Można od ręki zaoszczędzić nawet 90 000 złotych

  Można od ręki zaoszczędzić nawet 90 000 złotych

  Jarosław Sadowski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Można od ręki zaoszczędzić nawet 90 000 złotych

  ©arc.

  Ludzie po aferze Amber Gold przestraszyli się inwestycji. Uciekają z oszczędnościami do banków. Tymczasem mamy prawdziwy festiwal niskich cen na rynku mieszkaniowym. Tak tanio nie było od lat, a dokładnie od 2004 roku, kiedy to po wstąpieniu do Unii Europejskiej ceny zaczęły równać do bogatszych krajów Zachodu. Dziś kupując mieszkanie o powierzchni 60 mkw., płacimy nawet o 40 000 zł mniej niż przed rokiem. Z wyliczeń ekspertów wynika, że rzeczywiste korzyści są jeszcze większe. Dzięki temu, że na zakup mieszkania możemy zaciągnąć niższy kredyt, oszczędzamy też na odsetkach. Łącznie zyskujemy więc nawet 90 000 zł.
  Można od ręki zaoszczędzić nawet 90 000 złotych

  ©arc.

  W ciągu minionych 12 miesięcy ceny mieszkań zauważalnie spadły. Osoby, które obecnie decydują się na zakup, mogą sporo zaoszczędzić. Z comiesięcznego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że ceny transakcyjne w Poznaniu i Krakowie są aż o 10 proc. niższe niż rok temu. W innych miastach spadki cen były tylko nieznacznie mniejsze. W lipcu najwyższy miesięczny spadek ceny ofertowej po raz kolejny miał miejsce w Gdyni i wynosił 1,8%.
  Lipiec 2012 może się też okazać przełomowy w przypadku Warszawy, ponieważ w ciągu jednego miesiąca cena spadła tu o 1,4% i jest to najwyższa miesięczna obniżka od I kwartału 2009 roku. Jednak liderem spadków, jeśli chodzi o ceny transakcyjne, jest w tym przypadku Poznań. Za mkw. na rynku wtórnym płaciliśmy średnio w lipcu 4614 zł. To 15 proc. mniej niż przed rokiem. Różnice pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi wynoszą ponad 10 proc.

  W sierpniu ceny ofertowe również spadły we wszystkich miastach bez wyjątku. Średnia obniżka w 15 miastach to 1%. W porównaniu z wrześniem zeszłego roku średnia cena sprzedawanego w Warszawie mieszkania spadła aż o 94,7 tys. zł, a w Gdyni o 67,5 tys. zł. Jedynie w Krakowie decydujemy się czasem na droższe mieszkania.

  Najmniejsze metraże mieszkań sprzedawano w Gdyni (48,4 mkw.), gdzie nadal jest stosunkowo drogo, zaś największe w Poznaniu (55,2 mkw.).

  Kryzys na rynku nieruchomości nie mógł ominąć działek, choć zauważalne obniżki nastąpiły kilkanaście miesięcy później niż w przypadku mieszkań i domów. W ciągu minionego roku, w niemal wszystkich województwach i dużych miastach, działki budowlane straciły na wartości. W miastach wojewódzkich obniżka to 10 punktów procentowych. Znacznie lepiej cenę trzymają grunty na przedmieściach i w mniejszych miejscowościach.

  Dzięki tym obniżkom możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt tys. złotych. Najwięcej zyskują osoby kupujące mieszkania w Warszawie i Krakowie. Mieszkanie o powierzchni 60 mkw. jest tam dziś aż o ok. 40 000 zł tańsze niż przed rokiem.
  Niższa cena zakupu przynosi jednak także inne korzyści. Zdecydowana większość mieszkań jest kupowana na kredyt. Spadek cen oznacza, że aby kupić wspomniane mieszkanie o powierzchni 60 mkw., można zaciągnąć niższy kredyt, a to z kolei oznacza niższe odsetki. Kupując teraz mieszkanie w całości na kredyt, łącznie zaoszczędzimy nawet aż 90 000 zł.

  Obniżki cen mają jeszcze jeden pozytywny efekt - łagodzą spadek naszej zdolności kredytowej. Jest to istotne, gdyż banki przyznają obecnie niższe kredyty niż przed rokiem. Dla przykładu, 4-osobowa rodzina z dochodem 8 tys. zł netto otrzyma dziś aż o 74 000 zł mniejszy kredyt niż przed rokiem. W rezultacie, gdyby nie spadek cen mieszkań, część osób musiałaby się zadowolić mniejszym metrażem. Not. MU

  Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander
  *Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
  *Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama