Menu Region

199 szkół zamkniętych. 1000 nauczycieli na bruk w woj....

199 szkół zamkniętych. 1000 nauczycieli na bruk w woj. śląskim [LISTA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Katarzyna Domagała

13Komentarzy Prześlij Drukuj
Prawie 1000 nauczycieli z naszego województwa 1 września straciło pracę. Tak wynika z wyliczeń Związku Nauczycielstwa Polskiego, choć prognozy Ministerstwa Edukacji Narodowej mówiły o 900 zwolnieniach. Nauczycieli potrzeba coraz mniej, bo z edukacyjnej mapy województwa zniknęło blisko 200 różnego typu szkół. Powód? Od lat ten sam: niż demograficzny, a poz tym za mała subwencja oświatowa, jaką od rządu otrzymują samorządy. ZOBACZ LISTĘ ZLIKWIDOWANYCH SZKÓŁ
1/2

(© 123RF)

- Dużo nauczycieli traci pracę w tym roku - przyznaje Jerzy Szmajda, prezes katowickiego oddziału ZNP, ale podkreśla, że związki proponowały samorządom inne rozwiązania. Na próżno. Żadna gmina nie chciała o nich słyszeć, a chodziło np. o zmniejszeniu liczby dzieci w klasach.

- Dla samorządów oświata jest kosztem, który wolą minimalizować - mówi wprost Szmajda.

Zmiany w oświacie są nieuniknione.
Gminom brakuje pieniędzy. - Mamy szkoły, w których kiedyś uczyło się po około 1100 czy nawet 1700 uczniów, dziś jest ich tam 400 może 500, mimo to musimy utrzymać cały budynek. Lata temu otwieraliśmy po jedenaście klas pierwszych, dziś są to dwie może trzy klasy - zauważa Halina Bieda, pełniąca obowiązki prezydenta Bytomia, która z wykształcenia jest nauczycielką. By zmniejszyć koszty utrzymania budynków, w Bytomiu zdecydowano się m.in. przenieść dwa gimnazja do jednego budynku. Miasto zaoszczędzi na tym ok. 2 mln zł. Ale i tak trzeba było zwolnić 20 nauczycieli i dziewięciu pracowników administracyjnych. Została więc ostateczność, czyli zwolnienia. Dla nauczycieli z powołania zmiana zawodu to często życiowy dramat. Anna Zębik, dyrektorka Zespołu Szkół w Kusiętach w powiecie częstochowskim, czasem myśli jakby to było, gdyby zwolnili ją z pracy. - Nie potrafię sobie nawet tego wyobrazić. Na szczęście w tym roku ani ja nie zostałam zwolniona, ani nie musiałam też zwalniać swoich nauczycieli.

Anna nie miała szczęścia. Studia skończyła trzy lata temu. Dotąd zdobywała zastępstwa. W nowym roku szkolnym nie było już na to szansy. - Nie wiem, co teraz zrobię. Na razie trudno mi zebrać myśli. Może zabiorę się za szukanie jakiejkolwiek pracy, bo wolny etat w szkole jest prawdziwym rarytasem - przyznaje.

Jakie ma wyjścia? Może zostać na bezrobociu i czekać na szansę w szkole, zdobyć nowe pedagogiczne kwalifikacje, co zwiększy jej szanse, albo zmienić zawód. Ostatni wariant jest najbardziej realny, bo, jak zauważa prezes Szmajda, szukanie pracy w oświacie jest z roku na rok coraz trudniejsze. Potwierdzają tę doradcy w urzędach pracy.

- Tylko w ostatnim półroczu liczba zarejestrowanych bezrobotnych nauczycieli sięgała u nas prawie trzech tysięcy - wylicza Paulina Cius, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Wśród bezrobotnych dominują nauczyciele języka polskiego, angielskiego i wychowania fizycznego.

Na szczęście w tym roku nikogo nie musiałam zwalniać. Choć nieraz myślałam, jak by to było, gdybym sama straciła pracę. Nie umiałam sobie tego wyobrazić - przyznaje - Anna Zębik, dyrektorka Zespołu Szkół w Kusiętach w powiecie częstochowskim, która w szkole pracuje już ponad 25 lat. Pani Anna może nazywać siebie szczęściarom, bowiem dyrektorzy szkół w Śląskiem musieli wręczyć wypowiedzenia nawet 1000 nauczycielom. Taką liczbę zwolnionych pedagogów szacuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Ministerstwo Edukacji Narodowej, prognozuje, że jest to około 900 nauczycieli.
1 »
13

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Na Śląsku można pozamykać wszystkie szkoły i nikt strajkował nie będzie.Ślązacy

+35 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krökel (gość)  •

to naród wyjątkowo odporny na wiedzę i nikt nie jest w stanie tego zmienić.Mają to zakodowane genetycznie.

skomentuj

szkoła to pranie mózgu, dlatego coraz młodsze dzieci mają isc do nauki

+17 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kl (gość)  •

naród odporny na wiedzę?Może właśnie dzeki temu przetrwała śląska kultura, godka,tożsamosc? Nieodporni na wiedze tzw elita zawsze i wszędzie ulegała obcym wpływom porzucając swoją kulturę i mowe,dlatego gwary regionalne przetrwały wśród prostych ludzi tzw ludu. A.Mickiewicz pisał: nasz naród jest jak lawa, z wierzchu twarda zimna i plugawa, lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi,plujmy na te skorupe i zstąpmy do głębi

odpowiedzi (0)

skomentuj

zwolnieni nauczyciele

+32 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

beata (gość)  •

Wiekszosc nauczycieli i tak nie nadaje sie do edukacji. Niech wybiora najlepszych i najlepsi pracuja. A niz demokratyczny jest i wcale nie bedzie lepiej. kogo dzisiaj stac na dzieci? Kiedys ksiazki przechodzily z roku na rok, a dzisiaj kazdy nauczyciel decyduje jaki podrecznik uczen ma miec. Z roku na rok inne bo inny nauczyciel. ktore wydawnictwo da wiecej nauczycielowi ten takie podreczniki wybiera. A pozniej maja lewej kasy pelno i nauczycielom jest zle?

skomentuj

Kasa za podręczniki

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

geo (gość)  •

Jeszcze napisz, że zły stan edukacji jest winą nauczycieli, a nie MEN i ich pseudoreform, to będziemy mieli komplet. A podręczniki wymusza MEN i nowa podstawa programowa - nauczyciel nie ma tutaj nic do gadania. Pieniędzy za to dostaję od wydawnictw faktycznie miliony, chyba wybiorę się na wycieczkę zagraniczną, bo kasa mi się już w szafie nie mieści.

odpowiedzi (0)

skomentuj

szkoła jest dla dziecka przede wszystkim

+37 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Morświn (gość)  •

motłoch też trzeba podzielić - na takich co chcieliby dzieci wykształcić ale ich na to nie stać bo PRACUJĄ ale za mało zarabiają oraz na takich którym cokolwiek być nie sfinansował - zawsze przepiją i przejedzą i przepalą a ostatnią rzecza o jakiej pomyślą jest edukacja dzieci (to znamienne że na dziecko kasy sie nie ma a na fajki zawsze starcza - przejdżcie się w okolice MOPSÓw - mamusie i tatusiowie dymią jak parowozy).I tutaj juz nic nie pomoże - bo te dzieci czymś takim od małego nasiąkają - tylko nieliczne jednostki potrafią sie wyrwać z takiego getta. Ale aby dać szanse takim dzieciom potrzeba inaczej działających szkół - otwartych dłużej, dostępnych podczas ferii zimowych i letnich (i pracujących w tym czasie nauczycieli z 26 dniowym urlopem na rok jak każdy inny obywatel pracujący)które te dzieci czymś zajmą (koła zainteresowań,nauka języków obcych, wyjścia do teatru, kina , na basen, na cykl wykładów etc..albo pomogą w temacie z kt. dzieci maja problem). Państwo polskie powinno pokrywać większość kosztów za bilety do kina na filmy edukacyjne , teatru, planetarium, muzeum z ich lekcjami dla dzieci tak aby rodzic mógł zapłacić 2-3 zł max - na to powinny być w tym kraju pieniądze jeśli chcemy zadbać o wiedzę i morale przyszłych pokoleń. Jest niż demograficzny - jasne ze nikt nie chce stracić roboty- nie mniej utrzymywanie pustych etatów za publicze pieniądze jest nieporozumieniem - szczególnie jeśli zawód nauczyciela jest chroniony przywilejami Karty Nauczyciela (ogromem urlopowych dni, małą ilością godzin pracy, rocznym płatnym urlopem na podratowanie zdrowia, gwarantowanymi podwyżkami niezależnie od wyników pracy.Nie tędy droga...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Po co szkoły?

+50 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

D.D. (gość)  •

W dzisiejszej rzeczywistości polityczno - ustrojowych szkoły dla motłochu są niepotrzebne.

W kraju krystalizuje się podział:
parę procent elity - właścicieli, o przychodach min. 1 milion złoty rocznie i
pozostałość - motłoch nie mający nic do gadania.

Elita swoje bachory wykształci - o to nie należy się martwić.
Natomiast motłoch im głupszy tym lepiej.
Powinien umieć tylko czytać podstawowe teksty i umieć odczytać godzinę odjazdu autobusu z tabelki.
Finansowanie kleru zapewnia konserwowanie głupoty motłochu.
A jeżeli pojawi się ileś tam przemądrzałków wśród ludu, to granice są otwarte - na pewno z naszego kraiku uciekną.

I znów będzie szczęśliwość:
MY - elyta,
motłoch pracujący na nas elytę za miskę zupy
i kler pilnujący głupoty motłochu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

A to właśnie polska edukacja

+57 / -51

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Misio (gość)  •

Tylko Freie Stadt Oberschlesien

skomentuj

do misio pysio

+22 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

frajer stąd oberszajslezien? jagód.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Staat Oberschlesien

+55 / -50

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Podziękuj lokalnej śląskiej władzy

+52 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Tak to właśnie Twój Stadt rządzi, Opolskie dokładnie tak samo - pewnie przed wyborami powiecie tak jak PSL- "to nie my" - w opolskim Twoi koledzy to mówią już 12 lat - takie śląskie tłumaczenie własnej nieudolności.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polskie tlumaczenie - (jeszcze) polacy rzadza w obu woj.gornoslaskich - bez przerwy od II WS´

+45 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

.

odpowiedzi (0)

skomentuj

MN to Polacy?

+21 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

były mieszkaniec opolskiego (gość)  •

W Opolskim od 12 lat rządzi Mniejszość Niemiecka w różnych koalicjach - aktualnie z PO, bierze za wspólne decyzje, stanowiska pieniążki tylko jak trzeba wziąć odpowiedzialność to się zawsze wykręca. Powiem więcej - 3 powiedzmy "nieopolskie" powiaty trzyma, żeby istnieć, a ponieważ tam ziomali nie ma to sprawdź gdzie umieszcza w strategii "rozwoju" albo prędzej niedorozwoju. Po prostu jakbyś miał minimum przyzwoitości przyznałbyś, że to śląskie rządzenie jest po prostu beznadziejne. To wszystko mi przypomina PSL - wspólnie bierze się pieniążki i dzieli łupy, a później mówi "to nie my".

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niz demograficzny + emigracja mlodych rodzicow - duzo polskich dzieci rodzi sie teraz za granica

+37 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

.

odpowiedzi (0)

skomentuj