Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny niewiarygodny? Dokładne dane o Ślązakach w grudniu

Agata Pustułka
Ślązacy największa statystycznie mniejszość w Polsce...
Ślązacy największa statystycznie mniejszość w Polsce... Karina Trojok
Nie ma stuprocentowej pewności co do wyników spisu powszechnego. GUS nie jest w stanie określić struktury narodowościowo-etnicznej w gminach i powiatach, a właśnie z tych liczb wynikają prawa mniejszości np. dwujęzyczne nazwy miejscowości oraz o reprezentowanie mniejszości w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości - takie wnioski wynikają z wczorajszego posiedzenia Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etniczych.

Główny Urząd Statystyczny zapewnia jednak, że pod koniec roku przedstawi szczegółowe dane dotyczące tych wrażliwych społecznie informacji, zaś potem analizy dotyczące metodologii przeprowadzenia spisu, co do której pojawił się tak wiele zastrzeżeń. Ale, co podnosili uczestnicy posiedzenia, np. dla 2 mln osób GUS nie ustalił.... języka jakim się posługują.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Poseł Pietraszewska: Deklarując swoją tożsamość Ślązacy zaufali państwu

- Dochodziło do mnie szereg uwag dotyczących spisu m.in. ze Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Nie było rachmistrzów w domach. Ludzie obawiają się, czy ich deklaracje wzięto pod uwagę. Nie zapewniono też możliwości samospisu osobom niewidomym - mówił poseł PO Marek Plura.

Zdaniem Dietmara Brehmera, przedstawiciela mniejszości niemieckiej w województwie śląskim, spis mimo swoich ułomności, pokazał, co się naprawdę na Śląsku dzieje, bo ujawnił śląską mniejszość. - To sprawa gorąca, która, będzie sprawiać rządowi polskiemu problem. Obrazuje proces "odchodzenia" od państwowości polskiej. Dobrze się jednak stało, że umożliwiono wybór narodowości śląskiej - ocenił Dietmar Brehmer.

Jak zauważył Brehmer liczba osób deklarujących narodowość niemiecką w województwach śląskim i opolskim może się zmniejszać przy następnych spisach zmniejszać. Tym bardziej, że województwa się wyludniają.

Przedstawiciele mniejszości ukraińskiej, wyrażając opinie wielu środowisk, skarżyli się, że czują się przez GUS wprowadzeni w błąd. Nie chodzi o to, że np. nie satysfakcjonuje ich liczba deklaracji, bo w wielu przypadkach wzrosła, ale niepokoi ich fakt, że nie mają pewności, czy te dane są rzetelne. - Nie chodzi o wzrost statystyczny, ale o to by spis oddawał rzeczywisty stan mniejszości, a nie stan wygodny dla mniejszości. Nie dołożono wszelkiego wysiłku, aby ten spis właśnie taki skutek miał przynieść - można było usłyszeć.

Pojawiły się pytania o zmiany w składzie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości, o co zabiegali Ślązacy, ale spotkali się z odmową.

Liczby i fakty

W Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 roku narodowość śląską zadeklarowało 817 tys. mieszkańców Polski.

7 września 2012 roku Sąd Okręgowy w Opolu zarejestrował pierwszą w historii organizację, w nazwie której znalazły się słowa narodowość śląska. To Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Śląskie organizacje społeczne, polityczne i językowe tworzą Radę Górnośląską i razem występują m,in. w sprawie statusu śląszczyzny.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!