Porządkowanie granicy z poślizgiem

Porządkowanie granicy z poślizgiem

Jacek Drost

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Opóźnia się demontaż wiat na cieszyńskich mostach Przyjaźni i Wolności, będących pozostałością po czasach, gdy na polsko-czeskim przejściu urzędowali celnicy i funkcjonariusze straży granicznej. W ostatnich tygodniach padało już kilka terminów, kiedy ruszy rozbiórka, ale żaden nie został dotrzymany.
Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna, ma nadzieję, że do końca roku zostaną uporządkowane sprawy związane z przejściami granicznymi nad Olzą.

Gdy Polska przystępowała do układu z Schengen, urzędnicy zapewniali, że przejścia zostaną szybko zagospodarowane. Władze Cieszyna od razu zgłosiły, że chętnie przejmą i wykorzystają obiekty po służbach granicznych.

Najszybciej zniknęły szlabany i tablice informujące o przejściu.
Zielone budki, w których urzędowali celnicy i pogranicznicy zostały wywiezione w połowie marca, choć początkowo padał termin styczniowy. Nie były w złym stanie, więc władze miasta zdecydowały, że trafią na targowisko miejskie i parkingi. Później kilka miesięcy trwało przekazywanie miastu budynku strażnicy u stóp Wzgórza Zamkowego o powierzchni 800 m kw. Na początku listopada wojewoda przekazał nieruchomość staroście, starosta miastu, zarządcą obiektu został Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości.

Pozostały więc jeszcze wiaty. Padało kilka terminów, teraz Adam Swakoń, dyrektor Zakładu Drogowych Przejść Granicznych w Zwardoniu, mówi, że demontaż się opóźni, bo musi się jeszcze wypowiedzieć nadzór budowlany.

- Procedury są dłuższe niż sama rozbiórka. Rozpocznie się w poniedziałek, potrwa około dwóch tygodni. Najpierw zostaną zdemontowane elementy lekkie, później będzie wykorzystany dźwig. Elementy wiaty będą zezłomowane - wyjaśnia Swakoń.

- Lepiej byłoby gdyby pewne sprawy dało się załatwić szybciej, ale wszystko się przeciąga z powodu formalności - komentuje burmistrz Ficek.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo