Ważne
  Obcy muszą odejść?

  Obcy muszą odejść?

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  234 Czeczenów z Ośrodka dla Cudzoziemców będzie musiało opuścić Katowice-Załęże najpóźniej do końca stycznia 2009 roku. - Kto to widział, żeby w środku zimy nas wyrzucać - denerwuje się mężczyzna z rady starszych.
  Wraz z setką pozostałych ojców rodzin podpisał się pod pismem do urzędu miasta z prośbą, żeby uchodźcy mogli pozostać w Katowicach. Sprawy jednak nie udało się rozwiązać. - W urzędzie miasta jak do tej pory nie przedstawili żadnego merytorycznego wytłumaczenia, dlaczego nie chcą Czeczenów - mówi Mirosław Kądziołka, szef ośrodka.

  Wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna tłumaczy zaś, że miasto... wcale nie jest stroną w tej sprawie.
  Dodaje jednak, że firma, na terenie której znajduje się ośrodek, nie dopełniła formalności. - Są też względy społeczne. Załęże jest dzielnicą, którą staramy się uzdrawiać i naprawiać. Działalność ośrodka wcale nam w tym nie pomaga - wyjaśnia Siejna.

  Czy Czeczeni przeszkadzają w uzdrawianiu dzielnicy? - Jeżeli pani jest chora, zażywa lekarstwa i styka się z osobą, która ma innego wirusa, to czy leczenie będzie poprawne? Mieszkańcy Załęża sami mają problemy i niekoniecznie muszą umieć udźwignąć problemy innego narodu. Gdyby więc dochowano procedur przy zakładaniu ośrodka, nigdy nie zgodzilibyśmy się na taką lokalizację - dodaje wiceprezydent Siejna.

  Ośrodek powstał w maju tego roku. Wyremontowano sanitariaty, z darów wyposażono pokoje w komplety wypoczynkowe, przekazano odzież.

  Obecnie w Załężu przebywa 25 małych dzieci, a 50 kobiet jest w ciąży. Darczyńcy chcą przekazać 38 wózków dziecięcych. - Dzieci świetnie się zaaklimatyzowały w Szkole Podstawowej nr 22 oraz Gimnazjum nr 3, gdzie organizowane są dla nich dodatkowe zajęcia z informatyki i języka polskiego. Dlatego nie jest wskazane, żeby nagle zmieniały szkołę oraz miejsce zamieszkania. Na dodatek nie ma możliwości, żeby wszystkich umieścić w jednym ośrodku, bo są przepełnione - przyznaje Kądziołka.

  Cudzoziemcy nie ukrywają, że są bardzo zmartwieni całą sprawą, zwłaszcza, że ich dzieci dobrze się czują w Katowicach. - Mam dwóch chłopaków w szkole, naprawdę jest dobrze, dlatego bardzo bym chciał, żeby ktoś wysłuchał naszych racji. Bardzo prosimy o pomoc - mówi jeden z Czeczeńców. - Wielu z nich rozpoczęło leczenie kardiologiczne i neurologiczne. Są pod stałą opieką lekarza. Sami ciągle mi mówią, że nigdy nie mieli do czynienia z takimi standardami leczenia. Jedna z kobiet była pod takim wrażeniem ośrodka, że chciała zdjąć buty przed wejściem - dodaje Kądziołka. W Urzędzie ds. Repatriacji i Cudzoziemców w Warszawie sprawa jest znana.

  Na wizytacji byli tu także przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy nie dopatrzyli się uchybień w prowadzeniu ośrodka. - W przypadku zamknięcia cudzoziemcy przebywający w Katowicach zostaną przeniesieni do miejsc, które będą dysponowały wolnymi miejscami - tłumaczy Ewa Piechota, rzeczniczka Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców.

  Grzegorz Skrobarczyk z Fundacji Młodzież z Misją Polska pracował z czeczeńskimi dziećmi w Katowicach przez wiele miesięcy. - W ośrodku jest 120 dzieci. Ta cała sprawa to jakaś straszna tragedia. Nie rozumiem, jak dorośli ludzie nie mogą się dogadać między sobą w takich sprawach. Aż trudno uwierzyć, że człowiek może być tak bezduszny. Uważam, że jest jeszcze szansa, żeby nadrobić stracony czas i nawiązać dialog - mówi Skrobarczyk.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama