17 września 1939: Związek Radziecki atakuje. Nim sojusznicy...

  17 września 1939: Związek Radziecki atakuje. Nim sojusznicy stali się wrogami...

  Tomasz Borówka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na Dalekiej Północy miała wylądować Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich.
  1/4
  przejdź do galerii

  Na Dalekiej Północy miała wylądować Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. ©arc.

  Opisane w tym artykule koncepcje i projekty operacji sił zbrojnych Wielkiej Brytanii, Francji i Polski nie są fantastyką czy zabawą w historię alternatywną. Są one prawdziwe. Rozważano je na posiedzeniach rządów oraz rozrysowywano na sztabowych mapach. I być może doczekałyby się one realizacji, gdyby druga wojna światowa przybrała inny obrót. Gdyby mocarstwa demokratyczne otwarcie przystąpiły do walki przeciwko obydwóm sojuszniczym mocarstwom totalitarnym...
  W sierpniu 1939 roku nasi obydwaj wielcy sąsiedzi, hitlerowskie Niemcy i stalinowska Rosja, ustalili pomiędzy sobą rozbiór terytorium II Rzeczypospolitej. We wrześniu 1939 wprowadzili go w życie. Na Polskę, napadniętą 1 września przez III Rzeszę, 17 września spadł cios od wschodu, gdy jej granice przekroczyła Armia Czerwona. Po krótkim okresie dezorientacji szybko stało się jasne, że mamy do czynienia z kolejną agresją na nasz kraj.
  Przybywał nam oto nowy przeciwnik, zaczynała się nowa wojna - nawet, jeżeli nie została wypowiedziana, nawet jeśli ostatnie wydane na terytorium Rzeczypospolitej, a nie do końca chyba przemyślane rozkazy Naczelnego Wodza głosiły, by "z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia oddziałów."

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Historyczny blog Tomasza Borówki KLIKNIJ TUTAJ


  Walczono więc! I to miejscami nad wyraz zażarcie - o Wilno i Grodno, pod Sarnami, Kodziowcami i Krukienicami, w Puszczy Augustowskiej, pod Puchową Górą i Milanowem, Szackiem i Wytycznem... To były nie mniej zacięte starcia niż te z Wehrmachtem, pod Mokrą, Mławą czy Węgierską Górką. Tak samo jak tam grzmiały działa, płonęły czołgi i ginęli żołnierze.
  Szczególnie zażarte były walki o Grodno. 20 września regularne oddziały WP wspierane przez licznych ochotników, m.in. uczniów gimnazjów oraz policjantów, odparły bolszewicki pancerny szturm na miasto. 21 września, po przygotowaniu artyleryjskim, nieprzyjaciel przypuścił drugi atak, tym razem piechotą wspieraną czołgami niosącymi na pancerzach "żywe tarcze" - polskie dzieci.

  Mimo to walki trwały aż do 22 września. Wg rosyjskich źródeł Armia Czerwona wzięła około 1000 jeńców. Sowieci rozstrzelali 29 polskich oficerów i około 300 cywilów. Stracili 53 zabitych i 161 rannych. Polacy wyeliminowali z akcji 19 czołgów i 3 samochody pancerne. W roku 1941 generał Sikorski nazwał obrońców Grodna "Nowymi Orlętami" oraz zapowiedział nadanie miastu Krzyża Virtuti Militari i tytułu "Zawsze Wiernego". Z kolei 22 września pod Kodziowcami kawalerzyści 101 pułku ułanów i batalionu "Sejny" ze Zgrupowania Kawalerii gen. Przeździeckiego skutecznie obronili się przed atakiem czołgów sowieckiej 2 Brygady Pancernej. Ocenia się, że zniszczyli tam i uszkodzili ponad 20 wozów bojowych przeciwnika.

  Wojna polsko-sowiecka, choć niewypowiedziana, była faktem. Noty dyplomatyczne złożone przez polskich ambasadorów w Paryżu i Londynie brzmiały więc jednoznacznie: "Dzisiaj 17 września Związek Sowiecki dokonał agresji na Polskę. O świcie wielkie siły sowieckie przekroczyły granicę polską w wielu miejscach. Wojska polskie stawiły opór. Wobec przewagi sił sowieckich, wojska polskie wycofują się walcząc".

  Brzmiało to więc niczym komunikat z frontu - i w istocie nim było. Wielka Brytania i Francja, nasi sprzymierzeńcy w wojnie z Niemcami, nie bardzo się jednak kwapiły by przyznać to oficjalnie. Jedyną ich reakcją na sowiecką agresję pozostały słowa potępienia i protestu. Sam Winston Churchill (wtedy jeszcze nie premier), choć prywatnie żałował, że "trzydziestopięciomilionowy naród dostał się w bezlitosne szpony tych, których celem był nie tylko podbój, ale zniewolenie i wymordowanie ogromnej liczby ludzi", nie zdecydował się wyrazić tego poglądu publicznie. "Cały czas chwytałem się nadziei, że bieg wydarzeń sprawi, iż Sowieci przejdą na naszą stronę" - przyznał później.Ten zawodowy polityk umiał stawiać Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek - w swoim przemówieniu radiowym 1 października 1939 wojska rosyjskie wpierw określił mianem najeźdźców, by zaraz później znaleźć słowa wytłumaczenia dla faktu, że wojska te znalazły się na terytorium innego kraju bez zaproszenia. Kiedy Churchill przemawiał, nad terytorium pokonanej Polski zdążył już opaść nóż brunatnoczerwonej gilotyny - 29 września Niemcy i ZSRR zawarły na Kremlu ostateczny traktat o podziale jej terytorium.

  Podczas gdy zachodnia prasa zgodnym chórem dawała wyraz swemu oburzeniu wobec "IV rozbioru Polski", politycy zdawali się przechodzić do porządku dziennego nad udziałem w nim Sowietów. Pewne otrzeźwienie nastąpiło w momencie, gdy okazało się, jak daleko sięga współpraca Stalina z Hitlerem. Na pozór neutralny ZSRR w tajemnicy wspierał działania Rzeszy przeciw aliantom. Dowódca Kriegsmarine adm. Erich Raeder w swoich wspomnieniach ujawnił, jak to wyglądało: "Rosjanie udostępnili nam swój niezamarzający port Poliarnoje w pobliżu Murmańska, który wykorzystywaliśmy jako bazę dla naszych okrętów, oraz zezwolili nam na korzystanie z przejścia przez Morze Arktyczne na Ocean Spokojny. Możliwość zawinięcia do portu Poliarnoje była bardzo korzystna dla niektórych z naszych statków handlowych, próbujących dotrzeć do portów macierzystych w pierwszych tygodniach i miesiącach wojny. (...) Niemiecki krążownik pomocniczy "Schiff 45" także wyruszył z tego portu w rejs na Ocean Spokojny w sierpniu 1940 roku. Co więcej, to właśnie z Poliarnoje dotarł pod Narwik jedyny tankowiec, tak potrzebny podczas kampanii norweskiej."
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (14)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o k****

   MiłoszZajdel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Spierdalać z naszej ziemi szmaty ruskie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   swołocz

   Bułak-Bałachowicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści


   spierdalaj


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stalin

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ok,ok..................................Ob

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak polska długo iszyroko to łoni jeszcze sami ani jedny

   teofil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 21

   wojny niy wygrali . nawet w 1410 dowodzioł nimi litwin bo polskiego krola tyz niy mieli , a pomogali im nawet białorusini a oni teroz na nich przezywajom.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PROWDA GODOSZ BESTO GOROLE SZCZEKAYOM

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   A CWANIACTWO GRUKSKIE PROWDA ZABIJO BO TO URODZONE FAŁSZYFCE I KOMBINAŁOTRY.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   teosiu

   heger (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 28

   Ileś tam dzisiej wongla nafedrowoł tympo brecho? Godoł ci sztygar, cobyś tyn plastykowy nocnik na łbie nosiuł, a ty nic, ico? Gruda sie oderwała, w pusty łeb pierdykła i terozki fanzolisz?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   17 września 1939 - to chyba nieprawda

   Samsonowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 77

   17 września armia czerwona napadła na Polskę - to nie możliwe - jak ja chodziłem do szkoły w latach 70 to w podręcznikach historii nie pisali takich bzdur, przecież Związek Radziecki wyzwolił...rozwiń całość

   17 września armia czerwona napadła na Polskę - to nie możliwe - jak ja chodziłem do szkoły w latach 70 to w podręcznikach historii nie pisali takich bzdur, przecież Związek Radziecki wyzwolił Polskę spod okupacji Hitlerowskiej. * Rosjanie przypuścili drugi atak i na czołgach mieli żywe tarcze z Polskich dzieci - tak tylko robili Hitlerowcy mordowali w obozach. - nawet kłamstwem jest że w Katyniu Rosjanie wymordowali polskich oficerów * w podręcznikach historii z lat 70 wyraźnie jest napisane że to faszyści - hitlerowcy zamordowali polskich oficerów - W ostatniej tragedii lotniczej gdzie zginął Polski prezydent który leciał na obchody upamiętnienia tragedii Katyńskiej - Rosjanie wyraźnie powiedzieli że to nie ZSRR było sprawcą tego mordu.
   Dzisiejsze podręczniki Historii najwyraźniej się mylą - Związek Radziecki razem z Armią Ludową WP oswobodzili Polskę od Hitleryzmu - to Faszyści ponoszą całą winę - Rosjanie przez cały okres powojenny pomagali nam w odbudowie kraju i teraz także nam pomagają - Unia Europejska jest okupantem - jak czytamy w mediach to oni doprowadzają Polskę do kryzysu - najwyższy czas dogadać się z Rosją i utworzyć nową Unie postkomunistyczną.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   swołocz

   Bułak-Bałachowicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   He He he prawie zabawne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Atak

   Kola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 62

   Dostali polaczki lanie za "Cud nad Wisla" i inne wojenki na ZSRR! prowadzone przez pseodo polaka (litwina) dyktatora Pilsudskiego!!!! No a teraz szykuje sie drugi dyktator z PISiackiej parti!...rozwiń całość

   Dostali polaczki lanie za "Cud nad Wisla" i inne wojenki na ZSRR! prowadzone przez pseodo polaka (litwina) dyktatora Pilsudskiego!!!! No a teraz szykuje sie drugi dyktator z PISiackiej parti! Czyli kaczy Kartofel2!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pudło

   he! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 41

   Kolia:) chciałeś błysnąć elokwencją przed resztą hałastry, ale wyszło "tak se"?
   Widzisz, w takich momentach mści się nie tylko brak wiedzy, ale i logiki. Co myślałeś, że ten czerwony potop, co...rozwiń całość

   Kolia:) chciałeś błysnąć elokwencją przed resztą hałastry, ale wyszło "tak se"?
   Widzisz, w takich momentach mści się nie tylko brak wiedzy, ale i logiki. Co myślałeś, że ten czerwony potop, co sunął na zachód, grzecznie ominął by śląską krainę? Oni szli na Berlin!!!
   Gdyby nie te polaczki tępaku, to to twoja oma zaznałaby radzieckiej miłości już w 1920 roku. Co za DEBIL!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   17 września 1939 ziemie zachodniej Białorusi i Ukrainy wróciły do macierzy

   ed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 60

   .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ed koń który mówi

   gorol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 24

   to jednak prawdziwych chachłów wam nanieśli po wojnie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chwała bohaterom. Kresy powrócą do macierzy. Polska znów będzie wielka i bogata.

   robi prafcify fan szlyzjerów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 39

   j.w.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Robi ty masz 100% racji - szable w dłoń.

   Samsonowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 52

   Robi mówiąc kresy masz na myśli Polskę - tak wespół w zespół z dzisiejszą Rosją stworzymy potężną monarchię - Putin na cara i patrz jak to pięknie brzmi Car Putin wielkich narodów - i Książek...rozwiń całość

   Robi mówiąc kresy masz na myśli Polskę - tak wespół w zespół z dzisiejszą Rosją stworzymy potężną monarchię - Putin na cara i patrz jak to pięknie brzmi Car Putin wielkich narodów - i Książek Kaczkowski na straży kresów zachodnich - to by było piękne. Znowuż w służbie zdrowia zapanował by ład i porządek - ludzie bez żadnych opłat mogli by być leczeni a w dowód uznania dawać datki dobroczynne dohtorom i pigułom nie obawiając się aresztowania - zamiast Policji w końcu wróciła by Milicja - słowiańsko brzmiąca nazwa a nie ta kapitalistyczna zgniła Policja. Jak już tak sobie marzymy to wartowałoby także namówić NRD na powrót do wielkiej Unii Słowiańskiej - to nudne tylko gadać do siebie po słowiańsku - niemiecki dialekt języka słowiańskiego wniósłby pewne urozmaicenie - no tak - to ten dobry niemiecki dialekt j.słowiańskiego bo z NRD - oni na pewno by się przyłączyli do naszej wielkiej Unii Słowiańskiej - bo pod tom okupacją kapitalistyczną cierpią głód i wyzysk. No i na koniec w książka historycznych powróciły by legendy - a nie te przekłamane dzisiejsze wtrącenia.
   Tylko pomarzyć Wielka Unia Słowiańska - kraj miodem i mlekiem płynący.
   No to co Robi szable w dłoń i na Kowno wyswobodzić polaków z jarzma litewskiego.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama