Prezydent Rybnika: Na Rudzie centrum rekreacyjno-sportowe...

  Prezydent Rybnika: Na Rudzie centrum rekreacyjno-sportowe [WIZUALIZACJE]

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kąpielisko Ruda ma zostać całkowicie przebudowane
  1/6
  przejdź do galerii

  Kąpielisko Ruda ma zostać całkowicie przebudowane ©Arkadiusz Biernat

  Przy okazji zapowiadanego remontu kąpieliska Ruda w Rybniku, który ruszyć ma zaraz po zakończeniu tegorocznego sezonu, władze chcą wyremontować także sąsiedni stadion wraz z boiskiem piłkarskim i torem żużlowym oraz częścią lekkoatletyczną - prezydent Rybnika Adam Fudali odgrzewa stary pomysł stworzenia w Rybniku centrum rekreacyjno-sportowego z prawdziwego zdarzenia.
  Takie plany już w Rybniku były, ale wówczas ze względu na brak pieniędzy i inwestorów, na stworzeniu wizualizacji się skończyło. Obejmowały one nie tylko modernizację Rudy, ale także ośrodka w Kamieniu, który dziś dzielony jest na części i po kawałku dzierżawiony prywatnym firmom. O przywróceniu do życia tamtejszego kąpieliska nie ma już od lat mowy.
  Obecne plany na odnowienie Rudy w niczym natomiast nie ustępują wcześniejszej koncepcji, o której głośno było już w 2007 roku, ale teraz ma być inaczej.


  - Szykujemy taki przetarg, który być może uda nam się rozstrzygnąć jeszcze w tym roku. Szacujemy, że przebudowa i modernizacja tych wszystkich obiektów może kosztować około 50 milionów złotych - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.

  Problemem, podobnie jak kilka lat temu, są pieniądze. Bo tak jak wówczas, tak i dziś, na stworzenie w rejonie ulicy Gliwickiej nowoczesnego centrum sportowo-rekreacyjnego w miejskiej kasie nie ma jeszcze ani złotówki. - To nie będzie inwestycja z miejskich pieniędzy. Szykujemy taki sposób jej finansowania, że wkład miasta byłby minimalny - mówi tajemniczo Fudali, który jednocześnie zastrzega, że póki co, nie zdradzi, jak zamierza sfinansować inwestycję.

  A takie centrum sportowo-rekreacyjne dla wszystkich rybniczan na pewno w mieście by się przydało. Kąpielisko Ruda, które budowane było jeszcze za czasów Gierka, od dawna aż prosi się o remont. Gigantyczna niecka napełnia się wodą kilka dni, a później przez kolejne tygodnie nagrzewa. Stadion piłkarski też do najnowocześniejszych już nie należy. Kiedy kilka lat temu powiększano tor żużlowy, zrobiono to kosztem murawy. I w efekcie boisko piłkarskie jest zbyt krótkie i mogą się na nim odbywać tylko spotkania na poziomie II ligi.

  - Niecka basenu zostanie podzielona na trzy mniejsze. A wodę dogrzewać będziemy solarami, tak by wydłużyć sezon. W sąsiedztwie powstać ma także lodowisko, tak by z kompleksu można było korzystać cały rok - mówi Fudali. Mieszkańcy choć dziś narzekają na stan Rudy, pytani o planowaną inwestycję w huraoptymizm raczej nie popadają. - Dobrze by było, gdyby takie centrum sportowe powstało, ale niestety pamiętam, jak kilka lat temu urzędnicy serwowali nam podobne hity. Na "gadce" się skończyło - mówi Marcin Knopik, mieszkaniec rybnickiej dzielnicy Północ.

  Plany już były

  Dziś przy ulicy Gliwickiej mieszczą się trzy obiekty: kąpielisko Ruda, stadion piłkarski i żużlowy zarazem oraz treningowe boiska piłkarskie.

  Według planów z 2007 r., powstać w tym miejscu miał kompleks o nazwie Ruda Sport Market, który składałby się z krytej pływalni, stadionu piłkarsko-żużlowego, stadionu lekkoatletycznego, szkółki piłkarskiej i kortów tenisowych. Planowano także budowę lodowiska i hali sportowej na kilkaset osób.
  *Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
  *Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zagadka

   Rybnikus Sceptykus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 58

   Nie wiem co pije i co pali pan Adam Fudali, ale jego wizje są coraz bardziej odlotowe. Wizja nr 1 droga Pszczyna-Racibórz - 4 pasy ruchu, 6 skrzyżowań bezkolizyjnych i chyba z 10 tuneli i wiaduktów...rozwiń całość

   Nie wiem co pije i co pali pan Adam Fudali, ale jego wizje są coraz bardziej odlotowe. Wizja nr 1 droga Pszczyna-Racibórz - 4 pasy ruchu, 6 skrzyżowań bezkolizyjnych i chyba z 10 tuneli i wiaduktów - koncepcja nie do zrealizowania w tym tysiącleciu, wizja nr 2 - rzeczone centrum rekreacyjno - sportowe na Rudzie, owszem koncepcja dobra, ale pod jednym warunkiem, że zostanie zrealizowana w mieście, które liczy minimum 750 tys. mieszkańców, wizja nr 3 - koncepcja rozwoju lotniska w Gotartowicach o skali, którą można sparafrazować "chcę się napić piwa - zbuduję sobie browar". Wizje te i ciągle zmieniające się koncepcje serwowane są nam - rybniczanom przez naszego wizjonera od kilkunastu lat, ale czegóż się nie robi, by zabłysnąć przed nami maluczkimi, czyli jego wyborcami. Rzeczywistość zaś skrzeczy - dziurawe drogi i wykoślawione chodniki, odrapane miejskie kamienice, zapuszczone parki i brak ścieżek rowerowych przy głównych szlakach komunikacyjnych, miejskie baseny kryte w liczbie 3 szt. oferujące nam atrakcje na miarę lat 70-tych ubiegłego wieku, zaniedbane tereny rekreacji i wypoczynku na Rudzie i w Kamieniu, parkingi oferujące nam inhalację kurzu i łamanie resorów itd., itp. Optymistyczne jest to, że coraz więcej ludzi ma dość fantastycznych wizji naszego przywódcy i pragnie, by zszedł na ziemię, lecz zejście to wydaje się już niemożliwe i jedynym wyjściem jest poczekanie na kolejne wybory i zakończenie tej radosnej twórczości naszego wodza przy urnach wyborczych.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama