Narada ws. polskiej tarczy antyrakietowej. Prezydent: System...

  Narada ws. polskiej tarczy antyrakietowej. Prezydent: System będzie gotowy za 12 lat

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Budowa naszego własnego, polskiego systemu obrony rakietowej rozpocznie się za dwa lata i potrwa 10 lat - poinformował w środę prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Według szacunków MON polska tarcza rakietowa będzie nas kosztować około 15 mld zł, ale - jak podkreślał prezydent Komorowski - nasz system zwiększy bezpieczeństwo kraju.
  Jest to też projekt związany z realizacją decyzji podjętej na szczycie NATO w Chicago, dotyczącej budowy ogólnonatowskiego systemu, i ma być on polskim wkładem w budowę systemu bezpieczeństwa, o który Polska zabiegała, by mechanizmy obronne skutecznie chroniły terytorium całości NATO, a nie tylko niektóre kraje. Dzień wcześniej Rada Ministrów zdecydowała, że wypracowanie zdolności obrony przed rakietami krótkiego i długiego zasięgu to najpilniejsza potrzeba.


  Jak zapowiedział prezydent Komorowski, w ciągu najbliższych dni do Sejmu ma trafić projekt nowelizacji ustawy z 2001 roku o modernizacji sił zbrojnych. O inicjatywie tej nowelizacji, a co za tym idzie, przebudowy polskiej armii w taki sposób, aby w zapisach znalazła się konieczność budowy nowoczesnej obrony koniecznej, prezydent mówił już w ubiegłym tygodniu. W środę zadeklarował gotowość do przeprowadzenia szerokich konsultacji ze wszystkimi ugrupowaniami politycznymi, nie kryjąc, że liczy na to, iż w kwestiach obronności kraju uzyska ponadpartyjne porozumienie.

  Posiedzenie RBN rozpoczęło się od powołania w skład RBN ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego i - co było niespodzianką - Zbigniewa Ziobry, lidera Solidarnej Polski, co stało się z inicjatywy prezydenta Komorowskiego. Jak informuje na swoim blogu Patryk Jaki, rzecznik prasowy Solidarnej Polski, prezes Zbigniew Ziobro zdecydował się na przyjęcie propozycji prezydenta przystąpienia do grona członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ponieważ wyraża głębokie przekonanie, że odpowiedzialna opozycja nie może się obrażać, ale musi działać dla dobra ojczyzny. "Ta instytucja jako jeden z najważniejszych organów konsultacyjnych Rzeczypospolitej musi zostać uzupełniona również o głos prawicowy w Polsce. Przypominam, że do tej pory żaden polityk prawicy nie był jej członkiem (PiS odmawiał) i w związku z tym konserwatywna opinia publiczna była pozbawiona ważnych informacji i analiz prezentowanych za zamkniętymi drzwiami w siedzibie BBN. Nie miała też możliwości formułowania protestów i prezentowania swoich opinii na tym jednak konstytucyjnym forum dyskursu" - napisał poseł Jaki, dodając, że polska prawica zasługuje na lidera, który się nie dąsa, ale wypełnia swoje zobowiązania wobec państwa i potrafi skutecznie artykułować poglądy i wrażliwość prawicowego wyborcy na różnych forach - w tym forach związanych z innymi partiami. - Zbigniew Ziobro to nowy, młody lider prawicowego ugrupowania, który nie boi się dyskusji z liderami PO nawet - posługując się terminologią piłkarską - na wyjeździe - przekonuje rzecznik Solidarnej Polski.

  Dzień wcześniej Rada Ministrów uznała obronę antyrakietową za priorytet

  I tak PiS to dziś jedyna partia, która nie ma w RBN - konstytucyjnym organie doradczym prezydenta - swojego przedstawiciela. Obecnie w skład rady wchodzi 11 osób, poza Bonim i Ziobrą są to: marszałek Sejmu Ewa Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier Donald Tusk, wicepremier Waldemar Pawlak (PSL), szef BBN Stanisław Koziej, szef MSZ Radosław Sikorski, minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef SLD Leszek Miller oraz lider Ruchu Palikota.

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Agencja Reklamy i Modelek ROBSON

   Walentyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 27

   My feministki prosimy a nawet żądamy aby nad naszymi głowami zbudować tarczę antyrakietową aby nas chroniła przed hołotą ruską - obawiamy się o nasze fryzury i nasze zgniłe trawniki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szybsi od NAPOLEONA I CHITLERA

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

   chiny nam pomogą i za rok a może krócej mamy tarczę i to jaką o zasięgu od 100-2000 km i moskwa nasz
   a będziemy szybsi od napoleonki i chitlerki


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i co nam po chińskiej tarczy

   maniek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   skoro to przed chinami będziemy musieli się nią bronić...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tarcza

   bredzislaw- od moich drzwi od stodoly lapy precz , nie dam ich nikomu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

   gosc

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja to bym stracal ruskie rakiety atomowe

   liberacze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 10

   za pomoca tarczy antykorupcyjnej tuska. leci ruska rakieta, bum ja dorszem pitery!

   jesli chodzi o wiarygodnosc komoruskiego w sprawie tarczy, to jak rusek zacznie nas bombardowac, bronek bedzie...rozwiń całość

   za pomoca tarczy antykorupcyjnej tuska. leci ruska rakieta, bum ja dorszem pitery!

   jesli chodzi o wiarygodnosc komoruskiego w sprawie tarczy, to jak rusek zacznie nas bombardowac, bronek bedzie siedzial w schronie dowodzenia... ruskiej armii. i palcem pokazywal cele, tu torun, bum w rydzyka, tu zoliborz, tu jeszcze jeden nam uciekl przed panem od srubek, o tu, tu jest gosciu co nie chcial popelnic samobojstwa...

   a 500 milionow co bumarowi brakuja, no co, w czasie budowy tarczy sie znajdzie. stac nas!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z takim RBN ręce opadają

   maciekwawa1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 9

   w takim składzie sami wrogowie ojczyzny i stare zachlane ryje . nie chce takich ludzi , obsadzają się gdzie sie da i jak sie da , są jak zaraza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spokojnie kochani rodacy !

   polo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 11

   Wszak towarzysz gen. Koziej powiedział wyraźnie;
   - Tarcza to skrót myślowy.

   I o to chodzi !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobry Plan

   Miki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   Dobry plan ale czy zostanie zrealizowany??? żeby się to nie skończyło jak projekt Iryda

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tarcza większy bezpieczeństwo kraju?

   Uważny czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 36

   Wolne żarty. Takie proste przełożenie "więcej szmelcu = większe bezpieczeństwo" to gdzieś lata siedemdziesiąte ub. wieku. Dojrzyjcie mentalnie, panowie prezydenty i Kozieje...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawda najprawdziwsza

   Jot-57 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 16

   Panie prezydencie - jestem za wrotami od stodoły o których pan niegdyś wspominał, natomiast tarcza to przerost ambicjonalny za który ja płacić nie zamierzam.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co robi "nasz" BOBIK ?

   Wołodia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 28

   Tawariszcz Hrabia ! Miałeś napisane, że tarcza za 50 lat ? Czytaj ze zrozumieniem, To nie "Pan Tadeusz" !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama