Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy używania broni utrudnią policji walkę z bandytami [WIDEO]

Aldona Minorczyk-Cichy
Policjant składający się do strzału KLATKA PO KLATCE
Policjant składający się do strzału KLATKA PO KLATCE Lucyna Nenow
Będą zmiany w obowiązujących zasadach użycia broni palnej przez policjantów. MSW przygotowało projekt założeń ustawy. Problem w tym, że zamiast poprawić bezpieczeństwo - może go pogorszyć. - Znowu prawo tworzą politycy i urzędnicy, a nie policjanci - mówi Jerzy Dziewulski, były antyterrorysta i poseł SLD. ZOBACZ REAKCJĘ POLICJANTA SKŁADAJĄCEGO SIĘ DO STRZAŁU KLATKA PO KLATCE

Jak według projektu strzelać, by nie złamać przepisów? - Tak, jak do tej pory będzie obowiązywał strzał ostrzegawczy. Zawsze przed użyciem broni funkcjonariusz będzie musiał krzyknąć: "Policja!" W przypadku, gdy osoba nie podporządkuje się wcześniejszemu wezwaniu zostanie ostrzeżona o oddaniu strzału ostrzegawczego - "Stój, bo strzelam!". W razie zignorowania również tego ostrzeżenia, strzał ostrzegawczy zostanie oddany w bezpiecznym kierunku - informuje Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW.

Od tej procedury będzie można odstąpić w sytuacji zagrożenie dla zdrowia lub życia funkcjonariuszy lub innych osób. - To nie są dobre rozwiązania. Obowiązek wykrzykiwania tych wszystkich haseł ostrzegawczych powinien dotyczyć wyłącznie sytuacji, gdy policjant jest za osłoną. Kiedy stoi naprzeciwko osoby, która do niego celuje - nawet nie wolno mu niczego wykrzykiwać, bo po prostu sprowokuje bandytę do strzału - podkreśla Dziewulski.

Przypomina zasadę, której trzymają się antyterroryści: - "Lepiej siedzieć niż nie żyć" i tego się trzymajmy - dodaje.

Przekazany do konsultacji projekt zakłada także m.in., że nie wolno strzelać do kobiet o widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat lub mają ograniczoną sprawność ruchową. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której konieczne będzie odparcie bezpośredniego zamachu na życie lub zdrowie funkcjonariusza lub innej osoby. Czy to dobre rozwiązanie?

- Tak, w przypadku ciężarnych. Natomiast wątpliwości budzi sformułowanie "wygląd wskazujący na mniej niż 13". Kiedy akcja jest dynamiczna, nie ma czasu zastanawiać się nad tym, ile lat ma bandyta, który mierzy do ciebie z pistoletu - mówi Jerzy Dziewulski.

Projekt zmian jest konsultowany. Jego kształt nie jest ostateczny.

4 sekundy to stanowczo zbyt długo

"Stój, policja! Stój, bo będę strzelać" - jeśli policjant, w którego mierzy z broni bandyta nie wypowie tego hasła - może mieć kłopoty.

Ile trwa wykrzyczenie tego hasła? Zmierzyliśmy: 3-4 sekundy. To wystarczający czas, aby bandyta oddał kilka strzałów. Tymczasem w USA wys-tarczy okrzyk: "policja!" Jeśli przestępca nie usłucha, sam winien jest konsekwencji swoich czynów. Policjant ma prawo ocenić sytuację i oddać strzał.

Zobacz, jak ćwiczy policja:

Napad na bank. Odbijanie zakładników:

Śląscy antyterroryści podczas ćwiczeń:

Tak ćwiczyli przed Euro 2012:

Policjanci strzelają na strzelnicy i udzielają pierwszej pomocy:

Policja konna pacyfikuje kiboli:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Nowe przepisy używania broni utrudnią policji walkę z bandytami [WIDEO] - Dziennik Zachodni