11 rodzin z powiatu pszczyńskiego będzie walczyć z ubóstwem...

  11 rodzin z powiatu pszczyńskiego będzie walczyć z ubóstwem energetycznym

  AS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  11 rodzin z powiatu pszczyńskiego będzie walczyć z ubóstwem energetycznym
  11 rodzin z Góry, Woli, Gilowic i Goczałkowic-Zdroju będzie walczyć z ubóstwem energetycznym. Pomóc mają w tym żarówki ledowe, które pomogą zaoszczędzić im nawet 300 zł rocznie
  11 rodzin z powiatu pszczyńskiego będzie walczyć z ubóstwem energetycznym
  Towarzystwo na Rzecz Ziemi i Zielony Instytut zainicjowały akcję społeczną „Zielone światło”, w ramach której 16 rodzin z miejscowości w Małopolsce i na Śląsku oraz 12 rodzin z Lubelszczyzny otrzyma nowe, energooszczędne oświetlenie.
  Dzięki temu ich rachunki mogą zmniejszyć się nawet o 300 złotych w ciągu roku. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem ubóstwa energetycznego.

  Na terenie naszego województwa pomocą zostało objętych 11 rodzin z powiatu pszczyńskiego. Energooszczędne żarówki trafiły do rodzin z Woli, Gilowic, Góry i Goczałkowic-Zdroju.

  – Zadzwoniła do mnie pani z opieki społecznej z pytaniem czy bym chciała żarówki – opowiada Sylwia Pająk, mieszkanka Woli, która została objęta programem. Za energię elektryczną płaci co dwa miesiące około 170-180 zł. W ubiegłym tygodniu w jej domu członkowie towarzytswa wymienili całe oświetlenie na żarówki ledowe.

  – Fenomen żarówek LED polega na ich bardzo dużej trwałości i emisji natężenia światła przy jednocześnie małej mocy, a co za tym idzie niewielkiemu poborowi prądu w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem – mówi Rpbert Wawręty z Towarzystwa na Rzecz Ziemi i Zielonego Instytutu. – Tylko przy jednej godzinie świecenia naszymi żarówkami w całym domostwie, niektóre z rodzin będą mogły zaoszczędzić nawet 300 zł rocznie – zapewnia. Dodaje, że każda z wymienionych żarówek powinna świecić wiele lat, łącznie przez 30 tys. godzin. – Choć producent daje gwarancję na dwa lata – zaznacza Wawręty.

  Osoby, które mają problem z opłatami za energię, mogą się starać o dodatek w kwocie 15-18 zł na osobę. To datek miesięczny, który tak naprawdę trafia na konta koncernów energetycznych i nie pozwala się wyrwać z tego ubóstwa energetycznego.

  – My przekazując żarówki LED, proponujemy dużo więcej. Pomagamy rodzinom wyjść z zamkniętego koła ubóstwa energetycznego. Ludzi nie stać na zakup energooszczędnego oświetlenia LED, więc kupują z pozoru tańsze żarówki starego typu i automatycznie płacą coraz większe rachunki. I tak w kółko – mówi Wawręty.

  Sylwia Pająk, mama trójki dzieci, na żarówki czekała od marca. I jak przyznaje, ma nadzieję, że po ich montażu za energię faktycznie będzie płacić mniej. Tym bardziej, że rozpoczęty rok szkolny wróży jeszcze więcej nauki niż rok ubiegły, a jej synowie śpią przy zapalonym świetle


  *Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
  *Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
  *Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama