okazuje się, że emeryci lepiej wykształceni częściej angażują się w prace społeczne na rzecz innych ludzi, poświęcają się swojemu hobby, korzystają z komputera i internetu. Częściej chodzą na spacery, uprawiają sport, podróżują, a także więcej czasu przeznaczają na dokształcanie.

  Najbardziej aktywni są najmłodsi emeryci do 63. roku życia. Z wiekiem i pogarszaniem się stanu zdrowia zajęć ubywa, albo zmieniają formę na tę mniej aktywną, bardziej stacjonarną. Tak się dzieje najczęściej około 74. roku życia seniora. Spora część osób należących do tej grupy deklaruje, że ma za dużo wolnego czasu, z którym nie wie, co począć. Barierami są wówczas przede wszystkim zły stan zdrowia i brak pieniędzy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kosciol - nie bez jaj, to nie sredniowiecze !!!

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama